Před týdnem kandidoval Fonseka na prezidenta, teď ho zavřeli

Poražený srílanský prezidentský kandidát Sarath Fonseka byl po týdnu stížností na vládu zatčen policií. Fonseka vinil vládu z obtěžování a vykonstruovaných obvinění. Důstojníci si ho odvedli přímo ze schůze.

(len)

08.02.2010 19:49

3697834195_28f4f9dc05

Generála Fonseku zadrželi příslušníci armády, které ještě před půl rokem velel. Foto foto.rajith, flickr.com

Bývalého armádního velitele a prezidentského kandidáta Srí Lanky Saratha Fonseku v pondělí odvezla policie z jeho kanceláře po tom, co si týdny stěžoval na vládní obtěžování. Informaci zveřejnili jeho političtí spojenci.

Fonseka, bývalý velitel ozbrojených sil, který pomohl porazit rebelující Tamilské tygry a minulý měsíc prohrál v prezidentských volbách s Mahindou Rajapaksou, byl násilně zadržen poté, co odmítnul své zatčení. Chování policie popsal agentuře Associated Press opoziční politik Rauff Hakeem.

Opoziční zákonodárce Mano Ganeshan prohlásil, že Fonseka byl zatčen a násilně odvezen ve chvíli, když diskutoval se svými politickými spojenci. Podle Hakeema Fonseka odmítl zatčení vojenskou policií s poukazem na to, že už nepracuje v armádě. Důstojníci odvedli prezidentského kandidáta i jeho sekretářku do auta a odvezli jej pryč. „Byl ponížen už tím, jak s ním bylo zacházeno. Byli jsme naprosto vyvedení z míry,“ řekl Hakeem.

Není jasné, z čeho přesně policisté Fonseku obviňují. Důstojník podle Hakeema pouze řekl, že je politik zatčen z armádního rozhodnutí. Po lednových volbách Fonseka obvinil vládu, že se ho snaží zatknout na základě vykonstruovaných obvinění. Minulý týden přepadly bezpečnostní síly jeho kancelář a zatkly nejméně patnáct zaměstnanců.

Fonseka a prezident Mahinda Rajapaksa byli kdysi silní spojenci, kteří společně porazili Tamilské tygry, čímž loni v květnu ukončili pětadvacet let trvající válku. Později se ale neshodli a Fonseka se rozhodl opustit svůj post. Minulý měsíc spolu soupeřili ve volbách, které vyhrál úřadující Rajapaksa.

Další informace:
The Guardian Sri Lankan opposition leader arrested for sedition


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.