Senátoři doplnili vládní návrh zákona o regulaci anonymních akcií

Senátoři doplnili a vrátili poslancům vládní návrh zákona, který ruší akcie na majitele u českých akciových společností. Podle zástupců iniciativy Rekonstrukce státu je senátní úprava v kolizi s evropskou směrnicí k veřejným zakázkám.

(vd)

21.03.2013 10:25

479370088_2e7091fc6e_b

Podle vládního návrhu firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Foto rednuht, flickr.com

Senátoři ve středu neschválili vládní návrh zákona o regulaci anonymních akcií. Návrh doplnili pozměňovacím návrhem. Zákon se tudíž vrací do Poslanecké sněmovny. Podle zástupců iniciativy Rekonstrukce státu je senátní úprava v kolizi s evropskou směrnicí k veřejným zakázkám.

Navíc podle nich hrozí, že se poslanci nyní neshodnou a návrh neprojde vůbec nebo zůstane do voleb zaparkován ve Sněmovně. Obavu, že nakonec zákon neprojde, vyjádřil v Senátu i ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

„Zrušením anonymních akcií mohli dnes senátoři jasně zmenšit prostor pro korupci. Pokud chtěli řešit i další problémy související s nejasným vlastnictvím dodavatelů veřejných zakázek, mohli tak učinit v samostatném návrhu. Takto v lepším případě zbrzdili dobře napsanou novelu o další měsíce, v horším případě ji torpédovali,“ uvedl ekonom Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie, člen odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu.

Podle právníka Martina Fadrného z Ekologického právního servisu by zrušením akcií na majitele odpadla nejjednodušší forma utajení vlastnictví, kterou používá celá polovina z pětadvaceti tisíc českých akciovek.

„Zůstává sice možnost utajit fyzické příjemce peněz přes různé kyperské firmy, ale transakční náklady na utajení jsou zde vyšší. Obáváme se, že Senát v čele se senátory Bárkem a Víchou jen zopakuje dobře známý postup: zákon se označí za málo komplexní a na poslední chvíli se doplní něčím velmi sporným. Vrací se tak znovu do hry a nikdo nemůže zaručit, že v parlamentu znovu získá dostatečnou podporu,“ doplnil Fadrný, který je jedním z členů odborné skupiny k anonymnímu vlastnictví při Rekonstrukci státu.

„Pozměňovací návrh senátorů s největší pravděpodobností není v souladu s evropským právem. Může se opakovat scénář z roku 2010, kdy se ukázalo, že novela zákona o veřejných zakázkách, podle které akciové společnosti musely mít akcie na jméno, aby se mohly ucházet o veřejnou zakázku, byla vyhodnocena jako diskriminační z hlediska evropského práva. Návrh otevírá dva další zákony a není prodiskutován s poslanci, takže v parlamentu na něm sotva bude shoda,“ doplnil analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.

„Pokud nebude přijat pozměňovací návrh a někdo z poslanců napodruhé odmítne podpořit původní znění s tím, že neřeší vše, je to jasná výmluva. Rekonstrukce státu bude o takových poslancích informovat,“ uzavřel Konieczny.

Podle předsedy senátního výboru pro veřejnou správu Iva Bárka z ČSSD byly nicméně změny připravovány a konzultovány s ministerstvem pro místní rozvoj. Bárka také připomněl, že vládní předloha sice formálně ruší anonymní akcie, nicméně fakticky neruší anonymní vlastnictví.

„Anonymní vlastníci se dál budou moci schovávat prostřednictvím papírových listinných akcií na jméno. Toto vlastnictví bude možné poměrně rychle a nekontrolovatelně měnit," uvedl senátor pro ČTK s tím, že vlastníkem akcií české firmy by tak mohla být například zahraniční firma s anonymními vlastníky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.