Srílanská opozice bojuje za propuštění zatčeného Fonseky

V hlavním městě Srí Lanky probíhá vlna demonstrací proti zatčení poraženého prezidentského kandidáta Saratha Fonseky. Vláda zatím neoznámila oficiální obvinění,které vedlo k jeho zatčení.

(len)

22.02.2010 19:28

Fonseka

Za propuštění svého manžela bojuje i Anoma Fonseková. Foto transcurrents.com

Pouliční protesty, které propukly v Colombu a dalších městech Srí Lanky po zatčení poraženého prezidentského kandidáta Saratha Fonseky osmého února, získaly širší podporu ve veřejnosti. Demonstrace nabraly nový směr, když začali vládní příznivci proti dvou a půl tisícům demonstrantů používat slzný plyn a vodní děla, aby je udrželi v dostatečné vzdálenosti od srílanského nejvyššího soudu. Protestující slíbili pokračovat, dokud nebude bývalý armádní velitel propuštěn.

Poraženého prezidentského kandidáta Fonseku zatkli armádní příslušníci na základě obvinění z korupce a pokusu o svržení vlády. Podle tvrzení vlády neexistuje k Fonsekově zatčení žádná politická motivace. „Opakuji, že pro jeho zatčení neexistuje žádný politický důvod. Postupujeme jen podle zákona,“ řekl ministr pro sdělovací prostředky Lakshman Yapa Aberyawardena.

Ačkoliv nebyla proti Fonsekovi vznesena žádná oficiální žaloba, vláda obvinila prezidentského kandidáta ze spiknutí za účelem svržení vlády ve vojenském převratu.

Protestní průvody v hlavním městě byly bouřlivé, ale obešly se bez zranění. Demonstrace mimo Colombo se ale často změnily v násilné střety demonstrantů s policií. Vůdci protestů byli většinou členové Lidově osvobozenecké fronty (PLF) a Sjednocené národní strany (UNP), tedy dvou hlavních stran, které spojily své síly na podporu Fonsekovy neúspěšné kandidatury. Do demonstrací se zapojily také nepolitické organizace, z jejich řad se však příliš lidí neúčastnilo.

„Spustili jsme nenásilnou kampaň a chceme dosáhnout jeho propuštění,“ řekla manželka bývalého armádního generála Anoma Fonseková místním sdělovacím prostředkům.

Dalším rozměrem protestního hnutí se stal dopis čtyř hlavních buddhistických vůdců v zemi vládě, vyzývající k Fonsekově propuštění a volající po uspořádání konference, která by řešila, co dál. Brzy po obdržení dopisu vyslala vláda své zástupce na setkání s buddhistickými kněžími. Vládní diplomaté na schůzce s mnichy dosáhli odložení jejich požadavku na uspořádání konference. Opozice nyní viní vládu, že na mnichy vyvíjela tlak, aby setkání odložili. Pokud by se mítink uskutečnil, znamenal by pro Fonsekovy příznivce zdání přijetí a podpory i mimo opoziční politické strany.

Ať už skončí jednání jakkoliv, bude mít jistě přímý vliv na parlamentní volby stanovené na devátého dubna. Je možné, že se rozhodujícím bodem stane zatčení opozičního představitele. UNP se rozhodla také do voleb nasadit své kandidáty a Fonseka, bez ohledu na své zatčení, pravděpodobně půjde do boje za novou koalici, v jejímž čele stojí PLF.

Obě strany, i přes svou neschopnost vytvořit do nadcházejících voleb proti vládě jednotný blok, daly najevo, že v protestech za Fonsekovo propuštění hodlají pokračovat. Hlavní představitel UNP, která je největší stranou v zemi, Ranil Wickremansinghe médiím řekl, že vláda Fonseku uvěznila, aby mu zabránila v napadení nadcházejících voleb do parlamentu. „Nikdy jsme nediskutovali o svržení vlády. Všechna obvinění jsou nepravdivá,“ uvedl Wickremasinghe. „Stále neznáme znění žaloby. Obvyklá praxe přitom je, že se obvinění oznamuje bezprostředně před zatčením,“ vysvětlil čelní představitel UNP, jenž obvinil vládu z honu na čarodějnice, kterým obtěžuje příbuzné i příznivce zatčeného Fonseky.

UNP a PLF společně minulý týden zahájily veřejnou podpisovou kampaň za Fonsekovo propuštění. Členové se zavázali shromáždit před předáním petice Radžapaksovi co nejvíce podpisů. „Fonseku v prezidentských volbách volily více než čtyři miliony lidí, tolik podpisů můžeme získat. Boj za spravedlnost nevzdáme,“ slíbil čelní představitel PLF Amarasinghe při zahájení kampaně.


Další informace:
IPS News SRI LANKA:  Post-Election Protests Fail to Get Wide Support


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.