Stropnický se shodl s Bublanem: krajní pravici nelze porazit jejími prostředky

Na debatě Masarykovy demokratické akademie se mluvilo o poučení ze slovenských voleb i souvislostech ekonomické globalizace. Podle Stropnického základní problém spočívá v tom, že politika nestíhá globalizovanou ekonomiku regulovat.

(jb)

11.03.2016 17:20

12646726_10208203530270604_3944628716866198265_o

V souvislosti s uprchlickou krizí vyjádřil Matěj Stropnický své zklamání z toho, že zevnitř sociální demokracie nezaznívají hlasy, aby ČSSD říkala něco jiného, než říká. Foto Michal Uhl

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický se shodl se senátorem a vedoucím zahraniční komise ČSSD Františkem Bublanem v tom, že že krajní pravici nelze porazit jejím prostředky. Podle obou politiků je to jedno z ponaučení slovenských voleb.

Jejich diskuse se konala v rámci večera na téma Kdo nám rozvrátil svět?. Pořádala ji Masarykova demokratická akademie a kromě Bublana a Stropnického se jí účastnila ještě šéfredaktorka Visegrád revue Lucia najšlová a politický tajemník ministerstva zahraničí Petr Drulák.

Právě Drulák v úvodním vystoupení upozornil na to, že dnes není možné označit jednoho viníka, který za neuspokojivý stav současného světa plného nejistoty a konfliktů může. Přitom ještě před deseti, dvanácti lety šlo podle Druláka ukázat na prezidenta USA George W. Bushe a říct, že bez něj a jeho válečných intervencí by svět byl daleko klidnější. Dnešní situace je komplikovanější.

Petr Drulák připomněl, že konflikty, které se nás jako Evropanů dotýkají, se neodehrávají mezi silnými státy, ale naopak vyplývají z toho, že státy jsou příliš slabé. Předseda Strany zelených Matěj Stropnický zdůraznil, že svět je rozvrácený politicky, zatímco ekonomicky je sjednocený.

„Dovolil bych si z toho odvodit, že čím více se svět ekonomicky sjednocuje, tím více se politicky rozvrací. Přisuzuji to především tomu, že je zde rostoucí nerovnováha mezi globalizující se ekonomickou mocí a zdaleka ne tak efektivně se globalizující mocí politickou,“ uvedl Matěj Stropnický.

Podle Matěje Stropnického je tedy zákonitou cestou dohánění globalizované ekonomické moci mocí politickou: „Máme usilovat o to, aby se politika globalizovala, aby fungovala na nadnárodní úrovni, protože to je jediné místo, ve kterém může skutečně nadnárodní ekonomické síle efektivně čelit.“

Matěj Stropnický zároveň varoval, že snaha vracet se zpátky k suverénním státům, bude tyto státy pouze dále oslabovat. „Bude dále erodovat efektivitu výkonu jejich státní moci, a tudíž je diskreditovat i v očích obyvatel, protože státy jsou dnes v kontrastu ke globalizované ekonomické moci prakticky bezmocné,“ zdůraznil Stropnický.

Bublan: ze slovenských voleb je třeba se poučit
Nebezpečí návratu k nacionalismu národních států vyzdvihla také šéfredaktorka V4revue.eu Lucia Najšlová. SMER Roberta Fica se podle ní v posledních měsících kampaně před slovenskými volbami snažil porazit extrémní nacionalisty na jejich vlastní půdě. Místo, aby se soustředil na témata, jako je školství, zdravotnictví, pracovní příležitosti či ekologie, vsadil hlavně na migrantskou kartu, což mu ale nevyšlo.

Lucie Najšlová podotkla, že vyjádření předsedy strany SMER Roberta Fica dokonce zpochybnila i jasnou proevropskou orientaci Slovenska. „Pod proevropskou orientací myslím pokračování v politice, na základě které budeme v první řadě hledat společný evropský zájem,“ uvedla Najšlová.

Lucia Našlová připomněla, že malé státy jako Slovensko a Česká republika by měly mít zájem na tom, aby se Evropská unie nerozpadla a ještě více se nerozvinulo soutěžení mezi národními státy. Podle Matěje Stropnického se ale nelze spokojit s tím, jak Evropská unie doposud fungovala, evropský projekt je třeba transformovat do podoby, kdy bude možná ekonomická regulace na evropské úrovni.

Senátor a předseda zahraniční komise ČSSD František Bublan v tomto smyslu připomněl, že z globálního hlediska, kdy za loňský rok emigrovalo a přesídlilo se z jedné země do druhé asi šedesát milionů lidí po celém světě, je tento problém mnohem větší, než jak ho vnímáme v Evropě. „My jsme ještě nikoho neviděli, už teď se ale bojíme, celosvětově má ale problém úplně jiné měřítko,“ kroutil hlavou Bublan.

V souvislosti s uprchlickou krizí vyjádřil Matěj Stropnický své zklamání z toho, že zevnitř sociální demokracie nezaznívají hlasy, aby ČSSD říkala něco jiného, než říká. Předseda zelených dodal, že doufá, že se to po slovenských volbách změní. Také senátor František Bublan potvrdil, že volby na Slovensku ukázaly, že pokud se sociálně demokratické strany snaží konkurovat rétorice extremistických stran, voliči pak stejně raději volí originál.


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Petrasek Milan - penzista

Lze porazit neoliberální pravici jejími prostředky? Sobota, 12.Března 2016, 22:43:26

Globálním kapitalismus přinesl radikální roztříštění třídního antagonismu a nabídl selektivní ochranu/podporu pouze těm politickým stranám, které splňují zadání globalizace - zeslabování vlivu státu.
V prostředí ideologicky takřka homogenizovaných programů politických stran zatím stále není znám způsob jak zvrátit postupující privatizaci moci a sociální zodpovědnosti státu. Otázkou je, jak na vzepětí nacionalizace a protofašizace zareagují jeho podněcovatelé - majitelé/zastánci neoliberálního trhu.
Že by objevili neosociální kapitalismus.....????

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Mám, prosím pěkně, takovou hloupou otázku: Neděle, 13.Března 2016, 00:46:48

Jak a kam pak budou ti národovci (nebo třeba Britové) z té zglobalizované světounie vystupovat? Pak už se nebude smět?

A prezidentem světa bude Trump, Putin, Zeman nebo někdo na způsob Van Rompue, o kterém nikdo nebude vědět, že existuje?

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Když bude prezidentem světa Putin, Pondělí, 14.Března 2016, 00:21:11

vystupovat ze Světového svazu demokratických republik se asi smět nebude (do takové vzbouřenecké provincie by hned ruští vojáci jeli na dovolenou).
Když bude prezidentem světa Trump, vystupovat ze SSS (spojených států světa) se bude smět. Pro kulturní separatisty budou zřízeny rezervace, obehnané vysokou zdí, aby multikulturní světová společnost ty kulturní separatisty nediskriminovala a nerušila je v jejich přirozeném vývoji.

Když bude prezidentem světa Van Rompuy, usnese se Světová rada míru, že naše multikulturní světové humanistické hodnoty je třeba bránit i silou, avšak následný skandál s odhaleným podvodným softwar-em odhalí, že tanky výrazně překračují emisní normu, takže se bude jednat dál.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.