Polsko směřuje k úplnému zákazu potratů
Kateřina PeterkováKateřina Peterková přibližuje zpravodajský kontext Černých protestů proti antipotratovému tažení v Polsku. Tamní konzervativní vláda chce aktuálně zakázat potrat i při vážném poškození plodu, po znásilnění nebo incestu.
Polsko směřuje k takřka úplnému zákazu potratů. Upozorňují na to pozorovatelné na základě vývoje v posledních týdnech. Polský Sejm — to jest dolní komora parlamentu — odmítl návrh zákona, který by potraty legalizoval. K dalšímu projednání do výborů naopak poslal vládní návrh zákona, který potraty úplně zakazuje. Pokud návrh projde, bude potrat možné provést jen v jednom případě — při bezprostředním ohrožení života matky. Ženám podstupujícím ilegální potrat i lékařům, kteří jej provedou, bude hrozit až pětileté vězení.
Polsko se už nyní řadí mezi nejpřísnějších evropské země, co se týče potratů. Dalšími jsou například Malta nebo Irsko, kde se momentálně o této otázce také bouřlivě debatuje. Současné polské zákony povolují přerušení těhotenství pouze ve třech výjimkách — ohrožení života ženy, vážné poškození plodu a také pokud k otěhotnění došlo v důsledku znásilnění nebo incestu.
Nicméně i v těchto případech může být složité se k legálnímu potratu dostat. Mnoho doktorů jej odmítá úplně provádět. Existují však i případy, kdy lékaři s odkazem na své svědomí odmítají ženy ve státní nemocnici, ale nemají problém drahý potrat provést na své soukromé klinice.
V současné době je v Polsku prováděno přibližně dva tisíce legálních potratů ročně. Další ženy se uchylují k nelegálním a často nebezpečným možnostem, ty bohatší kvůli potratu cestují do zahraničí — podle odhadů je takto provedených potratů až 150 tisíc ročně.
Důsledky, protesty a budoucí vývoj
Pro-choice aktivisté upozorňují, že přísné zákazy počet potratů nesníží. Pokud chce vláda méně potratů, měla by podle nich spíše zavést kvalitní sexuální výchovu a zlepšit dostupnost antikoncepce — čemuž se konzervativní Poláci dlouhodobě brání. Jak odpůrci varují, předkládaný vládní návrh zákona by v extrémním případě mohl způsobit třeba to, že by dvanáctiletá dívka znásilněná vlastním otcem musela takto vzniklý plod donosit a porodit.
Budoucnost potratového zákona ovšem není ještě rozhodnutá. Jednobarevná vláda pravicové strany Právo a spravedlnost si chce udržet v zemi s drtivou většinou obyvatel katolického vyznání dobré vztahy s církví. Zároveň si je ale vědoma toho, že většina občanů podporuje současný stav a změnu zákona nežádá.
Drakonická povaha návrhu navíc láká nové příznivkyně a příznivce (a to i z katolických řad) k feministickým a lidskoprávním skupinám, které stály za odmítnutým návrhem zákona pro legalizaci potratů. Tato hnutí nyní organizují online kampaň (pod hashtagy #ratujmykobiety a #czarnyprotest ) i demonstrace v ulicích.
Protesty spojuje černá barva — výraz truchlení za lidská práva, i za ženy, které tajné potraty nepřežily; k domácím potratům odkazují také šatní ramínka, častá rekvizita pro-choice aktivistů a aktivistek. Solidární demonstrace se konají i v dalších evropských zemích, pražská demonstrace proběhne dnes v poledne před polskou ambasádou.
A tak teď nebudu psát nesmyslně sentimentální články o naší liberální tradici, kterou již stovky let huntují ve střední a východní Evropě zaostalí katolíci a jejich hrabiví a zvrácení preláti.
Jen budu tiše doufat, že se katoličtí autoři napadající islám trochu zastydí a začnou něco dělat s "trámem v oku svém."
;-)