Bakala se obohatil nejen na úkor státu, ale také desetitisíců lidí
Saša UhlováZdeněk Bakala patrně připravil během privatizace OKD český stát o několik desítek miliard korun. Součástí majetku, který nabyl za zlomek skutečné ceny, je největší bytový fond v České republice. Podvedl přitom desetitisíce nájemníků.
Součástí majetku, který Zdeněk Bakala získal při doprivatizaci OKD za zlomek reálné ceny, byl největší bytový fond v České republice. Cenu jednoho bytu znalec při prodeji Bakalovým prostředníkům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi ohodnotil na čtyřicet tisíc korun. Za jeden metr čtvereční tak zaplatili šest set třicet korun.
Když v roce 2004 prodávala vláda svůj menšinový podíl v OKD Bakalovým prostředníkům z Karbon Investu, zařadila do smlouvy závazky, které měly chránit nájemníky. Karbon Invest je přijal. Vláda, která věděla, že kontrolu OKD již nemá a zpět nezíská, tak alespoň částečně napravila pochybení Vladimíra Dlouhého z roku 1990. Dlouhý tehdy totiž v rozporu s předmětem podnikání OKD a.s. do majetku společnosti zařadil i byty.
Věci šly podle plánu, a majitelem se tak v konečné fázi skutečně stala společnost RPG Industries Zdeňka Bakaly. Celkový kontext privatizace a následného prodeje menšinového podílu státu v OKD jsme popsali před dvěma týdny. Český stát touto transakcí zřejmě přišel o několik desítek miliard korun, což jsme spolu s posudky, jež to dokládají, zveřejnili v pondělí.
Jediné, o čem stát tvrdil, že svým počínáním v roce 2004 zachránil, byla práva nájemníků v bytech OKD. Jenomže skutečnost je poněkud jiná.
Bakalovy sliby chyby a „férová cena“
Ze závazků vyplývalo, že po dobu pěti let od privatizace měly být byty spravovány ve vlastnictví OKD a.s. a výnosy z bytového hospodářství měl majitel investovat do bytů. Natrvalo byl ve smlouvě sjednán závazek, podle kterého mají nájemci bytů v případě prodeje předkupní právo k bytu za cenově zvýhodněných podmínek, a to za cenu dle znaleckého ocenění, tedy za oněch čtyřicet tisíc za byt. Nízké ocenění bytů ostatně ovlivnilo i celkovou částku, kterou Karbon Invest zaplatil státu za podíl v OKD.
Ještě ve chvíli, kdy Zdeněk Bakala oznámil, že společnost Karbon Invest ovládl, ujistil veřejnost, že jeho společnost stojí pevně za všemi smluvními závazky. V rozhovoru pro časopis Horník v prosinci 2004 prohlásil: „Výsledkem by mělo být to, že nabídneme nájemníkům možnost koupit si tyto byty do vlastnictví a zcela tak eliminovat riziko, že se někdo rozhodne byt jim dále nepronajímat.“
V lednu 2005 řekl Bakala v České televizi, že „za tři roky budete vědět, jakým způsobem a kdy si ten byt můžete koupit.“ Jeho slova pak ještě potvrdil mluvčí Karbon Investu v únoru 2005. V reportáži České televize prohlásil: rozhodnutí, že majitel bytů společnost Karbon Invest byty prodá, už padlo. „Tyto byty mají být prodávány v rozmezí třicet až padesát tisíc za bytovou jednotku,“ řekl tehdy na kameru.
Veřejnost tedy žila v domnění, že smlouva mezi státem a novým nabyvatelem akcií obsahuje závazek prodat byty stávajícím nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Takový závazek ale ve smlouvě, kterou má Deník Referendum k dispozici, není. Navzdory tomu, co se celé roky píše v médiích, taková povinnost se týká pouze situace, kdy by chtěl prodávat byty jednotlivě. Domy prodávat může.
Jiná věc ovšem je, že Zdeněk Bakala sám veřejně deklaroval, že byty za daných podmínek nájemníkům prodávat bude. Nájemníci investovali do oprav, mnohdy celoživotní úspory, a čekali. Místo slibovaného prodeje se však stalo něco docela jiného. Vlastník nejenže byty neprodal, ale vyvedl bytový fond mimo společnost OKD do realitní společnosti RPG Byty, s.r.o., kterou ovšem spoluvlastní také Bakala.
Společnost RPG Byty je největším poskytovatelem bydlení na Ostravsku. V jejím majetku je třiačtyřicet tisíc bytů, tedy celý původní bytový fond OKD. Tak jednoduché to ale není. Společnost RPG Byty je totiž vlastněná společností Domus, která patří společnosti CERCL Holdings Limited.
CERCL vlastní nizozemská skupina BXR Group spolu se Zdeňkem Bakalou. S OKD dnes mají byty společného už jen vlastníka, tedy Bakalu a skupinu BXR. Přes všechnu složitost majetkových vztahů nejsou nájemníci bytů RPG na pochybách, že „byty patří Bakalovi“, a také to často a peprně komentují.
Po změnách ve vlastnické struktuře a několikaletém čekání v nejistotě, dostali nájemníci v říjnu 2008 definitivní odpověď, co s byty bude. Zdeněk Bakala vydal prohlášení, ve kterém svůj slib nájemníkům popřel a oznámil, že byty za současné situace prodávat nebude: „Pokud bychom se v budoucnu rozhodli některé byty prodat, bude to za férovou cenu a za férových podmínek,“ prohlásil Bakala.
Co je to „férová cena“ se nájemníci bytů OKD, resp. RPG Byty, dozvěděli v roce 2013, kdy realitní firma RPG Byty nabízela první stovku bytů nájemníkům v průměru za údajně zvýhodněnou cenu 8900 korun za metr čtvereční. „Férová cena“ pro nájemníky je tedy čtrnáctkrát vyšší než cena, za kterou hornické byty od státu získal KARBON INVEST se Zdeňkem Bakalou.
Dnes od slibu, vydaného v roce 2005 uplynulo dlouhých deset let, a nikdo už nevěří, že by se byty za slibovanou cenu skutečně mohly prodat. Místo toho se nájemníci dočkali soustavného zvyšování nájmů.
V roce 2008 měsíc před tím než Bakala definitivně popřel své závazky, založili aktivní nájemníci v reakci na zoufalou situaci Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Zdeněk Bakala se o sdružení neadresně ve svém prohlášení zmiňuje s tím, že pro něj nikdy nebude partnerem k jednání. „Partnerem pro jednání nám nikdy nebude žádný kolektivistický orgán, tím méně takový, jehož metodami jsou nátlak, skandalizace a politizace,“ uvedl na adresu sdružení Bakala.
Krátce po Bakalově prohlášení řekl Lubomír Zaorálek (ČSSD) na tiskové konferenci dnes už legendární výroky, že „Pan Bakala se chová jako gauner“ a „mně pan Bakala začíná připadat jako gauner.“ Zdeněk Bakala ho žaloval a v roce 2011 soud definitivně prohrál.
Předseda senátu Karel Podolka argumentoval tím, že jestliže Zdeněk Bakala dal veřejný příslib a posléze tento slib nesplnil, a dokonce popřel, pak nelze považovat výrok, že se chová „jako gauner“, za nepřiměřený.
Původní nájemníci na druhé koleji
V regionu lety rostla nespokojenost, a i když je dnes řada lidí už rezignovaných, zejména příslušníci starší generace mají povědomí o tom, že se někdo obohatil na jejich úkor. Zdeněk Bakala je častým námětem hovorů, pro mnoho lidí je symbolem neúspěšné transformace a rozkradení státu. Jsou to právě bývalé byty OKD, dnes RPG, které tolik pošramotily finančníkovu pověst, i důvěru lidí na Ostravsku ve vymahatelnost práva a spravedlnost nového politického uspořádání.
Podle současného mluvčího RPG Byty Petra Handla je nespokojenost daná několikaletým mediálním masírováním. „Těm lidem je dlouhodobě vtloukáno do hlavy, že jsou chudáci, kterým bylo nějak ublíženo, aniž by to byla pravda,“ tvrdí Handl. Nájemníci podle něj nevidí, jak velké investice domy spolkly a kolik se toho už udělalo: výměna oken, opravené kanalizace, vyměněné stoupačky… „Stovky miliónů korun.“
„Ti lidé si neuvědomují, že po desítky let platili nájemné, které nevynášelo ani na prostou údržbu toho bytového fondu,“ prohlašuje Handl a dodává, že tak byli zvýhodněni oproti zbytku populace. Dnes se podle něj teprve dostávají s placením nájmu na normální úroveň.
Handlovo tvrzení je nicméně v rozporu s materiálem Domus Prospectus, který si nechala vypracovat firma Domus, jež vlastní RPG Byty. V materiálu se uvádí, že společnost jen v letech 2011 až 2013 měla čistý zisk takřka dvě a půl miliardy korun.
Roman Macháček ze sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ o tom má vcelku jasnou představu: „RPG Byty získala od roku 2004 jen z nájmů bytů částku kolem deseti miliard korun, veškeré opravy tak fakticky plně zaplatili nájemníci. Bakala si přitom bral na ony byty úvěry. Většina peněz z nich ale nebyla použita na opravy. Peníze prostě vyvedl z firmy a skončily na účtech vlastníků. Podobný scénář ostatně proběhl i u těžební společnosti NWR,“ říká Macháček
Buďte rádi, že bydlíte
Také sedmapadesátiletá Irena K., vdova po horníkovi, která bydlí v Ostravě—Porubě, to vidí jinak. Důvodů její nespokojenosti je několik. Před lety uvěřila spolu s ostatními, že dostanou příležitost si byt výhodně koupit. Dnes už tomu nevěří, a je navíc zděšená z toho, že se jí každého půl roku zdvihá nájem.
Klade si otázku, zda se to někdy zastaví, protože už teď zaplatí za bydlení víc, než vydělá a stát jí tak musí pomáhat formou doplatku na bydlení, což vnímá jako ponižující, když pracuje. A snad nejvíc ji trápí to, že se jako původní nájemnice cítí znevýhodněna.
Podle paní Ireny vydělává RPG nejvíc právě na nich: „Za ty roky mi vyměnili jen vadný sporák a jednu baterii, ostatní jsem si koupila sama. Když jsem žádala o umyvadlo, protože původní je rozpraskané a rozpadá se, řekli, že je to ještě dobré. Jinak mám v bytě všechno pětatřicet let staré,“ vypočítává.
Děsí ji navíc arogance lidí z RPG, od kterých slyší, „že může být ráda, že vůbec bydlí, a pokud se jí to nelíbí, má se prý odstěhovat“. Nadto ji rozčiluje srovnání s byty, které RPG nabízí nově příchozím někdy i za nižší nájemné na metr čtvereční.
„Viděla jsem rekonstruované byty pro nově příchozí nájemníky. Mají nádherné plovoucí podlahy, jsou vymalované, mají nové dveře a linky, vykachlíčkované koupelny, nové sporáky. Nádhera…,“ popisuje Irena K. Týká se to bytů v Porubě, která patří k nejlepším ostravským čtvrtím. Byty zde se společnost prezentuje. „Ale my původní nájemníci bydlíme v bytech, kam se pětatřicet let neinvestovalo, a cokoli chceme, je problém, byť na to máme nárok,“ dodává paní Irena.
Na výtku Petr Handl z RPG kontruje, že nižší nájemné firma nabízí v rámci „akcí“. Smlouvy jsou pak na dobu určitou a nikdo prý původním nájemníkům nebrání, aby se vzdali své smlouvy na dobu neurčitou a využili této nabídky.
Podle mluvčího RPG Petra Handla bylo nájemníkům vtloukáno do hlavy, že jsou chudáci, ale ve skutečnosti tomu tak není. Foto Saša Uhlová, DR
Do nejistoty však mnoho z nich pochopitelně nechce jít, protože mají obavy z budoucnosti. Smlouva na dobu neurčitou jim dává alespoň nějaké záruky.
Původní nájemníci do bytu samozřejmě často investují na vlastní náklady, což se ale v případě, když se chtějí stěhovat, může vymstít. „Když pak člověk chce odejít, musí to uvést do původního stavu. Po pětatřiceti letech! A když tam necháte něco, co jste si sami zrenovovali, musíte za to při předání zaplatit,“ popisuje Irena K. zkušenost svých bývalých sousedů.
Museli zaplatit za to, že v bytě nechali dřevěný obklad stěny. RPG jej tam pak samozřejmě nechalo pro další nájemníky.
Podobně, jako paní Irena popisují své zkušenosti všichni současní i bývalí nájemníci bytů RPG, se kterými se setkávám. Také paní Lída Poláčková, dnes už důchodkyně, která se svým mužem byt nakonec opustila, dlouho věřila slibu, že si budou moct byt koupit.
„Potom začaly chodit dopisy, že se mění název společnosti těch bytů a začalo se taky zvedat nájemné. A můj muž mi říkal: tož prostě neboj se, kam by všichni ti lidi šli bydlet? A já mu říkala, aby ses jednou nedivil! Někteří šli do menších. A pořád se zvedal nájem, nic se tam nespravovalo,“ vzpomíná paní Poláčková, jak pochopila, že byt bude jistější opustit.
Stejně jako manželé Poláčkovi opustili byt RPG i manželé Horváthovi, kteří si ho na vlastní náklady zrekonstruovali, a za to jim společnost RPG výrazně zvýšila nájem, neboť se tím byt dostal ze čtvrté do první kategorie. Z příběhů lidí, kteří mají negativní zkušenost s novými majiteli bytů OKD, by se dala napsat kniha.
Byty Bakalovi vydělávají a vydělávat budou
Postoj společnosti RPG je celkem pochopitelný, byty jim vydělávají peníze, přestože investovali do rekonstrukce domů a některých bytů. V materiálu Domus Prospectus uvádějí, že podle ocenění vypracovaného americkou realitní kanceláří CBRE je spravedlivá cena jejich portfolia 24,26 miliard, tedy dvanáctkrát víc, než jak byly ohodnoceny v posudku VOX CONSULT.
Společnosti RPG patří 5039 budov, v rámci kterých disponují 43 314 bytovými jednotkami, jejichž celková plocha je 2,6 milionu metrů čtverečních a dále 1909 komerčních jednotek s celkovou plochou 124 517 metrů čtverečních a 97,6 hektaru nevyužité půdy.
Společnost navíc podle materiálu očekává výrazné snížení výdajů, neboť základní rekonstrukce, které měla v plánu, jako byla výměna oken, provedla a nyní bude bytový fond už jen udržovat. Na zvyšování čistého zisku se navíc významně podílí deregulace nájmů.
Klientské centrum RPG je místem, kam chodí nájemníci vyjednávat, aby se domohli svých práv. Foto Saša Uhlová, DR
Se zvyšováním nájemného počítají majitelé až do roku 2020, kdy by podle nich mělo dosáhnout tržní ceny. Do budoucna tak počítají se zvyšováním zisků.
Nicméně ani teď si nemohou stěžovat. Loňský čistý zisk byl přes čtyři sta šedesát milionů korun, a to přesto, že výdaje týkající se rekonstrukcí byly ten rok zvlášť vysoké. Letos na jaře si proto nechali majitelé vyplatit dividendy 260,3 milionů korun.
Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ na situaci lidí, kteří žijí v bytech RPG, soustavně upozorňuje a situaci monitoruje. K tomu, čeho se jim za sedm let práce podařilo dosáhnout, a jaká jsou východiska z jejich situace, se vrátíme.
Ještě před tím ale uděláme exkurzi do vznikajícího ghetta v Ostravě Kunčičkách a za nájemníky v Kladně, kteří měli tu smůlu, že je smlouva o prodeji nijak nechránila. Jejich byty totiž patřily pod dceřinou společnost Služby dolů, na kterou se během privatizace dolů OKD Zdeňkem Bakalou také zapomnělo. Bakala tedy byty dostal zadarmo. A někteří z kladenských nájemníků přišli o bydlení úplně.
Čtěte také: Zdeněk Bakala - portrét miliardáře jako pěstitele štěnic
Doufejme, že se nájemníkům podaří dosáhnout aspoň částečné spravedlnosti, ale moc v to nedoufám. Propletenec společností v daňových rájích moc šancí nedává. Navíc Babiš jasně deklaroval, že se daňovými ráji zabývat nechce a na jednání o jejich regulaci do Addis Abeby neposlal ani svého úředníka, zatímco jiní posílají i premiéry.
No já myslím, že Babiš proti Bakalovy nepůjde, ani v daních ani se nebudou ve svých novinách.