Sobotka k Hermanovi: V Letech je třeba vybudovat důstojný památník holocaustu

Předseda vlády pokračuje v sérii bilančních rozhovorů se svými ministry. Daniela Hermana po setkání chválil. Ministr kultury podle Sobotky dobře čerpal evropské fondy, zlepšil podporu českého filmu a zasadil se o zvýšení platů v kultuře.

(jg)

26.07.2017 13:34

Dfpznawxuae5fsm

Premiér Bohuslav Sobotka ministra kultury Daniela Hermana stejně jako ministra zemědělství Mariana Jurečka po bilančním setkání chválil. Foto Twitter Bohuslava Sobotky

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu pokračoval ve třetí sérii bilančních schůzek se členy a členkami svého kabinetu. V budově Národní knihovny, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí, se setkal s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Hlavním tématem setkání bylo vyhodnocení činnosti rezortu kultury v tomto volebním období. Sobotka s Hermanem diskutovali o čerpání evropských fondů, filmových pobídkách a o památníku v Letech u Písku.

Premiér v úvodu tiskové konference řekl, že ministerstvu kultury se v průběhu celého volebního období velmi dobře dařilo čerpat evropské fondy. Hovořil o rekonstrukci významných kulturních památek. Sobotka zmínil úspěšnou rekonstrukci bývalého hospitalu v Kuksu u východočeské Jaroměře nebo květné zahrady v Kroměříži. Herman následně doplnil, že v příštích letech se počítá s rekonstrukcí okrasné zahrady na hradu Pernštejn nebo zámku ve Vimperku.

„Platy v rezortu kultury byly velmi nízké. Jsem rád, že se nám podařilo navýšit hladinu průměrného platu v rezortu kultury oproti roku 2013 zhruba o pětatřicet procent,“ pokračoval ve výčtu úspěchů ministerstva kultury Sobotka. Dále zmínil rekonstrukce budov významných kulturních institucí – Národní knihovny, Národního muzea a Uměleckoprůmyslového muzea. Hovořil o podpoře filmového průmyslu a navyšování finančních prostředků na filmové pobídky. V závěru svého vystoupení se krátce dotknul několika neúspěchů. Sobotka konkrétně zmínil absenci zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře a neschválení zákona o ochraně památkového fondu.

Bohuslav Sobotka jako jeden z největších úspěchů vlády v oblasti kultury zmínil růst platů, které za čtyři roky vzrostly skoro o pětatřicet procent. Foto Twitter Bohuslava Sobotky

S dobrým šéfem se dobře pracuje, řekl Herman o Sobotkovi
Ministr Herman po schůzce premiérovi poděkoval za dosavadní spolupráci. „Když má člověk podporu ve svém šéfovi, tak se velmi dobře pracuje,“ řekl Herman. Hovořil o výrazném zlepšení financování rezortu kultury, jehož rozpočet v letošním roce takřka dosahuje vládou slíbeného jednoho procenta státního rozpočtu. „To je velký úspěch. Když jsem nastupoval, tak rozpočet rezortu byl skoro o pět miliard nižší, než bude v příštím roce,“ dodal ministr kultury.

„Pan premiér zmínil obrovskou pomoc z evropských fondů,“ pokračoval Herman, „my jsme v minulém období proinvestovali zhruba dvě a půl miliardy a více než pět miliard je připraveno pro období příští. Jenom na tomto faktu vidíme, jak je obrovsky důležité, že jsme členy Evropské unie – tohoto jedinečného svobodného společenství států.“

Herman na závěr vyjádřil přesvědčení, že se vládě do konce volebního období podaří vyřešit situaci ohledně vybudování důstojného památníků v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku. „Aby na místě, kde trpěli naši spoluobčané, kde umíraly stovky lidí, nebyla výkrmna vepřů, ale památník, který bude připomínat jejich utrpení v době druhé světové války,“ dodal.

Sobotka se chce během léta setkat se všemi členy a členkami koaliční vlády, aby s nimi probral dosavadní práci jejich resortů, splněné závazky z programového prohlášení vlády i úkoly, které se již do konce volebního období dokončit nepodaří. Premiér hodlá na bilančních schůzkách s ministry a ministryněmi rovněž definovat neodkladné priority, kterými by se v jednotlivých oblastech měla zabývat nová vláda, která vznikne z říjnových voleb.

Premiér již před několika dny avizoval, že má v plánu v září předložit vládě materiál, který podrobně popíše, jak se jeho kabinetu podařilo naplnit koaliční smlouvu a závazky z programového prohlášení. „Dokument by se měl zabývat tím, jak se za koaliční vlády změnily parametry života v České republice, jak se to odrazilo v životní úrovni lidí, v ekonomice, zaměstnanosti, v zahraniční politice i ve vnímání Česka ve světě. A současně bych rád do této zprávy zahrnul i některá aktuální doporučení pro vládu, která přijde po volbách,“ uvedl předseda vlády.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.