Srílanská vláda nechala zatknout spolupracovníky poraženého kandidáta

Policejní jednotky při razii v kanceláři bývalého vojenského velitele Saratha Fonseky zatkly patnáct lidí. Fonseka po prohraných prezidentských volbách vládu obvinil ze zfalšování výsledků.

(len)

29.01.2010 19:12

4308387339_0f0c50199b_b

Fonseka (vpravo) viní vládu ze zkorumpování volebních výsledků ve prospěch Radžapaksy. Foto indi.ca, flickr.com

Při razii v kanceláři  poraženého srílanského prezidentského kandidáta Saratha Fonseky zatkli policisté patnáct jeho spolupracovníků. Oznámil to jeho právník. Fonseka zpochybnil výsledky prezidentských voleb a vláda jej údajně začala podezřívat z plánování puče. Státní představitelé rovněž tvrdili, že se Fonseka, bývalý velitel ozbrojených sil a hlavní kandidát opozice, chystal zavraždit prezidenta Mahindu Radžapaksu.

Podle Fonsekova právníka Shirala Laktilaky bylo zatčeno patnáct bývalých zaměstnanců armády, kteří v kanceláři pracovali. Podle opozičního zákonodárce Mano Ganeshana vtrhla policejní komanda do kanceláře v hlavním městě Colombu, aby našla vojenské desertéry. Ganeshan dále uvedl, že Fonseka byl v tu dobu doma, v jiné části města. Mluvčí vlády zprávy potvrdil, ale další podrobnosti neposkytl.

Sarath Fonseka v úterý prohrál v prezidentských volbách, ale výsledky záhy zpochybnil a rozhodl se vyřešit údajný podvod soudně. Ve čtvrtek vládu obvinil z krádeže více než milionu hlasů, ke které podle něj mělo dojít při povolebním sčítání. Vládní představitelé obvinění popřeli a Fonseku naopak obvinili, že chystá státní převrat a atentát na vítěze voleb Radžapaksu.

Po prezidentských volbách Fonseka uvedl, že vláda nechala zatknout několik jeho spolupracovníků a odebrala mu osmdesát státem poskytovaných strážců, čímž podle něj ohrozila jeho život. „Orgány mají moje jméno na seznamech lidí, kteří nesmí opustit zemi,“ dodal. Vláda obvinění odmítla.

Podle opozičního politika Vijitha Heratha detektivové také vyslýchali editora proopozičního deníku Irida Lanka Chandana Sirimalwatteho. Herath podle vlastních slov netuší, proč úředníci editora předvolali. Noviny však před volbami Fonseku podporovaly a v minulosti několikrát obvinily vládu z korupce.

Fonseka vedl vládní jednotky v boji proti Tamilským tygrům, kteří byli loni v květnu po pětadvaceti letech občanské války poraženi. Poté se rozhodl, že skončí jako vojenský velitel, vydal se na politickou dráhu a přidal se k opozici.

Další informace:
The Washington Post Sri Lankan police raid defeated candidate's office
BBC News Sri Lanka special forces 'raid Fonseka campaign HQ'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.