Zbytečná půtka Zemana se Sobotkou
Jiří ParoubekČSSD podle průzkumů oslabuje a Miloš Zeman tak pragmaticky hledá podporu i v národoveckých vodách. Bohuslav Sobotka by si měl podle Jiřího Paroubka co nejdříve uvědomit, že se s prezidentem navzájem potřebují.
Nikdo soudný pochopitelně nemohl být nadšen, když si Miloš Zeman 17. listopadu zašel zademonstrovat na Albertov a vedle něj na tribuně stáli lidé extrémistických názorů.
Pokud se premiér Sobotka nechal vyhecovat svými nejbližšími poradci k následnému ostrému útoku na Zemana, byla to politická chyba. Chování Miloše Zemana jistě nebylo moudré ani státnické, ale bylo pochopitelné…
Pěvecké duo Zeman - Konvička bylo jistě trapné. A pokud by to u toho skončilo, možná by to šlo.
Jenže prezident Zeman tvrdí, že uprchlická vlna je organizovaná a řízená INVAZE.
Pokud si to slovo najdeme ve slovníku, moc alternativních významů u něj nenajdeme.
Postoj vlády je jiný -- uprchlíky bere jako lidi, kterým je třeba pomoci když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli mezinárodním závazkům, jejichž obecné dodržování je pro zemi naší velikosti klíčová záležitost.
Zároveň vláda přiznává, že je uprchlickou vlnu možno zneužít - ať už teroristy, nebo tzv. ekonomickými migranty, kteří sice normálně nejsou nijak velký problém a Evropa je de facto potřebuje, ale nyní značně nabalují válečnou migraci, které prostě musíme věnovat prioritní pozornost, a způsobují, že se přijímací kapacity nejvytíženějších států přiblížily limitě.
Nedovolím si říct, že názor pana prezidenta je úplná fantasmagorie. Ale uvědomme si, že pokud to myslí vážně, mluví o Turecku (o kom jiném?).
A tady už se pohybujeme na neklidných píscích globální politiky.
Prezident by své případné obavy a zjištění měl mnohem víc konzultovat s vládou, ktrá je nejdůležitějším garantem zahraniční politiky ČR.
Neměl by se pro příště vyskytovat na jednom pódiu s exoty Konvičkova typu a měl by zmírnit veřejnou rétoriku.
Ano, souhlasím s tím, že by si Zeman měl najít cestu k Sobotkovi. Ale asi to dělat nebude.
Zeman je zde líčen opět jako někdo, kdo není za své činy odpovědný, protože je k nim nucen svými kritiky. Na nikoho jiného na naší politické scéně není tato omluva aplikována.
Co to má znamenat, pane Kolaříku? Co to na nás zkoušíte?
Např.
a) Paroubek politicky pochází z narsoc. a dodnes má silné vazby mezi lidmi s podobnou politickou zkušeností.
b) Paroubka porazil Sobotka a Paroubkův uražený pokus o založení nové strany skončil směšně.
Přiznám se, bez tohoto pozadí bych měl také značné potíže s "porozuměním [Paroubkovu] psanému textu."
A co se týče textu, kterému podle Vás neporozuměl Jan Kovařík ani na úrovní žáčka deváté třídy: Co napřed, než napadnete někoho druhého, sebekriticky zvážit schopnost jeho autora sdělit to, co chce říct?
Vám opravdu přijde, že se J.Paroubek bojí kandidatury generála Pavla pod praporem pravdy a lásky? Já v tom vidím spíš projev Paroubkova smyslu pro humor.
Zavřu oči a představím si... titulní stránku bulvárního plátku, kde palcový titulek hlásá "Pravda, láska a důstojník ČSLA musí zvítězit nad lží a nenávistí v prezidentské volbě."