Lidovci otočili. O koalici se Starosty již nestojí

Vedení KDU-ČSL chce zrušit koalici s hnutím STAN. Lidovci chtějí, aby Starostové obsadili místa na jejich kandidátkách. Pavel Bělobrádek říká, že je to sázka na jistotu. STAN se bude lidoveckým návrhem zabývat příští týden.

(jg)

18.07.2017 21:09

Sn_mek_obrazovky_2017-07-18_v_20

„Je to sázka na jistotu,“ řekl o vypovězení koaliční spolupráce se Starosty lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. Repro DR

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v úterý večer po více než tříhodinovém jednání celostátního výboru lidovců oznámil, že KDU-ČSL vyzývá hnutí Starostové a nezávislí ke změně formy spolupráce pro volby do Poslanecké sněmovny. Lidovci navrhují, aby kandidáti Starostů obsadili místa na kandidátních listinách KDU-ČSL. „Program, pozice a počty kandidátů na kandidátních listinách, finanční prostředky a další parametry spolupráce zůstávají nezměněny,“ řekl lidovecký předseda. A dodal, že celostátní výbor KDU-ČSL rovněž vyjádřil zájem o pokračování dlouhodobé spolupráce se Starosty.

Návrh na změnu formy spolupráce pro podzimní volby byl podle Bělobrádka veden zodpovědností za volební výsledek a rovněž za povolební vývoj v České republice. „Nechceme riskovat vládu jedné strany,“ řekl s tím, že strana nemůže nadále ignorovat zpětnou vazbu od voličů a obavy, které vzbuzuje možnost, že by koalice nemusela překročit desetiprocentní práh nutný pro vstup do Sněmovny. „Je to sázka na jistotu,“ doplnil Bělobrádek s tím, že návrh na změnu spolupráce označil za pouhou formalitu. A znovu vyjádřil přesvědčení, že KDU-ČSL společně se Starosty ve volbách získá více než deset procent hlasů.

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislý Vít Rakušan Deníku Referendum řekl, že společně s předsedou strany Petrem Gazdíkem doposud odvedli ve prospěch koalice velké množství práce. „Na koalici s lidovci jsem si cenil odvahy, se kterou se k ní přistoupilo,“ konstatoval Rakušan. „My nejsme přímo řízená struktura jako hnutí ANO, kde o všem rozhoduje oligarcha Andrej Babiš, proto bude záležet na rozhodnutí našich členů,“ pokračoval místopředseda strany s tím, že se Starostové budou lidoveckou nabídkou zabývat příští týden.

Vytvoření koalice se Starosty schválil lidovecky sjezd pohodlnou většinou na konci dubna. Pro společný postup ve volbách se tenkrát vyslovilo dvě stě osmadvacet z dvě stě devětasedmdesáti delegátek a delegátů. Obě strany navíc v polovině dubna v Poslanecké sněmovně podepsali koaliční smlouvu, která upravuje podmínky spolupráce.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.