Sněm STAN pohodlnou většinou potvrdil dohodu o vytvoření koalice s lidovci vzešlou z jednání vedení obou stran v Lipnici nad Sázavou. KDU-ČSL ji schválila již minulý víkend na své celostátní konferenci v Jihlavě. Společné kandidatuře ve sněmovních volbách tak nestojí nic v cestě.
„V případě, že bychom kandidovali sami, tak můžeme dosáhnout úspěchu. Věřím tomu. Ale náš systém znevýhodňuje strany, které dosahují jednociferných výsledků. Proto jsme se rozhodli jít do voleb společně s KDU-ČSL,“ řekl Petr Gazdík při představování postupu ve sněmovních volbách.
„Jsme silná a sebevědomá strana,“ pokračoval nově zvolený předseda hnutí. „Nejsme partneři na něčí kandidátce. Jsme dvě rovnoprávné strany, které se chtějí spojit a jít do rizika pro blaho této země. Ve spojení vidím možnost vytvořit sílu, která bude alternativou stranám doposud dominujícím na politické scéně. Nemáme co ztratit. I kdybychom neuspěli.“
Starostové a lidovci se již dříve shodli, že společným lídrem a kandidátem dvojkoalice na premiéra bude předseda KDU-ČSL. Rovněž došlo k dohodě ohledně lídrů kandidátek: v šesti krajích bude jedničkou člen nebo členka starostů a místo dvojky obsadí KDU-ČSL, v dalších osmi krajích tomu bude naopak.
„Hlavní rozdíl mezi dřívější spoluprací s TOP 09 a KDU-ČSL je v tom, že vzniká koalice. Spojují se dvě strany. Budou zachovány oba dva politické subjekty. Kdežto s TOP 09 jsme byli jako Starostové na jejich kandidátce. To je zásadní rozdíl. Dvojkoalice dává oběma subjektům možnost zachovat si svou značku a priority,“ řekla Deníku Referendum poslankyně a místopředsedkyně hnutí Věra Kovářová. „S tímhle nápadem přišla KDU-ČSL. A nás velice mile překvapila jejich odvaha, do projektu jít,“ dodala.
Odspodu a blíže k lidu, znělo na sněmu Starostů a nezávislých
Starostové na sněmu představili své programové priority, které hodlají včlenit do společného programu s KDU-ČSL. „Priority jsou to, co děláte každý den. Vstanete, jedete někam autobusem, musíte k doktorovi, někde si musíte nakoupit nebo zasportovat. Zkrátka a dobře se chceme zaměřit na témata, která lidi trápí v běžném životě,“ řekla Kovářová.
Jedním z hlavních témat je posílení pravomocí samospráv. Stát podle STAN nesmí „myslet“ za své občany, podvazovat jejich iniciativu a „vychovávat“ je. Má však být silný v oblastech obrany, zahraniční politiky nebo justice. „Co se může rozhodnout zespoda, tak se tam má rozhodnout. Starostové a zastupitelstva nejlépe vědí, jak se v obcích žije. Navíc se mohou mnohem lépe zapojit občané,“ vysvětlila Kovářová.
Místopředseda hnutí Vít Rakušan řekl, že Starostové budou požadovat, aby obce mohly rozhodovat o přiznávání sociálních dávek. Neboť jsou to právě samosprávy, které mohou nejlépe se znalostí věci posoudit potřebnost žadatele či pokus o zneužití sociálního systému.
Obdobou situací se před dvěma lety zabývala Legislativní rada vlády v souvislosti se zákonem o pomoci v hmotné nouzi a konstatovala, že ustanovení, které umožňovalo obcím dle vlastního uvážení vydat či nevydat souhlas s doplatkem na bydlení, je zřejmě protiústavní. Vláda následně dotčený právní předpis novelizovala.
Opakovaně také zazníval požadavek na zjednodušení právního řádu a postupného rušení zbytných zákonů. „Parlament nechápeme jako továrnu na zákony, ale jako fórum, na kterém se mají přijímat co nejkvalitnější zákony, a také jako místo, kde se má diskutovat o celospolečenských tématech. Naším cílem bude tedy ještě zpomalit a zkvalitnit tvorbu a posuzování nových zákonů,“ píší Starostové v dokumentu „Programové priority STAN“.
Dalším ze zmiňovaných témat pak byla elektronizace veřejné správy nebo zavedení vysokorychlostního internetu do všech měst a obcí. Naopak se příliš nemluvilo o ekonomických oblastech. STAN obecně slibuje, že nepřistoupí k žádné daňové revoluci. Navrhuje však snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění s cílem snížení zatížení práce. Stejně jako ostatní strany i Starostové mluví o potřebě zastavit odliv dividend z České republiky: „Řešením je zavedení snížené nebo dokonce nulové daně na tu část zisku, kterou korporace reinvestuje na českém území nebo kterou použije na zvýšení mezd zaměstnanců českých dceřiných firem.“
Na okraj se hovořilo i o potřebě důchodové a zdravotní reformy. Avšak bližší obrysy nastíněny nebyly. Rakušan pouze opakoval, že oběma tématy se vláda musí okamžitě po podzimních volbách intenzivně zabývat. Podle Starostů se nesmí se opakovat váhavý a ve výsledku polovičatý postup Nečasovy vlády, už vůbec ne naprostá nečinnost Sobotkovy vlády.