Smog neustupuje, vedení Prahy zváží dopravu MHD zdarma

Zatímco ve Zlínském a Moravskoslezském kraji byla smogová situace odvolána, ve zbytku republiky až na výjimky trvá. Vedení české metropole proto zváží zavedení městské hromadné dopravy zdarma a vyzývá řidiče, aby nevyjížděli a využili MHD.

(vd)

23.01.2017 15:21

115717_mediafax_jan_maly

Smog neustupuje, vedení Prahy zváží dopravu MHD zdarma. Foto Jan Malý, Mediafax

Související

Již druhý týden trápí prakticky celou Českou republiku smog. Český hydrometeorologický ústav proto vyhlásil postupně smogovou situaci v deseti krajích a Praze. V neděli poté situaci odvolal na Třinecku a v Jihomoravském kraji a v pondělí ráno v Moravskoslezském (kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek) a Zlínském kraji.

Smogová situace se nelepší ani v Praze. Regulace provozu čtyř podniků stále trvá a město zvažuje zavedení městské hromadné dopravy zdarma. Vedení české metropole zároveň apeluje na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli a využili městskou hromadnou dopravu. Inverzní počasí by mělo v metropoli zůstat pravděpodobně do konce týdne.

Na znečištění ovzduší se v Praze nejvíce podílí doprava. Nejde jen o spalovací motory osobních automobilů, ale také o pevné částice vznikající vlivem opotřebování brzdových destiček nebo pneumatik. Praha proto žádá také přepravce, aby plnili pouze zasmluvněné kontrakty a nad jejich rámec nevyjížděli.

„Znovu žádám řidiče, aby zvážili svou cestu a pokud možno nevjížděli do Prahy svými vozidly a raději využili meziměstské a městské dopravy. V případě nutnosti aby alespoň odstavili své vozidlo na prvním možném místě a dále používali MHD,“ uvedl náměstek pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD s tím, že v úterý předloží radním města tisk, který počítá s dočasným zavedením městské hromadné dopravy zdarma.

„Kvůli tomuto kroku jednáme také s Českými drahami a Středočeským krajem,“ dodal Dolínek. Na základě vyhlášené smogové situace byla utlumena výroba ve čtyřech největších zdrojích znečištění. V případě částic PM10 jde například o cementárnu Radotín (Českomoravský cement) nebo lom Zbraslav (Kámen Zbraslav).

Kromě dopravy se na znečištění podílí také kamna na tuhá paliva včetně krbů. Praha se aktuálně z pohledu hydrometeorologů pohybuje na hraně dvou oblastí - na jedné se situace zlepšuje, na druhé zůstává stejná.

„Klíčovým prvkem znečistění částic PM10 – tak zvaného polétavého prachu - je pro Prahu doprava. Situace však není pouze lokální a nevztahuje se tedy jen na hlavní město, ale na celý region. Po předchozích mírných zimách se k nám vrátilo klasické zimní inverzní počasí, které může způsobit smogovou situaci,“ vysvětluje náměstek ředitele pro ochranu ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jan Macoun.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.