Referendum o Brexitu skončí těsně, zvítězí ale varianta IN, naznačují průzkumy

Trend růstu podpory varianty OUT, tedy vystoupení Británie z EU, se v posledním týdnu obrátil. Znalci a pozorovatelé debatují, jaký vliv měla čtvrteční vražda poslankyně Jo Coxové.

(pjed)

21.06.2016 11:31

A2

Oba tábory mají jistou podporu 42 – 44 procent Britů odhodlaných hlasovat. O zbylých 16 – 12 procent se vede stále boj. Repro E-spaces.eu

Referendum, v němž budou Britové hlasovat ve čtvrtek 23. června o vystoupení z Evropské unie, skončí těsným výsledkem, s mírnou převahou ale zvítězí varianta IN – tedy zůstat. S výjimkou jednoho to předpovídají všechny průzkumy, jež byly provedeny v průběhu posledního týdne. Podle šetření YouGov, ORB, Survation, Opinium i BMG Research mají oba tábory jistých 42 – 44 procent hlasů. Zbylých 16 – 12 procent je nerozhodnutých nebo kolísá. Podpora varianty IN je ale v poslední řadě průzkumů zpravidla vždycky o několik procent vyšší.

„Bude to napínavé až do konce, o tom není sporu. Trend souvislého nárůstu podpory varianty OUT (tedy pro vystoupení) z první poloviny června už ale zjevně nepokračuje (...) spíše naopak,“ hlásil do pondělního vysílání zpravodaj BBC.

Varianta OUT byla v Británii výrazně populárnější do roku 2014. Poté měli dva roky navrch příznivci setrvání. Na jaře letošního roku začal tábor zastánců odchodu opět sílit a v první polovině června získal dík přesvědčení dříve nerozhodnutých Britů zřejmou převahu. Poměr sil se znovu mění až nyní.

Trend ve výsledcích jednotlivých průzkumů v posledních letech. Zelenou zastánci setrvání, červnou stoupenci odchodu, modrou nerozhodnutí. Repro WmC

Znalci a pozorovatelé debatují aktuálně i nad otázkou, zda přispěla k obratu trendu vražda labouristické poslankyně Jo Coxové z minulého čtvrtka, kterou zastřelil nejspíše duševně narušený Brit Thomas Mair poblázněný národoveckou propagandou.

Mair osobně se v kampani za vystoupení neangažoval. Podle pozorovatelů ale zvlášť poslední fáze střetů mezi zastánci variant IN a OUT připomínala souboj katastrofických scénářů, jež Británii po volbě tak nebo onak čekají.

Mluvčí tábora pro vystoupení si přitom pomáhali až démonickými vizemi, dle kterých Británii při setrvání v EU zaplaví, vysají a kulturně zničí přistěhovalci z muslimských a středoevropských zemí. A mnozí komentátoří uvádějí, že právě tento způsob argumentace mohl mít na labilního a národovecky cítícího Maira významný vliv.

Agitační část kampaně byla po čtvrteční vraždě Jo Coxové přerušena až do neděle. Odvolány byly též připravené politické debaty. Přední stoupenci variant IN i OUT zatím čin v obnovené kampani přímo nevyužili. Podle analytiků si ale Britové nemohli souvislosti nepovšimnout – i když přesné motivy vraha zůstávají stále v rovině dohadů.


Další informace:
The Independent EU referendum phone poll shows slimmest of leads for Remain
Mirror.co.uk EU referendum 2016 poll tracker: Is Britain heading for Brexit and what does the UK think of Europe?
The Economist The Economist’s “Brexit” poll-tracker
The Guardian Attempts to elevate the Brexit debate following MP's death begin to fray
BBC News EU referendum issues guide: Explore the arguments


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.