Pražští zastupitelé odmítli projekty s negativním vlivem na životní prostředí

Únorové zasedání pražského zastupitelstva se neobešlo bez projednávání celé řady změn územního plánu. Podle Arniky byla příjemnou novinkou stopka pro většinu projektů s negativním vlivem na životní prostředí.

(vd)

05.03.2013 15:52

_zemn_pl_n

Ilustrační výřez z úzamního plánu. Foto web Arniky

Pražští zastupitelé odmítli na svém únorovém zasedání většinu změn územního plánu s negativním vlivem na životní prostředí. Je mezi nimi například kontroverzní lanovka přes Prokopské údolí, rozsáhlá bytová výstavba na polích v Pitkovicích a Štěrboholíc nebo obchodní a zábavní zóna v Šeberově.

Do další fáze se naopak dostal plát takzvaného Východního města. „Jedná se veskrze o komerční záměry soukromých developerů, které jsou podle nás navíc spekulativní a nijak by nepřispěly ke zlepšení prostředí Prahy nebo života Pražanů. Zastupitelé udělali dobře,“ uvedl na adresu zastavených změn expert na územní plán Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Podle něj je to snad vůbec poprvé, co zastupitelstvo odmítlo většinu negativních změn územního plánu, které byly předloženy k hlasování.

„To ale nic nemění na faktu, že je celý proces nastavený špatně. Změny územního plánu jsou komplikované, málo transparentní, magistrát při jejich projednávání nepočítá se skutečnou účastí veřejnosti a existují vážná podezření z korupce," dodal Skalský.

Arnika také upozornila, že jeden kontroverzní developerský projekt zastupitelé poslali do další fáze přípravy. Jde o značně problematický plán na výstavbu takzvaného Východního Města mezi Štěrboholy, Dubčí a Dolními Měcholupy.

Přestože Praha netrpí nedostatkem volných bytů, má na polích bez dopravní infrastruktury a občanské vybavenosti vzniknout rozsáhlá nová čtvrť. Podle rozhodnutí zastupitelstva nyní záměr projde hodnocením vlivů na životní prostředí (proces EIA), pak se dostane na jednání zastupitelstva znovu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.