Tisíce Evropanů protestovaly proti politice ECB, fotografy zaujaly násilnosti

Občansko-odborářská iniciativa Blockupy svolala odpůrce politiky Evropské centrální banky na středu do Frankfurtu, kde se za účasti guvernéra ECB Draghiho otevíralo její nové sídlo.

(pjed)

19.03.2015 16:36

A1

Mohutný policejní kordon doprovází večerní průvod demonstrantů. Repro z vysílání RT

Deset až sedmnáct tisíc protestujících, přes 350 zadržených, více než sto zraněných. Taková čísla zdůraznila většina masmédií ve středečních zprávách, jimiž informovala o protestech proti politice Evropské centrální banky konaných při příležitosti otevření jejího nového sídla ve Frankfurtu nad Mohanem.

„Hlavní část protestů proběhla ve středu odpoledne a večer, kdy městem prošel obrovský průvod sedmnácti tisíc účastníků z devětatřiceti zemí. V médiích se přitom objevily fotky převážně z časnějších hodin, kdy se bojovnější skupinky střetly s policií a bylo zapáleno několik policejních aut,“ řekl berlínskému Tazu Hendrik Wester z iniciativy Blockupy, odborářsko-aktivistické aliance, která protesty organizovala.

Oficiálním cílem protestů bylo vyjádřit nesouhlas s politikou škrtů a neoliberálních reforem, kterou spoluprosazuje v dnešní EU současné vedení Banky v čele s Mariem Draghim.

Demonstrantům citovaných agenturami vadily nejvíce sociální důsledky příslušné politiky a fakt, že je vydávána za jedinou možnou a nejprospěšnější pro všechny.

Právě otevření nového honosného sídla Banky, jehož výstavba stála 1,3 miliardy eur, v čase tlaku na úspory, se v očích protestujících stalo symbolem pokrytectví ECB a jí prosazovaných přístupů.

Evropská centrální banka tvoří spolu s Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem takzvanou trojku – technokraticky vystupující uskupení, které bez jasných omezení spolurozhoduje o hospodářských a sociálních politikách zemí, jež byly v posledních letech nuceny požádat o záchranné půjčky.


Další informace:
Deutsche Welle 'Blockupy' protests erupt in Frankfurt
The Guardian At least 350 people arrested in protest at ECB HQ in Frankfurt
RT Blockupy: ECB protesters clash with Frankfurt police, tear gas deployed (PHOTOS)


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.