Zelení debatují o novém programu

Delegáti místních organizací SZ se snaží na víkendovém sjezdu dohodnout na novém dlouhodobém programu strany. O tom nejzajímavějším z hotelu Černigov v Hradci Králové informují průběžně Gaby Khazalová, Josef Patočka a Jan Gruber.

(red)

21.01.2017 16:26

V sobotu byl v Hradci Králové zahájen sjezd Strany zelených. Jeho cílem má být především schválení nového dlouhodobého programu, představení stínové vlády a nového vizuálu strany. Na víkendovém programu je také volba nového člena předsednictva.

Zelení si zvolili své vedení na loňském sjezdu v Praze. Do čela strany se postavil Matěj Stropnický, kterého v předsednictvu doplnili Irena Moudrá Wünschová, Petr Kutílek, Monika Horáková, Matouš Vencálek, Michal Berg a Daniel Pitek. Poslední jmenovaný na svou funkci rezignoval po krajských volbách.

Sobotní diskuse bude s největší pravděpodobností pokračovat až do nočních hodin. Výsledkem má být nový dlouhodobý program strany – dosud se řídila programem z roku 2003. Komentátoři očekávají střety mezi pravým a levým křídlem strany.

Jednotlivé stranické frakce se stihly poškorpit ještě před programovou debatou samou. Hlasitý nesouhlas části strany vyvolal návrh na přijetí pravidla pro vyrovnané zastoupení žen a mužů během diskusí. Druhý dosavadní střet se rovněž dotýkal genderové problematiky, konkrétně genderově citlivého jazyka. 

Předsednictvo předložilo návrh na zavedení nové zkratky pro označení strany – Zelení. S argumentem, že nejde o genderově neutrální označení, byl vznesen požadavek na použití zkratky Zelené. Sjezd obě genderově senzitivní opatření zamítl. 

Strana zelených byla v dolní komoře Parlamentu poprvé a také naposledy zastoupena v roce 2006, kdy získala 6,29 procent hlasů. V posledních a předposledních volbách nebyla s to překročit pětiprocentní hranici, přičemž v roce 2010 dokonce získala jen 2,44 procent hlasů.

V letošních volebních průzkumech se strana pohybuje mezi 1 a 1,5 procenty. Víkendový sjezd napoví, zda bude strana schopná nepříznivý výsledek zvrátit.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.