Srílanský prezident Radžapaksa rozpustil parlament

Podle analytiků se snaží využít povolební situace a zmatku v řadách opozice, aby posílil svou pozici. Bývalého opozičního kandidáta Fonseku obvinil člen vlády ze spiknutí.

(sal)

10.02.2010 12:09

4309052688_9c68664299

Generál Fonseka bude na Srí Lance souzen vojenským soudem. Podle všeho i za porušování lidských práv v bojích s Tamilskými tygry, kde však vystupoval ještě jako stoupenec současného prezidenta. Foto indi.ca, flickr.com

Den po zatčení opozičního vůdce a kandidáta prezidentských voleb Saratha Fonseky se nově zvolený prezident Mahinda Radžapaksa rozhodl rozpustit parlament. Chce tímto krokem upevnit svou moc poté, co opozice vyzvala k celostátním protestům proti Fonsekově zatčení a jeho držení na neznámém místě.

Více než dvě stovky nových poslanců mají být zvoleny následně, podle vládních zdrojů pravděpodobně 8. dubna. Podle analytiků zúročí Radžapaksa díky předčasným volbám vítěznou povolební situaci a využije zmatku v řadách opozice.

Radžakapsa vyhrál o sedmnáct procent nad opozicí. Je proto pravděpodobné, že jeho političtí spojenci zvítězí i ve volbách do parlamentu. A zajistí mu tak kontrolu nad hlavními politickými institucemi v zemi.

Opozice proti Radžapaksovi je nyní roztříštěná. Fonsekovu politickou koalici tvořila pestrá směsice skupin, do níž patřili i ultranacionalističtí sinhláští marxisti a bývalí tamilští separatisté. „Jediná věc, která opozici sjednocovala, byla touha zbavit se Radžapaksy,“ řekl přední analytik International Crisis Group Alan Keenan.

„Fonseka byl velmi pochybným kandidátem, ale v zemi nyní není jediná postava, kolem níž by se mohli lidé sjednotit,“ dodal Keenan. Podle něj bude opozice kvůli zatčení Fonseky čelit dalším potížím při organizaci předvolební kampaně.

Opoziční politik Karu Jayasuriya uvedl, že od Radžapaksova vítězství v lednových volbách jsou jeho odpůrci pronásledováni. „Zdá se, že se vláda připravuje na ... parlamentní volby,“ řekl na opozičním shromáždění, na němž vyzval k celostátnímu protestu.

Podle srílanské vlády bude Fonseka čelit vojenskému soudu kvůli obvinění ze spiknutí proti prezidentovi. Bývalého vojenského velitele, který pomohl porazit tamilské povstalce, vláda v tiskovém prohlášení obvinila ze „zrady ozbrojených sil Srí Lanky.“

Fonseka byl také obviněn z porušování lidských práv ve funkci vojenského velitele v boji proti Tamilským tygrům.

Ministr Keheliya Rambukwella uvedl, že Fonseka bude souzen vojenským soudem kvůli údajným trestným činům, kterých se měl dopustit ve své funkci.

„V době, kdy byl armádním velitelem, náčelníkem štábu a členem Rady bezpečnosti, byl v přímém kontaktu se zástupci opozičních politických stran, což můžeme podle vojenských zákonů považovat za spiknutí,“ uvedl Rambukwella.

Podle opozičního politika Rauffa Hakeema, který byl svědkem zatčení, byl Fonseka vynesen vojenskou policií ze své kanceláře v pondělí odpoledne. Spolu s ním je nyní ve vazbě také dvacet jeho stoupenců.

Anoma Fonseková, manželka opozičního vůdce, žádala jeho propuštění. V emocionálním vystoupení poprosila srílanské „matky, dcery a sestry,“ aby se spojily a společně bojovaly za propuštění jejího manžela. Uvedla, že s ním policie při zatýkání zacházela jako se zvířetem.

„Dnes se to stalo mně, zítra se to může stát vám, musíme spolu něco udělat. Je v naší zemi demokracie?“ zeptala se. Zároveň vyzvala mezinárodní společenství, aby jejímu manželovi pomohlo.

Při telefonickém rozhovoru pro deník Independent uvedla, že netuší, kde její manžel je. „Pokoušela jsem se jej najít, ale neuspěla jsem. Šíří se hodně zvěstí: podle některých je na námořním velitelství, podle jiných na velitelství armády. Podle jiných informací je v nějakém vojenském táboře. Nemohu to zjistit, nikdo se tam nemůže dostat.“

Vojenský mluvčí generálmajor Prasad Samarasinghe ale popřel, že je Fonseka odříznut od rodiny či přátel. „Rodinní příslušníci se s ním mohou setkat. Může si rovněž zajistit právní konzultace,“ řekl Samarasinghe.

Další informace:
Guardian Sri Lanka's president Mahinda Rajapaksa dissolves parliament
Independent Wife's fears for general imprisoned in Sri Lanka


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.