Předvánoční úvaha o islámu a náboženském fanatismu

Jan Beránek

Text Jana Beránka, který v současnosti působí jako programový ředitel Greenpeace Blízký Východ, reaguje na stupňující se projevy nenávisti zaplavující sociální sítě.

Konec čtvrté adventní neděle jsem strávil nad odpovědí v diskusi na sociálních sítích. Začala zprávou o islámském šílenci, který před několika dny v kavárně v Sydney zavraždil dva rukojmí, a pokračovala obavou, že je jen otázkou času, kdy se něco podobného stane v Evropě. Velmi sympatická a lidská mi přišla spontánní iniciativa ‪#‎illridewithyou, jejíž autorku však následně pravicová média obvinila z pokrytectví.

Soucit s druhými, porozumění odlišným lidem a obrana zranitelných ovšem patří k tomu nejlepšímu, co nám křesťanská kultura vtiskla — čím jiným můžeme lépe uctít vánoční svátky? Oproti tomu nesnášenlivost v podobě většinového českého tažení proti všem „jiným“, bezdomovci a Romy počínaje a syrskými uprchlíky konče, stejně jako v podobě blízkovýchodní nenávisti všech vůči všem (Židé, jedni muslimové, jiní muslimové, křesťané, jiní křesťané), je nejen nelidská, ale i zničující.

Pokud jde o teroristický útok v Austrálii, platí, že zločin je jednoznačně zločin a vražda je zkrátka vražda — a jako takové je nutné je stíhat a tvrdě trestat. Náboženská ani jiná ideologická motivace je neomlouvá a nemůže být ani polehčující okolností.

Mně samotnému radikální islám a jeho barbarské praktiky nahánějí hrůzu, což se týká i těch „subtilnějších“, jako je třeba odpírání občanských práv ženám, chování tamních mužů vůči ženám, nebo nesnášenlivost k vyznavačům jiné víry; často jen jiné podoby islámu.

Děsí mne ovšem i rostoucí nesnášenlivost české společnosti, včetně té vůči islámu jako takovému. Není racionální, opírá se o mylné předsudky a bizarní městské legendy.

×
Diskuse
December 23, 2014 v 14.34
řešení je na naší straně
Saša Uhlová dnes publikovala komentář o potřebě dialogu s antiislamisty. To je dimenze problému, která mě taky napadla, ale ke které jsem se včera nedostal. Líp bych to nenapsal.

Včetně toho, co Saša rovněž okrajově zmiňuje, totiž že tíseň a obavy z konce naší civilizace jsou možná na místě. Ale to není to vina islámu, nýbrž nás samotných: kdyby to nebyl islám, přišlo by něco jiného, co by na rozdíl od naší současnosti zaměstnávající se plytkým konzumem, uvízlé v pohodlí, měřící už prakticky všechno skrze peníze a vlastní prospěch, a tudíž rezignující na vyšší hodnoty a ideály (zejména tam, kde by to znamenalo sebeobětování a námahu), dokáže lidi inspirovat, nabít, oslovit a zapálit pro nějaký "vyšší cíl". V tomto ohledu můžeme zachránit naši civilizaci jen my sami, a to nikoliv mobilizací proti "barbarům" přelévajícím se přes vituální hranice, ale znovunalezením sebe a hodnot, které přesahují každodenní přežívání a sobecký pohled na svět.

Moje hypotéza dokonce je, že Islámský stát přitahuje nové a mladé rekruty právě proto, že jim nějaké takové "vyšší hodnoty" a cíle sdílené společenstvým, v němž se jedinec obětuje celku, nabízí (jakkoliv jsou samozřejmě odporné). Protože něco takového v Evropě nenacházejí (samozřejmě i vlastní vinou).
December 23, 2014 v 15.52
To přirovnání radikálního islámu k husitství (a srovnání věků obou náboženství) je docela zajímavé. Taky mě to už napadlo. Mimochodem, podle islámského letopočtu se právě teď píše rok 1436.
December 23, 2014 v 16.36
letopočty
Ano, díky za opravu letopočtu. Já jsem to srovnání nakonec postavil na rozdílu v letech narození Ježíše a Mohammeda, protože rok narození Ježíše nebyl prvním rokem křesťanství - to se fakticky zrodilo až v jeho dospělosti.
December 23, 2014 v 19.10
Pane Beránku, shrnul jste to situaci v Čechách moc dobře. Jednak s Vámi souhlasím, že je potřeba se adekvátně profesionálně tématu věnovat, protože vzbuzuje emoce. To jsem já říkala už před několika lety - bude pozdě litovat, pokud nějaký islamofobní fanatik sáhne po řešení po vzoru Breivika. Máte také pravdu v tom, že situace ani zdaleka není tak jednoznačná, jak se Čechovi od obrazovky jeví - ani Kurdové, ani Jezídové nejsou beránci, a jejich mentalita se daleko více ponáší na tu "sunnitskou" než na tu naší, Evropskou. Otázkou nyní je, jak v dané situaci zareagují odborníci na Blízký východ, ale také psychologové a sociologové. Pár pomatenců ze sociálních sítí, zdá se, udává nyní směr, jak a co si o islámu a muslimech myslet - a to je špatné. Extremismus zcela jistě ve společnosti vždy byl a bude, ale má být na okraji, ne v centru dění. A to je, dle mého, ta největší úloha do nového roku.
December 24, 2014 v 12.13
netolerance
Moji hypotézu o tom, že reálně je pro nás ve středoevropském prostoru větší hrozba nacionalismus a nenávist vůči jiným (muslimům, Cikánům, nezaměstnaným atd.) než náboženský fundamentalismus, podporuje zkušenost posledních 48 hodin. Po zveřejnění textu na téma hrozby radikálního islámu jsem dostal už několik výhružných osobních emailů od českých "slušných většinových občanů". Přesto, že posledního půl roku trávím ve většinově muslimské společnosti, nic podobného jsem tam nezažil - a to navzdory mé zjevné odlišnosti tam i mým neskrývaným kritickým názorům na islám (a náboženský zápal obecně).

Sdílet
January 5, 2015 v 16.16
Snad je dobře...,
že jsem se k vašemu textu dostala až po svátcích. Je skutečně tristní číst, co se děje v diskusích na sociálních sítích. Lze tomu čelit jen vlastním dost silným názorem. Naprosto souhlasím s autorem, že reálně je mnohem horší hrozbou nacionalismus a nenávist vůči všem "jiným". Je děsné uvědomit si, že tohle už tu přece bylo. Nemluvím jen o tom, že máme 70 let po válce, máme za sebou 2000 let křesťanství, a přestože všeobecně se hrozně rádi ke křesťanství hlásíme, pořád jsme ho nejspíš vůbec nepochopili.