Opoziční kandidát na Srí Lance odmítá uznat výsledek voleb

Volby prý proběhly podvodným způsobem, vláda využívala státních zdrojů v kampani. Zvolený Radžakapsa obvinění odmítá.

(sal)

28.01.2010 16:16

Fonseka

Generál Fonseka prohrál volby na Srí Lance, výsledek ale přičítá machinacím vlády. Foto foto.rajith, flickr.com

Hlavní opozoziční kandidát voleb na Srí Lance generál Fonseka odmítl jejich výsledek. Řekl, že prezident Mahinda Radžakapsa zneužil vládní zdroje a bránil lidem v hlasování. Také podle něj došlo k řadě volebních podvodů.

Fonseka se bude snažit výsledky anulovat právní cestou. Jeho politická koalice požádala volebního komisaře, aby prohlásil výsledky voleb za neplatné.

Během oznamování volebních výsledků okolí jeho hotelu okupovalo vládní vojsko. Obvinil vládu, že jej chce Radžakapsa zabít. Ten tato obvinění odmítl. Trval na tom, že Fonsekovi bylo umožněno opustit hotel, a že hotel obsadili, aby zabránili nebezpečným akcím vojenských desertérů.

Nově zvolený prezident zároveň odmítl obvinění opozice a volebních analytiků, že zneužil státní prostředky, zejména vládní média.

Volební komisař Dayanada Dissanayake ale oznámil, že během voleb došlo k četným zanedbáním povinností. Podle agentury AP řekl Dissanayake, že státní média porušila obecné zasady, a že se vládní instituce chovaly způsobem, které ho znepokojovaly.

Přestože by opětovné přepočítání bylo zázrakem, generál Fonseka oznámil, že bude i nadále usilovat o zkvalitňování demokracie na ostrově. Řekl: „buď  to udělám, nebo zemřu.“ Ačkoliv jeho příznivci původně plánovali vyjít po volbách do ulic, nestalo se tak. „Nebudu žádat lidi, aby vyšli do ulic. Musíme se organizovat. Počkejte a uvidíte.“

Radžakapsa musí získat na svou stranou dvě pětiny lidí, kteří hlasovali proti němu. Ty tvoří zejména menšina Tamilů. „Ode dneška budu prezidentem všech, ať pro mne hlasovali nebo ne,“ řekl.

Independent Challenger rejects Sri Lanka poll as soldiers surround his hotel


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.