Srílanského generála Fonseku čeká vojenský soud

Poražený prezidentský kandidát Fonseka čelí obvinění z podvodného jednání, plánování atentátu na srílanského prezidenta Radžapaksu a dalších činů. Brzy stane před vojenským soudem. Zatím ho policejní složky vězní na neznámém místě.

(len)

15.02.2010 16:18

Sarath_fonseka

Plakáty z Fonsekovy kampaně ještě visí, kandidát však brzy stane před soudem. Foto indi.ca, flickr.com

Bývalý armádní velitel Sarath Fonseka má stanout před vojenským soudem pro obvinění z údajného podvodného jednání a za další trestné činy. Tento krok přišel poté, co poraženého prezidentského kandidáta zatkli zástupci srílanských ozbrojených sil v kanceláři opozičních stran, které Fonseku podporovaly v lednových prezidentských volbách.

Před svým zatčením Fonseka sdělil, že bude čelit jakémukoliv mezinárodnímu vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných srílanskými vojáky, kterých se měli dopustit loni při konečné fázi útoků proti rebelům z řad Tamilských tygrů. Vláda ale zatím odolala mezinárodnímu tlaku, který požaduje Fonsekovo vyšetřování. Bývalý armádní velitel prý nařídil zabíjet vzdávající se povstalce. Vláda prezidenta Mahindy Radžapaksy ale obviní Fonseku ze spiknutí za účelem svržení prezidenta.

Korenspondent francouzského Radio France Internationale Amal Jayasinghe v Colombu prohlásil, že Fonsekovo zatčení je důkazem vládní nejistoty. „Fonseka vystoupil s legálním protestem proti výsledkům voleb a má týden na to, aby podal žalobu u Nejvyššího soudu. Opozice považuje zákrok proti Fonsekovi za způsob, kterým se vláda pokouší zabránit jim, aby získali dostatek informací a důkazů o možném hlasovacím podvodu,“ řekl Jayasinghe.

Vojáci Fonseku ještě před vojenským disciplinárním řízením přesunuli na blíže neurčené místo. Jeho manželka Anoma obvinila na tiskové konferenci vládu z nelidského zacházení s jejím mužem. „Popadli ho a prakticky vynesli ven. Vždycky jsme věděli, že se vláda pokusí o zatčení mého manžela. Netušili jsme ale, že to provede tak nechutným způsobem," řekla Fonseková.

Jediný čtyřhvězdičkový generál v armádě Fonseka rezignoval na svůj post loni v listopadu po roztržce se svým dřívějším spojencem Radžapaksou, který ho v lednu letošního roku porazil v prezidentských volbách. Fonseka po své porážce obvinil vládu ze zmanipulovaných voleb a slíbil, že výsledek napadne u Nejvyššího soudu.

Další informace:
Radio France Internationale Defeated presidential candidate to face court-martial


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.