Boj se smogem? Účinná opatření existují, vláda se o ně musí zasadit, tvrdí spolky

Pokud chce vláda skutečně bojovat se smogem, musí přijít s účinným plánem. Ekologické organizace navrhují například konec uhelných dotací, regulaci dopravy nebo modernizaci průmyslu. Smogovou situací se bude vláda zabývat ve středu.

(vd)

25.01.2017 11:06

Wqa4dp56

Vláda by podle ekologů měla přestat s dotováním uhelných zdrojů a ukončit zbytečné pálení uhlí v zastaralých elektrárnách. Foto James Jordan, flickr.com

Související

Vláda Bohuslava Sobotky se bude ve středu na svém pravidelném jednání věnovat mimo jiné také aktuální smogové situaci v České republice. Premiér Bohuslav Sobotka vyzval ministra Richarda Brabce, aby navrhl opatření, která budou v boji se smogem efektivní

Ekologové v této souvislosti apelují na vládu, aby se zasadila o účinná opatření, která situaci zlepší. „Smogové situace se budou opakovat, pokud vláda nepřijme další, skutečně účinná strategická rozhodnutí a nevylepší zákony,“ vzkazují ministrům Sobotkovy vlády ekologové.

„Premiér Sobotka - pokud myslí boj se znečištěním vážně - by měl požadovat nová strategická rozhodnutí a vylepšení zákonů,“ vzkazuje vládě programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh. Vláda by podle něj měla přestat s dotováním uhelných zdrojů a ukončit zbytečné pálení uhlí v zastaralých elektrárnách.

„Obce by měly dostat povinnost - ale i nástroje a možnosti - rozumně regulovat dopravu. Pokud ani smogová krize nepohne vládu k rychlému prosazení programového závazku v podobě antifosilního zákona, je potřeba jej alespoň připravit pro další vládu,“ vypočítává Koželouh.

„Na Ostravsku požadujeme řešení situace už mnoho let - opatření, která se v tomto směru dějí, jsou ale velmi pomalá a nás nutí nadále dýchat vzduch, který je zdraví škodlivý,“ doplňuje Anna Plošková ze spolku Čisté nebe. „Chceme, aby během smogových situací města a kraje reagovala rychle a účinně balíčkem připravených opatření,“ doplnila.

Ekologické organizace zdůrazňují, že vláda musí zasáhnout ve prospěch zdraví občanů a řešit situaci strategickými rozhodnutími k ozdravění ovzduší i ekonomiky. Současné povinnosti a možnosti měst a obcí podle nich zdaleka nestačí pro výraznější ozdravění ovzduší.

„Pro rozšíření mýtného, regulaci dopravy ve městech či funkční ekonomickou motivaci k zavádění šetrnějších technologií dělají politici málo. Snad je přesvědčí smog, který se nevyhnul ani Praze zamořené automobilovou dopravou,“ vysvětluje Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruh.

Hnutí DUHA, Čisté nebe a celá asociace ekologických organizací Zelený kruh proto sestavily plán konkrétních zlepšení, které vláda může udělat, aby se lidem lépe dýchalo. Vláda by podle nich měla například posílit u obcí a měst povinnost regulací v případě smogu, konkrétně mluví o možnosti regulovat topení uhlím i automobilový provoz.

Vláda by také podle ekologů měla zastavit kontraproduktivní dotace pro uhelné kotle a soustředit peníze pouze na čisté zdroje vytápění, odstavit zastaralé uhelné elektrárny a připravit podporu pro obecní a občanské projekty čistých obnovitelných zdrojů energie nebo prosadit slíbený antifosilní zákon, který by pomohl vymanit zemi ze silné závislosti na fosilních palivech.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.