V Sýrii zavládlo částečné příměří, otázkou je na jak dlouho
Petr JedličkaKlid zbraní nezahrnuje ani ISIS, ani frontu an-Nusrá a podle pozorovatelů je na řadě míst porušován. Přesto relativně stále trvá. Ohledně toho, co znamená ve skutečnosti a co pro budoucnost země, se znalci přou.
Částečné, humanitární, sporné. Takové přívlastky dávají znalci příměří, jež platí v Sýrii od noci z pátku na sobotu 27. února doposud. Částečné, jelikož se vztahuje pouze na některé fronty a na síly bojující na straně na straně Asadova režimu, respektive 97 povstaleckých skupin. Humanitární, protože má umožnit především OSN dodat jídlo a další nezbytnosti do obležených a vyhladovělých měst, respektive pro 450 tisíc Syřanů. A sporné, poněvadž část analytiků má za to, že je bojující strany využijí k dozbrojení.
Příměří začalo platit na základě rámcové dohody o parametrech klidu zbraní, kterou uzavřeli zástupci Ruska a Spojených států minulý týden. Dohoda byla koncipována jako maximálně otevřená tak, aby se k ní mohly do pátku přihlásit nejrůznější bojující skupiny s výjimkou islamistických fanatiků z Dáeš, čili samozvaného Islámského státu (ISIS), a fronty an-Nusrá, tedy syrské odnože Al-Káidy.
Obě strany konfliktu si během víkendu stěžovaly na četná porušení klidového režimu. Celkově vzato však příměří trvalo a v ulicích syrských měst to bylo znát.
„Děti mohly dnes poprvé vyrazit do školy beze strachu z náletů či soustavného odstřelování (...) Zaznamenány byly konvoje OSN, jež rozvážejí humanitární pomoc,“ hlásil reportér televize Al-Džazíra do pondělního vysílání.
Hlavní otázkou dnes podle většiny znalců zůstává, jak dlouho režim alespoň částečného příměří vydrží. Nejpočetnější skupina analytiků se domnívá, že pouze krátce — zvláště oddíly fronty an-Nusrá bojují na řadě míst po boku jiných povstaleckých skupin a je jen věcí času, kdy využije tuto skutečnost buď Rusko, nebo některá z bojechtivých protiasadovských frakcí.
Stále funguje rovněž poloformální pracovní skupina pro zastavení nepřátelských akcí, jíž ustavily a společně řídí zástupci Ruska a USA. V této skupině zasedají reprezentanti všech zainteresovaných mocností regionu a jejím smyslem je pomoci při vyjednávání jednotlivých dohod a dohlížet na jejich implementaci jednotlivými skupinami syrské války, často klienty právě zasedajících v této skupině.
Vlastní mírové rozhovory mezi klíčovými syrskými skupinami mají být podle posledních zpráv obvnoveny 9. března. Konat se budou ve švýcarské Ženevě.