Výbor územního rozvoje bude jednat o přestavbě Smíchovského nádraží

Jedenáct změn územního plánu bude ve čtvrtek projednávat Výbor územního rozvoje hlavního města Prahy. Je mezi nimi přestavba Smíchovského nádraží, těžba v Radotíně, tunel na magistrále či výstavba nových bytů na plochách určených pro školství v Kamýku.

(vd)

15.05.2013 18:59

_zemn_pl_n

Devět z jedenácti projednávaných záměrů má negativní dopad na životní prostředí. Foto web Arniky

Dalších jedenáct změn územního plánu bude ve čtvrtek projednávat Výbor územního rozvoje hlavního města Prahy. Je mezi nimi přestavba Smíchovského nádraží, těžba v Radotíně, tunel na magistrále, obchodní komplex v Krči, golfové hřiště v Křeslicích nebo výstavba nových bytů na plochách určených pro školství v Kamýku. O těchto změnách hlasovali posledního dubna pražští radní a s většinou nesouhlasili. Až návrhy projedná výbor, rozhodnou o osudu změn územního plánu definitivně svým hlasováním zastupitelé.

„Devět z jedenácti projednávaných záměrů má negativní dopad na životní prostředí, a proto by neměly být schváleny,“ je přesvědčen Martin Skalský ze sdružení Arnika. „Změny by vedly k záborům zeleně a zemědělské půdy, úbytku ploch pro veřejné vybavení a podobně. V době, kdy se připravuje nový územní plán, není k takovým změnám nejmenší důvod,“ dodal Skalský.

Zasedání Výboru územního rozvoje proběhne ve čtvrtek od 13 hodin v místnosti č. 349 v budově Nové radnice na Mariánském náměstí. Jednání je veřejné a mohou na něm vystupovat občané. Aby si lidé mohli snadno zjistit, jaké záměry se mohou týkat okolí právě jejich domovů, spustila Arnika databázi změn územního plánu. Zájemcům v ní nabízí podrobnosti o projektech, které se projednávají.

V případě Smíchovského nádraží se nyní jedná o přestavbě železniční trati. To má do budoucna umožnit vznik nové čtvrti s byty, obchody a novým autobusovým terminálem. Arnika nicméně upozorňuje, že doposud není dořešena doprava – spory se vedou o umístění takzvaného Dvoreckého mostu, který by spojil novou čtvrť s druhým břehem Vltavy. Podle Arniky zatím neexistuje jistota, že nová čtvrť přinese Praze novou kvalitu a nepůjde jen o komerční projekt s cílem maximálně vytěžit volné pozemky.

Další významnou změnou, o které se jedná, je projekt takzvaných Radotínských jezer, který však spíše než v rekreaci a sportu spočívá v masivní těžbě štěrkopísků a komerční výstavbě v nivě Vltavy. Městská část Praha 16 si nechala vypracovat alternativní studii, která původní plány developerů značně redukuje. Těžba by však přesto ohrozila významnou zásobárnu podzemní pitné vody a může mít další negativní dopady na životní prostředí.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.