Přímá volba prezidenta je velkou výzvou pro obě opoziční strany

Redakce Deníku Referendum zveřejňuje otevřený dopis, ve kterém lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka vyzývá předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, aby jeho strana v přímé volbě prezidenta podpořila Jiřího Dienstbiera.

Vážený pane předsedo,

dovolte mi, abych se na Vás obrátil v záležitosti přímé volby prezidenta České republiky.

Volby se odehrají v okamžiku, kdy je naše společnost rozbouřená, rozdělená a sociálně frustrována po šesti letech vlády pravice a zkušenostech s jejími často zcela bezohlednými reformními experimenty, neúspěšnou hospodářskou politikou a korupčními skandály. Lidé ztrácejí jistoty, důvěru v demokratické instituce i naději na zlepšení situace v naší zemi. I když opozice, včetně ČSSD, nadále usiluje o odchod nedůvěryhodné Nečasovy vlády, je možné, že volby do Poslanecké sněmovny proběhnou až v řádném termínu roku 2014. Nejbližší reálnou šancí na zahájení pozitivních změn v naší zemi tak bude právě lednová volba prezidenta republiky.

Vzhledem k tomu, že KSČM do této volby nepostavila svého kandidáta, pokládám za logické, aby se o podporu členů a voličů KSČM ucházel kandidát z levého středu a levice, jakým je senátor a místopředseda ČSSD Dienstbier. Jiří Dienstbier ztělesňuje hodnoty, založené na prosazování sociální spravedlnosti, mezilidské solidarity a demokratického právního státu. Odmítá privatizaci veřejného sektoru. Stojí na straně obrany lidských práv a takového sociálního státu, který zajistí lidem rovné šance a důstojný způsob života. Zdůrazňuje potřebu poctivosti ve veřejném životě, včetně důsledného a tvrdého boje s korupcí. Prosazuje dialog s občanskou společností.

Jiří Dienstbier představuje tu nejspolehlivější záruku toho, že příští český prezident bude citlivě přihlížet i k zájmům středních a neprivilegovaných vrstev, tedy i k zájmům sociálně demokratických a komunistických voličů. Že bude důsledně reprezentovat zájmy občanů, nikoliv finančního kapitálu a bohatých sponzorů či militaristických zastánců preventivních úderů. Jistě souhlasíte, že takového prezidenta by si Česká republika konečně zasloužila.

Jsem přesvědčen o tom, že podporou kandidatury Jiřího Dienstbiera by se KSČM přihlásila k pozitivním hodnotám demokracie se silným sociálním rozměrem. Současně by mohla přispět k tomu, aby i ve druhém kole prezidentské volby měli lidé se sociálním a levicovým cítěním možnost zvolit hodnotově blízkého kandidáta. Pokládal bych za selhání levicových stran, pokud by v důsledku roztříštění hlasů a nespolupráce postoupili do druhého kola jen kandidáti, hlásící se k neúspěšným neoliberálním představám, prosazující konzervativní politiku škrtů a omezování sociálního státu. Nebo kandidáti, kteří v minulosti či docela nedávno zabředli do korupčních afér, klientelismu či netransparentního financování politiky.

Přímá volba prezidenta je velkou výzvou pro obě naše opoziční strany. Lidé očekávají, že budeme postupovat tak, aby byl zvolen prezident, požívající co nejširší respekt a důvěru. Prezident, který bude společnost spojovat, bude vnímat hodnoty spravedlnosti i potřebu nezbytné regulace tržní ekonomiky v zájmu ochrany životního prostředí a udržení sociálního státu. Prezident, který pomůže modernizovat zemi a připravit ji na budoucnost. V ČSSD věříme, že takovým prezidentem může být Jiří Dienstbier.

Vážený pane předsedo, jsem přesvědčen, že se KSČM ve věci volby prezidenta republiky rozhodne v nejlepším zájmu občanů našeho státu.

A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Bohumír Sobotka: ... jsem přesvědčen, že se KSČM ve věci volby prezidenta republiky rozhodne v nejlepším zájmu občanů našeho státu Úterý, 4.Prosince 2012, 07:37:28

Vážený pane předsedo,

však ona se ta zatrolená KSČM "ve věci volby" už nějak rozhodne. Nechci se Vám do toho plést, ale domnívám se Vaší starostí by měla být především ona smutná skutečnost, že v ČSSD je až příliš mnoho těch, kdo v srdci i na jazyku mají lásku k Miloši Zemanovi, a jsou odhodláni udělat cokoli, aby volbu zvrátili tímto směrem.


Rozhodující ale nebudou preference bafuňářů, nýbrž rozum občanů ("volonté générale"), tedy TAKÉ členů a příznivců ČSSD, KSČM.

Osobně zatím nejsem přesvědčen, že se se občané našeho státu ve věci volby prezidenta republiky rozhodnou v nejlepším zájmu funkcionářů ČSSD a KSČM.

Té očekávané lednové záležitosti se přece říká přímá volba, není-liž pravda?

S přátelským pozdravem
Jan Kopecký

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

marginální hlasy na internetu? Středa, 5.Prosince 2012, 17:53:59

O kandidátech se diskutuje leckde a na lecjaké úrovni. To, že Parlamentní listy pěstují novinářskou kulturu velice osobitým způsobem, není nic nového.

Hlavně úroveň diskusí je zde, bez ohledu na politickou orientaci diskutujících (která je většinově "lumpenproletářsky levicová" - známe např. už z 30. let) je pozoruhodná.

Dnes je tam odkaz na článek, který je dobré si přečíst:

Jistý (jistá?) W.M. tam na serveru "bílá média"v červenci píše text pod nadpisem "Dienstbier ml. - nový Havel ?"

Za povšimnutí stojí použití ukradených faksimile e-mailů Michaely Marksové a Tomáše Halíka. - Kdopak asi takové "kádrové materiály" produkuje? Amatérský hacker stěží.

K vidění zde:
⟹ http://www.white-media.info/prichazi_novy_havel.html

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.