Krajní pravičáci chtěli zneužít pietní shromáždění v Lille, dav je vytlačil

Stoupenci francouzské Národní fronty se pokusili proniknout na jedno ze solidárně-manifestačních shromáždění svolaných ve dni po pařížských útocích. Jeden z přítomných natočil reakci shromážděného davu.

(pjed)

15.11.2015 16:54

A1

Krajní pravice v celé Evropě se dnes schovává za kritiku islamismu. Foto archiv FranceBleu.fr

Skupina mladíků, které média identifikovala jako stoupence krajně pravicové Národní fronty, se pokusila zneužít pietní a solidárně-manifestační shromáždění v severofrancouzském Lille. Stalo se tak v sobotu odpoledne, den po sérii pařížských teroristických útoků.

Mladíci rozvinuli na místě shromáždění transparent Expulsons les Islamistes, zapálili světlice a začali skandovat hesla „Pryč s muslimy“ a „Muslimové padejte“.

Skupinku záhy obklopilo několik policistů, přičemž dav z náměstí začal za protiskandování „Fašisti táhněte“ mladíky spontánně vytlačovat.

Skupina nakonec odhadla svoje šance, transparent schovala a náměstí opustila.Pozorovatelé varují, že ve stávající atmosféře obav může výrazněji posílit jak Národní fronta, tak krajní pravice obecně.

Sama předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová reagovala na útoky kromě odsouzení výzvou k ještě většímu zpřísnění hraničních kontrol. Konstatovala rovněž, že Francouzům „není dnes zajištěno bezpečí“.


Další informace:
La Voix du Nord Lille : irruption d'un groupe d'identitaires au rassemblement place de la République
Sunday Expres Far-right protests break out across France as tensions reach boiling point
International Business Times Paris attacks: Anti-Islam protesters disrupt peaceful demonstration in Lille, France


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.