Obnovitelné zdroje trhaly v roce 2015 rekordy v investicích i zaměstnanosti
Radek KubalaZelená energetika je celosvětově na vzestupu. V loňském roce obnovitelné zdroje zaznamenaly historicky nejrychlejší rozvoj z hlediska investic, instalovaného výkonu i zaměstnanosti. Další rozvoj brzdí zastaralá infrastruktura.
Souhrnný instalovaný výkon elektráren využívajících pouze obnovitelné zdroje energie uvedených do provozu v loňském roce činí 147 gigawattů, což je historický rekord. Investice do solární energetiky vzrostly o více než polovinu, do větru o téměř čtyřicet procent.
Investoři vložili celkově v roce 2015 dvojnásobně větší množství peněz do budování obnovitelných zdrojů než do zdrojů spalujících uhlí či plyn. Rozvoj obnovitelných zdrojů má přitom důsledky i pro zaměstnanost. Celosvětově dnes v obnovitelné energetice pracuje osm milionů lidí.
Na to vše a na mnohé další poukazuje studie skupiny REN21, mezinárodního panelu sdružujícího energetické experty, neziskové organizace a zástupce vlád z celého světa, jejíž závěry proběhly agenturami v minulých týdnech.
Podle ředitelky REN21 Christine Linsové je pozoruhodné, že obnovitelné zdroje jsou na vzestupu i při historicky nejnižších cenách fosilních zdrojů. „Obnovitelné zdroje jsou navíc v nevýhodě, i pokud jde o státní dotace. Na každý dolar vynaložený ve prospěch obnovitelných zdrojů připadají čtyři dolary pro udržení závislosti na fosilních palivech,“ doplnila Linsová pro The Guardian.
Třetí svět táhne, Evropa brzdí
Rozvojové ekonomiky vůbec překonaly poprvé v roce 2015 ekonomicky vyspělé státy v podpoře ekologické energetiky. Největším investorem do zelené energie byla Čína, ale velké investice uskutečnily i země jako Jamajka, Honduras nebo Uruguay. Státy Afriky a Latinské Ameriky si navíc podle studie do budoucna určily nejambicióznější cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů.
Naopak v Evropě podpora zelené energetiky klesla o jednadvacet procent poté, co Evropská komise zastavila některé podpůrné programy. I přesto však podle Evropské asociace pro větrnou energii bylo v loňském roce sedmasedmdesát všech nových instalovaných zdrojů obnovitelných, z toho čtyřiačtyřicet větrných. Dohromady se obnovitelné zdroje podílely na celkové spotřebě všech energií patnácti procenty.
Podle Jeana-Francoise Fauconniera z Climate Action Network by Evropská komise měla vzít studii REN21 jako varování a zvýšit cíle pro rok 2030, které jsou zatím stanoveny na sedmadvacet procent podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě. „Evropské unii hrozí, že závažně zaostane za ekonomikami, které na zelenou energii přecházejí,“ řekl Guardianu Fauconnier.
Významný zaměstnavatel
Ekologická energetika dnes celosvětově zaměstnává více než osm milionů lidí, z toho tři a půl milionu v Číně. Ve Spojených státech v loňském roce poprvé pracovalo více lidí v solárním průmyslu než v ropném. Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energetiku pak v loňském roce vzrostla zaměstnanost v zelené energetice o šest procent, zatímco v průmyslu plynu a ropy poklesla o osmnáct procent.
Experti se shodují, že významným problémem pro rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů zůstává nedořešená otázka skladování vyrobené energie a infrastruktura distribučních sítí vybudována pro fosilní zdroje.
„Narážíme na systém odrážející překonané myšlení, které počítalo pouze s fosilními palivy a jadernou energií. Pokud chceme přejít na čistou energii, musíme zbudovat decentralizované a komunitně řízené sítě,“ řekl Guardianu Arthouros Zervos, profesor athénské polytechniky, který v REN21 rovněž působí.
Další informace:
The Guardian Renewable energy smashes global records in 2015, report shows
BBC News Renewable energy surges to record levels around the world
Reuters Global renewables grew at fastest rate on record in 2015: research
The Guardian US solar industry now employs more workers than oil and gas, says report