Evropský parlament podpořil snahy o jaderné odzbrojení

Po pěti evropských vládách a administrativě Baracka Obamy se pro snížení počtu nukleárních zbraní ve státech NATO vyslovila i štrasburská sněmovna. Vadí jí zejména taktické střely rozmístěné v Evropě.

(pjed)

12.03.2010 17:55

European-parliament

Samotná rezoluce EP nemá v mezinárodním prostředí přílišnou váhu. Může být ale součástí širšího impulzu. Foto archiv EP.

Za „anachronismus“ označil Evropský parlament (EP) taktické jaderné zbraně, rozmístěné na území států NATO v Evropě. Učinil tak v rezoluci schválené na plenárním zasedání, jež včera večer skončilo ve Štrasburku.

V rezoluci se dále píše: „(Evropský parlament) požaduje vytvoření bezjaderných zón jako pozitivní krok k vybudování světa bez jaderných zbraní; zastává v tomto ohledu názor, že bezjaderná zóna na Blízkém východě má zásadní význam pro dosažení trvalého a všeobecného míru v této oblasti; poukazuje na to, že stažení všech taktických hlavic v Evropě by zatím mohlo vytvořit precedens pro další jaderné odzbrojení.“

Podle komentářů ve světovém tisku nemá rezoluce Evropského parlamentu přílišnou mezinárodní váhu. V kontextu s výzvou, již na počátku března zaslalo pět států NATO generálnímu tajemníkovi Aliance, a v souvislosti s rusko-americkými rozhovory o snížení počtu strategických zbraní, které se právě vedou v Ženevě, však rezoluce přináší další impulz k posunu v jaderném odzbrojování, o němž by se mělo jednat 22. a 23. dubna na schůzce ministrů zahraničí NATO v Estonsku a po té na velké květnové konferenci o přepracování Dohody o nešíření jaderných zbraní (NPT) ve Washingtonu.

Další informace:
Usnesení Evropského parlamentu o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.