Belzebub v ulících a jeho policie
Petr BergmannPostup policie při sobotních demonstacích v Praze je pro mnohé potorovatele nepochopitelný. Přestože bylo předem zřejmé, že může docházet ke střetům, policie byla laxní a skupinu nebezpečných pravicových radikálů nechala uniknout.
Po sobotních demonstracích v centru Prahy má Policie ČR stále co vysvětlovat. Během neděle a pondělí sdělili její představitelé jen několik vzájemně si odporujících a nepříliš přesvědčivých informací, postup uniformovaných ani neuniformovaných policistů však obhájit nedokázali.
Nečinnost policistů v případě napadení přenosového vozu ČRo lze ještě snad připsat osobnímu selhání jednoho, možná dvou příslušníků policejního sboru, sympatizujících spíše s demonstranty Bloku proti islámu než s Českým rozhlasem. Řetězec systémových pochybení policie při zásahu nezásahu na rohu Thunovské a Zámecké ulice poblíž Malostranského náměstí svědčí o absolutní nepřipravenosti Policie ČR ochránit nejen veřejnost a majetek, ale dokonce i vlastní lidi ve výkonu služby.
Ačkoli byla místa i trasy demonstrací a průvodů předem dobře známa, vědělo se, že se chystá demonstrací několik a že jejich téma rezonuje celou společností, do ulic vyjdou nesmiřitelní zastánci opačných názorů, z nichž někteří jsou nevypočitatelní a mohou mít násilné projevy, policisté situaci zjevně podcenili, ba co více, jejich počínání budí značné podezření, že zejména situaci střetu skupiny maskovaných radikálů s pokojným průvodem demonstrujících inscenovala, nebo alespoň iniciovala její vyhrocení.
Od sobotního večera, kdy se objevily první zprávy o akci a zejména po zveřejnění videa z inkriminovaného místa se na internetu rozhořela vášnivá diskuse o míře účasti Policie ČR na průběhu konfliktu od názorů, že šlo o zpackaný zásah proti skupince neonacistů, až po přesvědčení, že šlo o policejní kompars, využívající zázemí budovy patřící Ministerstvu vnitra a postupující podle pokynů záhadného muže v hnědé bundě, který zakuklence koordinoval.
Po dvou dnech od události je do záležitosti vneseno více světla, policie po prvotním popírání, že by muž patřil do jejích řad, přiznala, že šlo o kriminalistu v civilu, server Anti-fa zase pomohl identifikovat několik maskovaných útočníků a přispěl tak k odhalení, že alespoň někteří z přibližně pětadvaceti zakuklenců jsou známí pravicoví extremisté a fotbaloví chuligáni.
Policie ve svém pondělním prohlášení ospravedlňuje působení muže v hnědé bundě úkolem pacifikovat možné střety mezi konfliktními skupinami. Ředitel pražské policie dokonce jeho počínání v tiskové zprávě vychvaloval.
Podívejme se tedy detailněji na dostupné videozáznamy a fotografie, co se v daném místě odehrálo a jak postupovala policie. Průvod demonstrujících přichází od Malostranského náměstí vhůru ulicí Zámeckou s policisty a členy antikonfliktního týmu v čele. V rohu Thunovské ulice v místě, kde se zužuje do úzkého průchodu, stojí zmíněná skupina radikálů, ovšem zcela klidně, zatímco průvod kolem ní projde rovněž bez povšimnutí a reakce a prochází dál směrem k Zámeckým schodům.
Od průvodu se oddělí muž v hnědé bundě, později policií přiznaný kriminalista s dalším svým kolegou a nejprve postává na rohu a po chvíli se vydá k zakuklencům, kterým zjevně něco říká. Až po více než minutě od vstupu čela průvodu do Thunovské ulice se najednou situace mění, policisté z čela přebíhají zpět na roh a šikují se před zakuklence, kteří se pomalu dostávají do varu.
Ze záběrů je jasně vidět, že na místě již stáli dva další policisté s motocykly, kteří nezaujatě situaci pozorují, spíše se jí baví. Zde tedy už lze vyvodit několik vážných pochybení policie.