Jaderné odzbrojení chystá před summitem NATO i Obama

Nejen Nizozemci, ale i Hillary Clintonová dle listu New York Times pojede na estonský summit ministrů zahraničí NATO s plánem jaderného odzbrojení. Zbrojní reformu, která zmenší jaderný arzenál USA o tisíce hlavic a zpřísní jeho využití, představí za několik týdnů.

(pjed)

02.03.2010 12:59

Obama_berlin

Je možné, že americké výdaje na obranu ani přes veškerou snahu prezidenta nepoklesnou. Foto Matthias Winkelmann, flickr.com

Spojené státy by měly zlikvidovat část svého jaderného arzenálu, upravit dosavadní obrannou doktrínu a snad také stáhnout taktické nukleární zbraně rozmístěné v Evropě. Vyplývá to z dosavadních výsledků debaty o úloze jaderných zbraní, která se nyní vede v administrativě Baracka Obamy.

Dle listu New York Times, který informace o průběhu diskuse získal, vzniká úplně nová doktrína. Definitivní verze by měla být schválena do několika týdnů.

Podle agentury AFP se administrativa již shodla na snížení stávajícího počtu strategických jaderných zbraní, zejména mezikontinentálních raket s nukleárními hlavicemi. Zdroje Timesů zde mluví o tisících. Shoda je rovněž na tom, že se Spojené státy nevzdají práva na první jaderný úder, ale omezí jej. Napříště by měly USA zaútočit jádrem pouze v případě nukleární výměny, nebo když budou napadeny chemickými či biologickými zbraněmi hromadného ničení.

Rozpory naopak trvají v otázce, zda přestat nukleární zbraně vyvíjet úplně. Zejména Pentagon a ministerstvo zahraničí se také dosud nedohodly, jak naložit s taktickými jadernými zbraněmi, jež mají USA rozmístěné v Německu, Belgii, Nizozemí, Itálii a v Turecku.

Barack Obama sliboval omezit americký jaderný arzenál před volbami a rovněž v projevu při návštěvě Prahy. Američtí komentátoři se nicméně shodují, že za současné mezinárodní situace nemůže vznikající materiál plně odpovídat předvolební vizi. Podle všech indicií Obama v dokumentu představí koncept nového, flexibilního a na blízkovýchodní hrozby zaměřeného raketového štítu. Republikánskou opozici si pokusí naklonit příslibem mnohamiliardových investic do vývoje sofistikovaných nejaderných zbraní a jejich nasazení v případných ad hoc úderech v konfliktních zónách po celém světě. V důsledku proto americké výdaje na obranu nemusejí vůbec poklesnout.    

Bezpečnostní doktrínu, která upravuje postavení jaderných zbraní, předkládá v USA každý prezident. Dle listu New York Times, jenž má k současné hlavě státu blízko, však bude Obamova reforma hlubší a zásadnější.

Konkrétní formulace kroků vedoucích k případné redukci arzenálu se zřejmě objeví až po dubnovém summitu NATO, kde budou Obamovi vyjednavači mluvit o tématu s evropskými spojenci.

Další informace:
The New York Times White House Is Rethinking Nuclear Policy
AFP Obama Considers New US Nuclear Strategy: Report
Euroskop.cz Barack Obama: Zbavit se jaderných zbraní? Yes, we can!


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.