Zaměstnanci Tesly si stěžují na děsivé pracovní podmínky. Hloupost, tvrdí Musk
Radek KubalaZaměstnanci kalifornské továrny na výrobu proslulých elektromobilů si stěžují na extrémní pracovní směny, tlak na výkon za každou cenu a sankce za zranění. Majitel společnosti Elon Musk i širší vedení obvinění odmítají.
Na závratě z únavy, bolesti hrudníku a záchvaty z přepracovanosti si stěžují dělníci pracující ve výrobnách elektromobilů značky Tesla, které vlastní známý podnikatel Elon Musk. Podle investigativního článku deníku Guardian vydaného minulý čtvrtek musela záchranná služba odvážet zhroucené zaměstnance z Muskovy slavné továrny v kalifornském Fremontu v posledních dvou letech více než stokrát.
Jenom novináři z Guardianu mluvili s patnácti bývalými a současnými pracovníky hypermoderní výrobny, kteří si otevřeně stěžovali na extrémně dlouhé pracovní směny a neustálé vytváření tlaku na výkon ze strany zaměstnavatelů. A to i v případě bolesti či zranění.
Dle jejich výpovědi se v Tesle běžně stává, že někteří lidé pracují v továrně dvanáct hodin denně šest dní v týdnu. „Viděl jsem omdlévající lidi, padali na podlahu jako hrušky ze stromu. A oni nás posílali pracovat dále, i když třeba náš kolega ležel stále na zemi,“ řekl Guardianu výrobní technik Jonathan Galescu.
Za snahou o maximální zvýšení výkonu zaměstnanců stojí podle pracovníků Muskův plán na vyrobení 500 tisíc aut v roce 2018, což je bezmála 500procentní nárůst oproti roku 2016. Zároveň dle nich ztratil jejich šéf přehled o realitě, ve které žijí jeho zaměstnanci.
Podle některých výpovědí snižuje vedení firmy dokonce i odměny zaměstnancům, kteří přijdou nahlásit zranění. „Nikdo nechce mít nižší plat, proto se tady lidi přepínají a pracují i přes bolest. Je to způsob, jak je donutit makat,“ řekl Guardianu Adam Suarez, který v továrně pracoval tři roky.
Muskova odpověď
Elon Musk v odpovědi na kritiku ze strany zaměstnanců připustil, že jeho pracovníci musí pracovat tvrdě, neboť — dle jeho slov — vytvářejí novou udržitelnou budoucnost. Zároveň ale odmítl, že by se firma nestarala o jejich zdraví a blaho. Naopak se podle něj pracovní podmínky za poslední rok mnohonásobně zlepšily.
Sám Musk prý v minulém roce přespával na zemi továrny ve spacáku, aby pracoval ještě více než jeho zaměstnanci. „Jsme firma, která nevydělává příliš mnoho peněz. Nejsme lakomí kapitalisté, kteří svůj vlastní zisk nadstavují nad bezpečnost lidí. Bojujeme o přežití, abychom neztratili všechna vytvořená pracovní místa,“ řekl Guardianu podnikatel.
Podobným způsobem se vyjádřilo i širší vedení firmy v oficiálním prohlášení. „Ve společnosti, kde pracuje více než deset tisíc zaměstnanců, bude k izolovaným incidentům docházet pravidelně,“ stojí v příslušném dokumentu.
Kritice kvůli špatným pracovním podmínkám čelí Muskova firma už od letošního února, kdy zaměstnanci poprvé zformovali odborovou organizaci. Ve stejné době vystoupila v médiích pracovnice továrny AJ Vandermeydenová, která si stěžovala na sexuální obtěžování a nižší plat oproti mužům ve stejné pozici.
Stížnosti zaměstnanců už tehdy Elon Musk označil za neopodstatněné a mnohdy vylhané. Přesto prý nechal všechna obvinění prošetřit nezávislou komisí.
Další informace:
The Guardian Tesla factory workers reveal pain, injury and stress: 'Everything feels like the future but us'
Business Insider Tesla faces a unionization challenge after factory workers complain of injuries and long hours
Business Insider Elon Musk: Complaints of horrid working conditions at Tesla factory are 'disingenuous or outright false'
CNBC Elon Musk vehemently rejects employee claims of poor working conditions at Tesla
The Guardian Female engineer sues Tesla, describing a culture of 'pervasive harassment'