Herman vypracuje posudek k vepřínu v Letech, rozhodla vláda

Ministr kultury Herman má zajistit vypracování posudku k ocenění vepřína v Letech, vláda tak rozhodla v pondělí. Jde o první krok k odkupu velkovýkrmny prasat státem. Panují ovšem nejasnosti, zda s prodejem souhlasí i majitel vepřína.

(red)

07.11.2016 17:38

Bro_1

Skutečnost, že v Letech u Písku na místě bývalého koncentračního tábora stojí vepřín, je už řadu let terčem kritiky. Foto Míra Brož

Vláda na svém pondělním zasedání schválila postup Ministerstva kultury, co se týče ukončení provozu velkovýkrmny prasat na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Ministr kultury Daniel Herman má zajistit vypracování znaleckého posudku k ocenění vepřína, aby ho stát následně mohl odkoupit.

V materiálu schváleném vládou se uvádí, že ministr kultury Daniel Herman předkládá návrh na další postup směřující k vykoupení vepřína v Letech státem na základě ústní dohody mezi ním, ministrem pro lidská práva a legislativu Jiřím Dienstbierem a majitelem vepřína, společností AGPI.

V materiálu výslovně stojí, že vláda i majitel velkovýkrmny preferují variantu výkupu vepřína státem či státem zřízenou organizací. Právě vypracování znaleckého posudku na ocenění pozemků a budov tvořících velkovýkrmnu prasat v Letech u Písku je prvním krokem k vykoupení vepřína. ČTK ovšem zveřejnila vyjádření místopředsedy představenstva společnosti AGPI Jana Čecha. Ten tvrdí, že s ním nikdo z ministrů od začátku září nemluvil.

„Vláda pořád konstatuje, že upřednostňuje variantu odkupu a my se pořád přikláníme k druhé variantě,“ uvedl pro ČTK Čech. Zmíněnou druhou variantou je přesun vepřína do jiné lokality. V rozporu s tím je i tvrzení ministra Hermanna, který rovněž pro ČTK zdůraznil, že je to poprvé, kdy majitelé připustili, že by uvažovali i o variantě přímého prodeje.

Pokud se podaří dosáhnout dohody o podmínkách prodeje v majitelem vepřína, zadá Ministerstvo kultury následně studie ohledně stanovení jednotlivých kroků k provedení demolice objektů velkovýkrmny prasat, následné rekultivace území a odstranění ekologické zátěže. Odkup vepřína a následné kroky musí ještě schválit vláda. Ta na místě plánuje vybudovat památník, který bude spadat pod Muzeum romské kultury.

Řešení situace romského tábora v Letech u Písku upravuje Strategie romské integrace 2015-2020. Jedním z jejích cílů je i ukončení provozu velkovýkrmny prasat. Jak Deník Referendum už dříve informoval, jednání za účasti ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra kultury Daniela Hermana se společností AGPI o odkupu vepřína probíhají už od ledna 2015 probíhají.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.