Na Srí Lance začíná proces s generálem Fonsekou

Bývalý armádní velitel Sarath Fonseka se v úterý bude před válečným soudem hájit z nařčení, že v době své vojenské kariéry usiloval o státní převrat a připravoval atentát na prezidenta. Hrozí mu až pět let vězení.

(sea)

16.03.2010 10:25

Fonseka

Generál Fonseka. Před rokem ukončil válku s Tamilskými tygry, v lednu kandidoval na prezidenta, v únoru byl zatčen a dnes se začne hájit. Foto indi.ca, flickr.com

Bývalý armádní velitel Sarath Fonseka v úterý stane před vojenským soudem ve srílanské metropoli Kolombo. Bude se bránit obviněním, že v době své vojenské kariéry působil politicky a porušoval postupy při zadávání armádních zakázek. Úřady Fonseku viní rovněž z pokusu o převrat a atentát na prezidenta Mahindu Radžapaksu, tato nařčení však vojenský tribunál projednávat nebude.

Přelíčení je tajné, novináři mají vstup do soudní síně zapovězen. Zveřejněno nebylo ani přesné znění obžaloby. Podle informací kolombského zpravodaje stanice BBC Charlese Havilanda by však mělo být předvoláno asi pětatřicet svědků a Fonseka by mohl být odsouzen až na pět let odnětí svobody.

Podle mluvčího srílanské armády si generál k soudu může přizvat vlastního právníka, a bude-li odsouzen, smí se odvolat k vyššímu civilnímu soudu. Bývalý předseda srílanského vrchního civilního soudu Sarath Silva přitom vojenský soud pokládá za protiústavní. Fonsekovým případem by se podle něj měl zabývat civilní soud.

Generál Fonseka byl zadržen na počátku února nečekaně, při práci v kanceláři. Důvodnost obvinění proti své osobě popírá a považuje je za politicky motivovaná. Dle jeho názoru se mu současný režim snaží znemožnit kandidaturu ve volbách do parlamentu. Volby do sněmovny jsou na Srí Lance plánovány na 8. dubna.

Fonseka a prezident Radžapaksa bývali blízcí spojenci. Vloni v květnu společně porazili Tamilské tygry, a ukončili tak pětadvacet let dlouhou občanskou válku. Později se ale neshodli na tom, čí je vítězství zásluha, a Fonseka se rozhodl svůj post opustit. V lednových prezidentských volbách, v nichž proti sobě kandidovali a které bývalý velitel armády prohrál, si válečný úspěch připisovali oba.

Další informace:
BBC News General Fonseka appears before Sri Lanka military court


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.