Sobotka představil novou stínovou vládu ČSSD

Předseda sociálních demokratů ve čtvrtek informoval politické grémium své strany o změnách, které po sjezdu ČSSD provedl ve stínové vládě hlavní opoziční strany. Hlavním úkolem stínové vlády podle něj bude příprava volebního programu.

(vd)

25.04.2013 16:10

Cssd

Členství ve stínové vládě automaticky neznamená ministerský post, zdůraznil předseda ČSSD. Foto web ČSSD

Předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka ve čtvrtek představil novou stínovou vládu ČSSD. Připomněl také, že jejím hlavním úkolem bude příprava volebního programu ČSSD, včetně opatření pro prvních sto dnů případné sociálně demokratické vlády a přirozeně také kritika činnosti dosluhující vlády Petra Nečase.

Stínová vláda ČSSD bude nyní působit v tomto složení:

Bohuslav Sobotka, premiér
Jan Mládek, finance
Jiří Dienstbier, spravedlnost
Jan Hamáček, obrana
Jeroným Tejc, vnitro
Lubomír Zaorálek, zahraničí
Michal Hašek, zemědělství
Svatopluk Němeček, zdravotnictví (místo Jana Žaloudka)
Jiří Zimola, místní rozvoj (dříve životní prostředí)
Petr Hulinský, sport a mládež (dříve místní rozvoj)
Milan Urban, průmysl a obchod (nahradil Petra Kajnara)
Roman Sklenák, práce a sociální věci (nahradil Ivanu Stráskou)
Ivan Krejčí, kultura (nahradil Vítězslava Janáka)
Vladimír Špidla, životní prostředí (dříve mluvčí pro evropské záležitosti)
Milan Chovanec, doprava
Marcel Chládek, školství
Alena Gajdůšková, mluvčí pro vědu a výzkum
Michaela Marxová-Tominová, mluvčí pro lidská práva a rodinu
Marie Benešová, mluvčí pro boj s korupcí (zrušeno)
Jozef Regec, mluvčí pro oblast sportu (zrušeno)

„Je to tým, který by měl připravit a nést klíčovou odpovědnost za volební program pro příští volby do Poslanecké sněmovny a který by měl připravit program pro prvních sto dnů příští sociálnědemokratické vlády," uvedl předseda ČSSD na tiskové konferenci.

Zdůraznil přitom, že členství ve stínové vládě automaticky neznamená ministerský post. „Nechci spekulovat o tom, co bude za rok. Teď je pro sociální demokracii důležité shromáždit dostatečnou podporu pro to, abychom vyhráli volby, a k tomu má pomoct stínová vláda. Stínová vláda není vstupenkou do vlády," vysvětlil Sobotka.

Změny dle svých slov jsem provedl na základě diskuse, kterou vedl se členy sociální demokracie před sjezdem, kdy navštívil jsem většinu našich regionálních organizací. V zápětí po zveřejnění stínové vlády rozeslal médiím reakci na její složení první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Hašek zdůraznil, že delegáti březnového sjezdu ČSSD vzkázali vedení strany, aby se pokusilo o maximální sjednocení strany. Podle něj toto volání Sobotka nevyslyšel.

„Respektuji právo i odpovědnost pana předsedy Sobotky sestavit stínovou vládu, ale náš sjezd v Ostravě dal dva jasné vzkazy - chtěl maximální sjednocení ČSSD a také zakopání válečné sekery s prezidentem Milošem Zemanem. Tomu překvapivě neodpovídá absence nejúspěšnějšího kandidáta ve sjezdové volbě místopředsedů Zdeňka Škromacha a naopak zastoupení některých neúspěšných obdivovatelů prezidentského kandidáta pravice Schwarzenberga," uvedl Hašek.

Kromě Škromacha ve stínové sládě není Zemanova spojenkyně Marie Benešová. Sobotka zrušil její místo stínové mluvčí pro boj s korupcí. Ve vládě se naopak udrželi kritici Miloše Zemana Jiří Dienstbier a Vladimír Špidla. Právě Dienstbier reagoval na Haškova slova na svém facebookovém profilu.

„Překvapuje mě, že Michal Hašek nekritizuje spíše účast Petra Hulinského, který neváhal zneužít postižené děti k vytahování peněz z pražských městských firem. Ale kdo by se v dnešní politice pozastavoval nad neslušností, když se hoši umí tak hezky dohodnout?,“ uvedl Dienstbier.

Hulinský obsadil post ministra pro sport a mládež. Dříve byl stínovým ministrem pro místní rozvoj. Podle Dienstbiera je špatným signálem také jmenování Milana Urbana na pozici stínového ministra průmyslu.

Redakce Deníku Referendum připravuje k nové podobě stínové vlády ČSSD reakce politologů, sloupkařů a dalších spolupracovníků DR.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Dh2

Dana Havlenová - Ostrava

Nechápu... Pátek, 26.Dubna 2013, 15:21:34

Vlastně tohle nové seskupení vůbec nechápu. Chválabohu zůstal Jiří Dienstbier a zmizel Petr Kajnar, ale zůstal Hulinský, znovu se objevil Urban a zjevil se Chovanec... A proč Vladimír Špidla "dostal" životní prostředí? A naprosto nechápu, co má přinést (nebo snad odnést?) Krejčí... Chce snad ČSSD dokázat, že je stejně nepoučitelná (a nepoužitelná) jako ODS? V čase, kdy rostou preference straně tak obskurní jako TOP 09, by to dělat neměla.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.