Na kandidátkách jsou například dvě ženy, učitel a vědec
Ivana RecmanováV Brněnském deníku vyšel text, ve kterém se uvádí, že v boji o místo v Senátu změří síly trenér se ženami. Text vyznívá tak, že devizou Miloslavy Pošvářové a Heleny Sýkorové je jejich pohlaví, nikoliv profesní kvality.
Ne, toto není vtip. Tenhle nadpis se objevil v perexu článku „Boj o Senát: trenér změří síly s ženami“ (!) koncem května v Brněnském deníku. Jako autoři jsou uvedeni Kateřina Foltánková a Petr Jeřábek. Text je sice staršího data, ale vzhledem k tomu, že se týká stále aktuálních senátních voleb, myslím, že by bylo dobré se nad obsahem článku zamyslet.
Celý článek se zabýval tím, koho které strany vyšlou do senátních voleb o Žabovřesky, Jundrov, Komín, Královo Pole, Řečkovice, Medlánky, Ivanovice, Jehnice, Dřešín, Útěchov a Brno-sever. V článku se dočteme, že ODS hodlá vyslat basketbalového trenéra Jana Bobrovského, který chce víc peněz pro sport. TOP 09 vysílá Michala Marka, ředitele výzkumného centra Czech Globe, který chce v Senátu uplatnit své zkušenosti ze vzdělávání a výzkumu.
Kandidát hnutí ANO 2011 tehdy ještě znám nebyl. KDU-ČSL vysílá gymnaziálního učitele Zdeňka Papouška, který si jako cíl vytyčil rychlejší začleňování opuštěných dětí do rodinné péče. Za ČSSD kandiduje Karel Doležal, ředitel úrazové nemocnice, který se chce zaměřit na zdravotnictví a sociální oblast.
Strana zelených nominovala jako svou kandidátku bývalou vedoucí oddělení kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslavu Pošvářovou, kterou v článku mylně nazývají Miroslavou. U té ještě uvádějí, že se bude chtít zaměřit na dopravní problémy obvodu.
Jako poslední je jmenována kandidátka komunistů, Helena Sýkorová, u které je pouze uvedeno, že by se chtěla věnovat sociální oblasti. Není uvedeno, jaké zaměstnávání vykonává, pokud nějaké tedy zastává, dokonce jsou informace o ní uvedeny ve stejném odstavci jako o Miloslavě Pošvářové, zatímco všem ostatním stranám a kandidátům byl vyhrazen vlastní odstavec.
Celý článek kvůli těmto nešvarům vyznívá absurdně. Nejprve si v titulku přečteme, že se trenér utká se dvěma ženami. Je zvláštní, že někdo považuje trenéra za pohlaví, aby ho stavěl do konfrontace se ženami. Nebo ho autoři článku za pohlaví nepovažují, je však otázka, proč si vybrali zrovna dvě ženy, postavili je do konfrontace s jedním mužským kandidátem a ani u nich neuvedly povolání. Tím spíš u Heleny Sýkorové, o které tato informace zcela v článku chybí.
I perex vyznívá tak, že devizou Miloslavy Pošvářové a Heleny Sýkorové je jejich pohlaví, nikoliv profesní kvality, což není případ Zdeňka Papouška (učitele) nebo Michala Marka (vědce), jejichž povolání jsou uvedena.
Vzhledem ke kandidátkám vyznívají tyto formulace velmi nedůstojně. Měly nějaký hlubší význam? Ukázat, že konečně kandidují ženy vedle zaměstnaných mužů? To ale přeci není nic světoborného — mezi ženami, obzvláště mezi těmi profesně aktivními, se za posledních deset let snad v každých volbách v ČR na všech úrovních našly kandidátky.
Ačkoliv je pozitivní, že se kandidátům dostává mediálního prostoru a kandidují obě pohlaví uznávaná v České republice, za smutné považuji to, že není všem měřeno stejným metrem. Jestliže jsou ženy prezentovány pouze jako ženy, zatímco u mužů se zmiňují i jejich profese, nejde o rovné zacházení. Články v regionálních denících by ovšem měly být spravedlivé ke všem, bez ohledu na pohlaví.