Havlovský? Pragmatický? Český přístup k lidským právům je především zbrojařský

Peter Tkáč

Zatímco diskutujeme o tom, zda je lepší v zahraniční politice navazovat nebo nenavazovat na Havla, český vývoz se zbraněmi se řídí Klausovou doktrínou maximalizace zisku bez ohledu na to, kdo je právě u moci.

O nedávném podpisu ministra Lubomíra Zaorálka pod deklaraci o Tibetu během návštěvy v Číně a následně o výrocích jeho náměstka Petra Druláka se psalo jako o závažných přešlapech české diplomacie. Za pozornost stojí, že na jiná nesporná selhání české zahraniční politiky se neustále zapomíná. Řeč bude o vývozu zbraní.

Česká zahraniční politika se, přijde-li na vývoz zbraní, ohledy na lidská práva neřídí dlouhodobě. Graf Peter Tkáč

České zbraně na vlastní kůži znají obhájci lidských práv v celém světě

Vojtěch Srnka ve svém textu upozornil na cestu někdejšího ministra Schwarzenberga do Saúdské Arábie, kde si s představiteli tohoto anachronického feudálního režimu pěkně popovídal a podepsal memorandum o porozumění. Hlavním cílem cesty byl rozvoj ekonomické spolupráce a českého exportu: do země, kde jsou zakázány politické strany, nesmí se konat volby, opozice je pronásledována, stejně jako náboženské, etnické či sexuální menšiny a kde ženy nesmí řídit auto.

Problém přitom nespočívá jen v tom, že ekonomicky spolupracujeme s režimem, který brutálně potlačuje lidská práva, ale zejména v tom, že mu prostředky k utlačování vlastního lidu přímo poskytujeme — vyzbrojujeme jeho represivní složky. Vzájemná obchodní výměna by ani tak nevadila, pokud by se zohledňovaly její ekologické, sociální a lidskoprávní dopady.

A vyzbrojování represivních složek (armády, policie) problémem je — za posledních 10 let vyvezla Česká republika do Saúdské Arábie zbraně, neboli tzv. „vojenský materiál“ v hodnotě až 20,5 milionu eur — šlo o munici, ruční zbraně, „vozidla“, „výbušná zařízení“ atd. Kopřivnická TATRA tam dokonce raději rovnou postavila továrnu, aby se dodávky náklaďáků pro saúdskou armádu zbytečně nezdržovaly (Samozřejmě se přitom počítá, že budou-li Saúdové v budoucnu nakupovat houfnice, nasadí je právě na tatrovky.)

Saúdská Arábie není jediný případem — ve výčtu dalších podivných diktatur, autoritativních režimů a monarchií, kterým dodáváme zbraně, můžeme dlouho pokračovat: jen v zemích severní Afriky a Blízkého východu skončila za posledních deset let téměř pětina české produkce zbraní, k největším zákazníkům tam patří Alžírsko, Egypt, Jemen a právě Saúdská Arábie.

×
Diskuse
ŠŠ
June 23, 2014 v 17.09
Uvažovat o tom, jaký je český přístup k lidským právům
z pohledu české zbrojařské politiky je zřejmě neslušné, jak tomu nasvědčuje nulová reakce čtenářů DR při poměrně hojném prohlížení tohoto textu.

Inu, „ČR nemá do zahraniční politiky žádná lidská práva tahat“ (z diskusní poznámky Jiřího Kubičky k textu Vojtěcha Srnky http://denikreferendum.cz/clanek/18116-zahranicni-politika-ve-jmenu-humanismu).

Co by nám mělo na zisku našich zbrojařů vadit, když z něj může něco ukápnout i pro českého ovčana? My přece tím lidskému světu nepomůžeme, žáno......
??
June 23, 2014 v 19.56
Pani Šprynarová .
Uvedte jeden jediny stat, ktery vyvazi zbrojni techniku a "rajtuje" na lidskych pravech. Jeden prosim.
ŠŠ
June 24, 2014 v 6.44
Panu Kuchejdovi k vývozu zbraní a lidským právům
Pokud jde o stát jako občanský systém, fungující k užitku lidí své země, aniž by se ten užitek opíral o vývoz zbraní, které slouží ke zbavování života občanů jiných států, je snad jedinou bílou vránou Bhútán.

Obecně nelze z logiky věci očekávat, že vývoz zbraní z jakéhokoli státu bude doprovázen věrohodným „rajtováním“ na lidských právech.

Vyhovuje-li občanům kterékoli země vývoz tamtéž vyrobených zbraní jako zdroj zisku, proč by se měli zabývat lidskými právy? Byť by šlo o právo jiných lidí na život.
June 24, 2014 v 13.33
Norsko
V poměru k počtu obyvatel je velmi výrazným exportérem zbraní Norsko. Dokonce jsem našel údaj, že vůbec největším, ale statistika ve Wikipedii to nepotvrzuje, prý záleží na tom, jak se to počítá. V poměru k počtu obyvatel (ne k HDP) má Norsko také největší vojenský rozpočet v Evropě.