Sjezd ČSSD živě: do vedení zvolena Gajdůšková, klíčové změny stanov neprošly
Redakce DRPřímý přenos ze sjezdu ČSSD pro vás připravuje tým DR ve složení Jaroslav Bican, Vratislav Dostál a Jakub Patočka: Sobotka zůstane předsedou, zásadně se ovšem oslabuje jeho pozice.
14:40 Závěrečné shrnutí vydáváme v samostatné zprávě. Její klíčový odstavec:
„Podle kuloárních informací je navíc sám Michal Hašek již ve zcela závislém postavení Miloši Zemanovi, a dokonce mu hrozilo, že pokud nesplní vyjednané dohody, v pozici prvního místopředsedy jej nahradí Zdeněk škromach. Je pravděpodobné, že zemanovská platforma počítá již nyní s Haškem jako se Sobotkovým nástupcem a budoucím premiérem."
14:30 Je po všem, TZ skončila, všichni se radují, že mohou dříve domů. Za chvíli zveřejníme závěrečné shrnutí.
14:15 Ke změnám ve stínové vládě Bohuslav Sobotka říká, že se budou týkat slabých článků. Od její práce očekává, že bude formulovat a představovat alternativy, které po volbách sociální demokracie prosadí.
14:10 Zamýšlenou otázku Deníku Referendum zodpověděl Lubomír Zaorálek, aniž by byla položena. Chtěli jsme se ptát, čím si vedení ČSSD vysvětluje okázalý nezájem delegátů o programovou debatu. Ve snaze vysvětlit „hlasovací nehodu" při schvalování stanov, Zaorálek řekl: „My se vždy snažíme při akcích v Ostravě delegátům říci: Nechoďte ne stodoloní, nechoďte na stodolní, nechoďte na stodolní. A ráno pak pokaždé vidíme: Je to marný, je to marný, je to marný."
14:05 Milan Chovanec slibuje, že bude přinášet impulsy zdola. Přicházejí otázky novinářů: hned první se, jak se dá čekat, táže po osudu Jiřího Dienstbiera. Sobotka odpovídá, že sjezd rozhodl moudře: „Dienstbiera jsem si ve vedení přál, ale jeho nezvolení neznamená konec života.“
14:05 Alena Gajdůšková říká jen, že má radost z toho, že je právě ona „ženskou tváří“ ČSSD. Sebevědomí předních ženských političek ČSSD působí tak, jako by teprve včera dostaly volební právo.
14:00 Lubomír Zaorálek nastiňuje základní programové priority ČSSD pro nadcházející období: práce, spravedlnost, vzdělání.
13:55 Sjezd končí tiskovým brífinkem za účasti kompletního nového vedení ČSSD. Hovoří předseda Sobotka. Věcí líčí poněkud růžověji, než je zřejmě sám vidí: příznivě před novináři hodnotí nové vedení, snad až zbytečně zdůrazňuje, jaké potěšení mu způsobil Zemanův projev, raduje se i ze změn ve stanovách.
Asi nejpodstatnějším momentem Sobotkova vystoupení je důraz položený na rekonstrukci stínové vlády: to bude příští měření sil.
První místopředseda Michal Hašek, který hovoří po něm, klade speciální důraz na zachování platnosti tzv. Bohumínského usnensení, které zapovídá spolupráci s KSČM na vládní úrovni.
13:40 Lukáš Jelínek exluzivně pro DR: Sobotkovi hrozí, že ČSSD převezme někdo jiný inspirovaný z Pražského hradu:
Sjezdy se stávají pro politické strany stále zbytečnější. Tradičně se jich účastní tři skupiny delegátů. První se těší na diskusi a programovou práci. Těch je stále méně a méně. (O zprávách předsedy a místopředsedů na sjezdu ČSSD diskutovalo jen pár desítek lidí a debata o programu byla předčasně zkrácena, aby mohl sjezd skončit o tři hodiny dřív, než se předpokládalo.)
Druhá skupina přijíždí plnit úkoly a nezajímá ji, jaké. Jejích členů přibývá. Třetí se chová jako malé děti. Na sjezd se těší celé dva roky. Když na místo činu dorazí, rozhoduje se ani ne tak podle podkladů, jako spíš pod vlivem emocí.
Stačí si ji omotat kolem prstu, jako to udělal v pátek Miloš Zeman. Když pak neformální lídr poradí poslouchat a podporovat toho či onoho, hypnotizovaní králíčci mocnou kobru poslechnou.
Viděno z tohoto úhlu je skoro překvapivé, jak část delegátů po sobotě v transu v neděli zvolna procitala. Za místopředsedkyni zvolila Alenu Gajdůškovou a po patřičném vykuchání schválila i částečnou změnu stanov.
Od pátku trpící Bohuslav Sobotka dostal aspoň lízátko, aby to tak nebolelo. Přesto stále hrozí, že než je slíže, bude sociální demokracii řídit někdo jiný, inspirovaný z Pražského hradu. Vůbec tak není vyloučené, že ČSSD nastoupí trajektorii ODS a propadne do krize ještě dřív, než zvítězí ve sněmovních volbách.
13:30 Sociální demokraté si právě odsouhlasili, že o programu nebudou diskutovat. Rezoluce schvalovali bez diskusí, Bohumínské usnesení nezrušili. Předseda ČSSD Sobotka pronáší závěrečný projev, většina delegátů již je pryč.
13:00 Hovoří jeden po druhém stínoví ministři. V sále je zhruba stopadesátka lidí. Všichni se chystají, že v cuku letu odhlasují připravené rezoluce a vyrazí domů o dvě tři hodiny dříve. Mezi příspěvky za zvláštní zmínku stojí výpad stínového ministra životního prostředí Jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly proti eklogickým organizacím, podivně kontrastující s přítomností Hnutí Duha mezi pozvanými organizacemi.
12:45 Glosa Jaroslava Bicana: Jaká je po sjezdu pozice Bohuslava Sobotky?
V různých komentářích se často zdůrazňoval silný mandát, který Bohuslav Sobotka dostal. Petr Honzejk sice zdůraznil, že odstřel Sobotkova klíčového spojence Jiřího Dienstbiera ukázal, že reálný vliv předsedy strany je, eufemisticky řečeno, omezený: „Sobotka to těžko může přečíst jinak, než jako vzkaz, že buď bude dělat, co Zeman chce, nebo se může sbalit.“
Přesně v tomto postoji ale zároveň spočívá past, do které by Bohuslav Sobotka neměl spadnout. Jediná šance Bohuslava Sobotky spočívá v tom, že půjde do konfliktu a nepřistoupí na další a další kompromisy, které budou jen dále oslabovat jeho pozici. Pokud touto cestou půjde, stejně ho dříve či později Miloše Zeman a jeho spojenci sesadí.
To, že ho jeho nepřátelé nechají na postu předsedy strany a dovolí, aby se stal premiérem, když bude dělat, co chtějí, je iluzorní. Jediná naděje pro Bohuslava Sobotku je v tom, že se proti salámové taktice, kdy je postupně zbavován svých spojenců a manévrovacího prostoru, vzbouří a začne vzdorovat.
12:35 Hovořili jsme s politologem Jiřím Pehem.
Podle něj sjezd sice na první první pohled ukázal sociální demokracii sjednocenou a silnou, avšak zároveň přinesl několik podstatných změn, které ovlivní budoucí směřování české levice.
„Sobotka sice získal silný mandát, avšak paradoxně bude jeho pozice ve straně slabší. V podstatě je nyní jeho úkolem dovést sociální demokraty k volbám, avšak jeho další budoucnost je značně nejistá. Ocitl se totiž v obklíčení svých protivníků,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum.
Pehe zároveň zdůraznil, že Zeman už nepotřebuje SPOZ. „Zemanovi se podařil manévr, jehož efektem bude sjednocená ČSSD, jež bude jeho mocenskou základnou. Jednotným postupem jeho příznivců ve straně společně s křídlem Michala Haška a hejtmanů došlo k posunu, jehož výsledkem je proměna sociální demokracie na — řekněme — ČSSD-Zemanovci,“ uvedl Pehe.
Cena za tento manévr bude ale podle Peheho vysoká. „ČSSD sjezdem vzkázala, že nestojí o středové liberální voliče. Nezvolení Jiřího Dienstbira do vedení bylo navíc provedeno takřka rituálně,“ zdůraznil Pehe.
„Vzkaz voličům a veřejnosti je jasný: nestojíme o mladé voliče, boj proti kmotrům a korupci už nebude naši prioritou, ČSSD se vrací spíše k technokratickému pojetí politiky,“ uzavřel Pehe.
12:20 Změny stanov: rozhodnutí zamítající všechny změny stanov se podařilo revokovat, ale za tu cenu, že vypadly prakticky všechny kontroverzní návrhy; za vše hovoří, že kompromis o revokaci byl uzavřen s pražskou organizací, tedy s její částí vedenou Karlem Březinou.
Delegáti vyrazili na oběd. Po něm už podstatná část z nich ze sjezdu odjede; bude se totiž hovořit o programu.
12:15 Jaké jsou reakce na sjezd sociální demokracie? Podle Jindřicha Šídla z Hospodářských novin se na sjezdu ČSSD ukázalo, že pro vnitrostranický život je zjevně důležitější schopnost domluvit se s oběma skupinami uvnitř ČSSD a nikoho moc nerozčilovat, což splňuje Milan Chovanec, než schopnost přitáhnout voliče, kterou má Jiří Dienstbier.
Martin Hekrdla ve svém komentáři na serveru Týden.cz píše, že Miloše Zeman v ostravském kongresovém centru — bývalé tovární hale — navenek vystoupil spíše jako sjednotitel: „Ale také jako ,výrobní linka‘, z níž sjíždí právě taková podoba levicové strany, jak si ji představuje on.“
V podobném duchu píše svůj komentář i Petr Honzejk z Hospodářských novin. Miloš Zeman podle něj sociální demokracii nerozkládá, ale okupuje. Honzejk také popisuje to, jaký může být vývoj do budoucna.
„Likvidací Dientsbiera připravuje ČSSD o středový elektorát. ČSSD vítězí ve volbách, jenže nižším rozdílem, než se nyní čeká. Vina je přičtena Bohuslavu Sobotkovi, který, ač se supersilným mandátem od sjezdu, zklamal. Zeman se ujímá role ,moderátora‘ a vyjednává pro ČSSD výborné podmínky v tiché koalici s KSČM. Strana mu vděčností leží u nohou. Výsledkem je posílení Zemanovi nakloněného křídla Michala Haška. To obsazuje nejdůležitější exekutivní pozice, Zeman navštěvuje vládu, premiéru Sobotkovi nezbývá, než přijímat jeho agendu.“
11:45 Bohuslav Sobotka vystoupil s návrhem, aby se revokovalo rozhodnutí zamítající změny stanov. Pokud jeho návrh projde, bude se o nich hlasovat po částech.
11:40 Zemanova spojenkyně Marie Benešová dostala 276 hlasů, o šestnáct méně nežli její protikandidátka. Znamená to, že změny ve vedení jsou dvě: Jiřího Dienstbiera nahradil plzeňský hejtman Milan Chovanec, zatímco výraznou spojenkyni Zemanovu Marii Benešovou nahradila Alena Gajdůšková. To přece jen celkový obraz výsledků sjezdu, který již vyhlížel pro předsedu Sobotku výrazně ponuře, poněkud vylepšuje.
11:35 Dobrá zpráva pro Bohuslava Sobotku, kterou skutečně potřeboval jako sůl: jeho spojenkyně senátorka Alena Gajdůšková získala 292 hlasů a byla nejtěsněji zvolena místopředsedkyní.
11:28 K porážce vedení ČSSD ve změnách stanov je důležité doplnit, že ani staronový místopředseda Martin Starec, ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, ani kdokoli další k delegátům nepromluvil o tom, proč by mělo být dobré pro změnu stanov hlasovat. Tak jako na sjezdu v Brně před dvěma lety jako kdyby se tak nějak počítalo, že fakt, že delegáti mají příslušné podklady ve sjezdových materiálech, bude ke schválení stačit. Při pohledu do sálu lze říci, že změny stanov neprošly přičiněním delegátů z Prahy a Ústí nad Labem.
11:25 V diskusi pod v včerejším živým přenosem komentuje Anna Šabatová dosavadní výsledky sjezdu: „Rovnováha zachována nezůstala. To brzy uvidíme. Neplatí podle mne "kus proti kusu" (omlouvám se za vulgarizované vyjádření). Záleží na kontextu, a síle osobností. Jen Dienstbier byl schopen prorážet určitý odpor, ostatní se spíše přidávali, byť Sobotkovci. Navíc neprošla změna stanov, která měla umožnit centru zasáhnout do kandidátek. Tedy: posílení krajů a "objatého a políbeného Haška". S vydatnou podporou přítele na Hradě to výrazně bude měnit konstelaci.“
11:20 Sloupkař DR Patrik Eichler shrnuje pro DR vystoupení Roberta Fica:
Vystoupení Roberta Fica, předsedy strany SMER-SD a dnešního slovenského premiéra patří k tradičním bodům sjezdů a programových konferencí ČSSD. Fico zdůraznil dnešní programovou orientaci strany SMER-SD jako tradičně sociálně demokratickou.
Popsal cestu od vzniku SMER-SD jako strany středové a strany „třetí cesty“ k dnešní sociální demokracii. Z bodů své vládní politiky zdůraznil mj. obnovení progresivního zdanění (k tomu viz komentář exministryně financí Brigity Schmögnerové na webu slovenských Hospodářských novin http://finweb.hnonline.sk/c1-59476170-zrusenie-rovnej-dane-bol-len-prvy-krok-spravnym-smerom).
Zdůraznil také potřebu vnitřní jednoty strany nutné pro úspěšné vládní angažmá. Podle Fica by 90 % energie měla strana věnovat řídící a další práci ve státě a jen 10 % na otázky spojené s vnitrostranickým životem.
Řekl, že politické rozhodnutí strany SMER-SD je, že raději přijde dočasně o část podpory veřejnosti, než aby zavedl Slovensko do problémů na finančních trzích.
Na následující tiskové konferenci Fico odpovídal na otázky českých novinářů věnované převážně slovenským reáliím. Hovořil mimo jiné o plánu slovenské vlády odkoupit, resp. vyvlastnit soukromé zdravotní pojišťovny: „Proč by si měl soukromý podnikatel nechávat část veřejných peněz?“
11:05 A sjezd dnes pokračuje tak, jak včera skončil. Neprošel totiž jeden z klíčových návrhů na změnu stanov umožňující centrálnímu vedení ovlivňovat složení kandidátek, a to včetně vyškrtnutí kontroverzních kandidátů.
Kromě posílení pozice centrálního vedení při sestavování volebních kandidátek se také nepodařilo více svázat regiony v přijímání nových členů či stanovit nové genderové kvóty.
Tomuto rozhodnutí není možné rozumět jinak než tak, že v ČSSD se posiluje formát strany jako konfederace regionálních, ne zcela průhledných a často krajně problematických struktur, zatímco pozice Sobotkova vedení se tím znovu odhaluje jako slabá. Klíčové věci uvnitř strany nyní nedokáže prosadit.
10:45 Druhý den sjezdu má na programu organizační záležitosti, projevy hostů, ČSSD si také zřejmě zvolí posledního člena vedení, místopředsedkyni. K delegátům promluvil Robert Fico, podrobnosti k jeho vystoupení připravujeme.
Význam událostí, které se staly včera, je mimořádný, a teprve se zhodnotí; v důkladných komentářích se k nim bude v následujících dnech vracet. Základní tendence je ale jasná: ČSSD se nebude od Zemana emancipovat, bude se mu přizpůsobovat. Shrnutí včerejšího dne naleznete v závěru našeho živého přenosu.
Vyjádření Anny Šabatové je elitární, odporné a sprosté.
Ať jde pan Honzejk se svými obavami k šípku, jeho názory mě nezajímají.
Za tento mužský šovinismus by měla dostat od voliček po hlavě.
Emoce jsou zrádné, zakazují mozku přemýšlet. Vyjádření pana Tejkla mi přijde dosti emocionální.
A nemohu nepřipomenout, jaký nám plzeňský kraj, vedený právě Chovancem, navrhuje zákon o Národním parku Šumava...
Také že bylo silně emocionální ...
... a tentokrát stručné ...
Děkuji.
Takovou nějakou zcela nekonkrétní jsem čekal. Čili Vaše tvrzení má nulovou informační hodnotu.
Vaše komentáře jsem četl už ca před 3 roky a většinou se mi docela líbily. Nečekal bych, že se budete zrovna Vy považovat za majitele jediného správného názoru, v tom jste mne docela překvapil.
Protože z tohoto pohledu mne tu hodnotíte:
"Ale během prezidentské volby, kdy jste neuvěřitelným způsobem agitoval za KS, se vám a Martinu Plevovi natolik podařilo "rozvést" zdejší diskuse, že už ani nevím, zda se je někdy podaří poslepovat dohromady."
Co si to ten greenhorn Trávníček (a Pleva) dovoluje mít jiný názor než většina starousedlíků, že? A narušovat Vám s panem Outratou váš klid na filosofování...
Já se vždy domníval, že názorová pestrost diskusi obohacuje, ale vidím, že někteří diskutující to vnímají jinak.
Ovšem Vaše věta, že jsem "neuvěřitelným způsobem agitoval za KS" je opravdu silný tabák.
Třeba jsem za něj agitoval takto:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/12573-budeme-paka-pana-knizete
Málem jsem ho tím článkem dostal na Hrad, že?
Já nějak pořád nechápu, že se někteří levicoví myslitelé bojí defacto neschopného polosenilního pána (i kdyz dokáže produkovat někdy pozoruhodné hospodské hlášky, na což zjevně karloflové zabírají - protože jinak opravdu není na co).
Nejsem karlofil, ale nechtějte abych byl karlofob jako Vy.
PS: A co ty moje emoce, pořád nic?
Je totiž silně manipulativní.
Podsouváte mi něco, co jsem neřekl, a vůči tomu se vymezujete. Chápu, že v Čechách je tento druh "nediskuse" velmi oblíbený, ale méně už chápu, proč bych se ho měl účastnit. Přesto se pokusím zareagovat věcně:
1) Proč mluvíte o mazáctví nebo greenhornech? O to tady přece vůbec nejde: jde jen o to, že se vám za poměrně krátkou dobu podařilo diskuse vychýlit někam, kde se už věcnost vytrácí. A protože pamatuji, jak diskuse vypadaly dříve, je mi to líto. Tak byla má poznámka myšlena. Nic víc.
2) Nikdo nemá patent na rozum, ani na jediný správný názor. A chudák pan Outrata si snad nezaslouží, aby byl v této věci jmenován – tohle je spor mezi námi, pane Trávníčku. Nevadí mi jiné názory, proč by měly? Jsem však ostražitý vůči některým způsobům jejich prosazování: vůči manipulacím, nálepkování, demagogii apod.
3) Nejsem Karlofob (zase nálepka a opět: jak jste na to přišel?) a s volbou MZ to mám navlas stejné jako p. Tejkl – taky jsem váhal, ale KS fans mě donutili volit proti KS. Nikdy bych se však neodvážil nazvat KS polosenilním pánem, to je prostě urážlivé. Nevím, co tím sledujete.
4) Označit neoliberalismus jako idiotskou ideologii je jistě možné; ale podle mě je to prostě jen emocionální výkřik do tmy, který nelze nijak uchopit.
Chci předeslat, že si Vás i drtivé většiny diskutujících na DR vážím jako lidí, kteří v principu mají rozumný pohled na základní uspořádání lidské společnosti. A s mnoha názory zde souzním.
Avšak proč bych měl svýj styl diskuse přizpůsobovat Vašim pocitům a Vašemu stylu myšlení, já Vás také nepeskuji za to, že Váš způsob uvažování a vyjadřování je odlišný od mého.
Já občas používám zjednodušení, zkratku, abstrakci. Ale považuji to za mnohy účelné k lepšímu pochopení souvislostí.
Píšete, že mé diskusní příspěvky jsou emocionální, nevěcné, manipulativní, ba naznačujete nepřímo i něco o demagogii a nálepkování.
Jenže když Vás požádám abyste například tu emocionalitu v mých vstupech nějak doložil, odpovědi se mi nedostalo. Jen uhýbání.
Sám voláte po věcné diskusi, ale právě toto není z mého pohledu věcná diskuse, ale naopak přesně to z čeho mne obviňujete - bez argumentů a doložení zde např. tvrdíte, že manipuluji.
Že jsem Schwarzenberga označil za neschopného polosenilního pána? No a co? Prostě jen nazývám jevy správnými jmény. Proč je polosenilní jsem se pokusil doložit ve svém článku ukazujícím na rozboru rozhovoru s ním v Právu, že jeho postoje jsou plné rozporů.
V obci Sýkořice, kde Schwarzenberg volil sám sebe za prezidenta, byl jediný jeho hlas neplatný. Co to tedy je když ne senilita? Máte pro to nějaké přesvědčivější vysvětlení?
Jak je možné, že tento muž hlásající proevropskost připustil za svého ministrování (ministr zahraničí!), že jsme se z EU vydělili více než kdy předtím? Vy v tom nevidíte rozpor? Co je tedy jiného než neschopný polosenilní pán?
Vždyť defacto k podobnému závěru dospěl i V. Bělohradský ve svém článku o simulakru.
V čem vidíte mou manipulaci nebo urážlivost v hodnocení Schw.? Nerozumím? Kdyby se Schw. nedral do vysoké politiky, na kterou (jak jsem se pokusil doložit) nemá schopnosti, nikoho by nenapadlo napsat, že je neschopný a polosenilní. Promiňte, ale společnost se musí proti takovým lidem (pokud se derou k moci) přece bránit tím, že označí jejich chování a vlastnosti pravým jménem. Nebo ne?
Pokud se týká idiotskosti neoliberalismu. Je to samozřejmě zjednodušení, ale to je v určitém kontextu snad k užitku věci. Zjednodušení a abstrakce je v lidské komunikaci jedním ze základních prostředků jak se vůbec domluvit. Nebo ne?
Bral bych terminologickou výtku, že neoliberalismus není idiotský, ale ve skutečnosti stupidní. A tímto své původní tvrzení opravuji.
Stupidní ideologie je to proto, že lidským komunitám, které se jí řídí, přináší obrovské nebezpečí nerovnováh a možné sociální katastrofy v budoucnu, včetně možnosti války.
Jistě, pro malý sektor splečnosti je to ideologie dočasně výhodná. Ale v dlouhodobém horizontu ani pro ně ne. A v tom je její stupidita. Každý systém, který má dlouhodobě fungovat, musí být postaven na převaze kooperace jeho složek nad jejich konkurencí, musí v něm být také zabudované negativní zpětné vazby. . Neoliberalismus, ale udělal z konkurování fetiš, negativní zpětné vazby odmítá. Tím jde proti přírodním zákonům a je jako ideologie stupidní. Protože nerespektování přírodních zákonů je vždy stupidní.
Pokud se mnou v něčem nesouhlasíte, pak Vás ale prosím abyste konečně uvedl argumenty proč se podle Vás mýlím. Takovéto vaše povídání o mých emocech, manipulacích (atd.) bez jediného dokladu, má pro mne skutečně nulovou informační hodnotu a diskusi to nikam neposunuje, jen zdržuje.
Nic ve zlém, ale takové formy diskusí mi nic nepřinášejí a myslím, že jsou defacto zbytečné. Já mám rád diskusi jako nástroj přibližování se k pravdě. Ale to lze jen pomocí argumentů a potiargumentů. Jenže po těch volám v diskusi s Vámi nějak marně. Což mne mrzí.