O víkendu v Praze proběhnou Dny antikapitalismu

Po celou sobotu a neděli bude v Praze probíhat řada přednášek a diskuzí, které pořádá Socialistická Solidarita. Cílem akce je pokusit se pojmenovat současnou ekonomickou recesi a zároveň nastínit alternativy vůči stávajícímu systému.

(vd)

01.06.2012 14:10

Socsol

Vstupné na celý víkend 50 Kč. Foto Socsol.cz

Během prvního červnového víkendu se v Praze uskuteční akce nazvaná Dny antikapitalismu. Na akci vystoupí významné osobnosti české i zahraniční levicové scény i aktivisté, kteří se angažují v sociálních hnutích. „Žijeme v době krize a nestability, proto má akce za cíl pokusit se pojmenovat současnou recesi a zároveň nastínit alternativy vůči systému, v němž žijeme,“ uvedla v pozvánce Socialistická Solidarita (SocSol), která Dny antikapitalismu pořádá.

Akce se symbolicky koná na počest Vladislava Vančury, českého spisovatele, dramatika a antifašisty, který byl právě před sedmdesáti lety za heydrichiády popraven. O Vančurovi pronese přednášku známý literární historik Jiří Brabec. Vedle toho jsou letošní Dny antikapitalismu otevřeny v předvečer prvního dne pietou na místě, kde byl Vančura zavražděn v Praze-Kobylisích v 18:30.

Klíčovým tématem pak budou probíhající neoliberální reformy a protesty proti nim. O nich budou diskutovat v panelu Tereza Stöckelová, mluvčí iniciativy ProAlt, Jan Májíček, mluvčí platformy Stop vládě a člen Socialistické Solidarity, Mark Thomas, šéfredaktor měsíčníku Socialist Review a člen největší britské radikálně levicové strany Socialist Workers Party a Andy Zebrowski, člen sesterské organizace SocSol v Polsku Pracownicza Demokracja.

O hnutí proti vysokoškolským reformám bude mluvit Lukáš Matoška, člen iniciativy Za svobodné vysoké školy a Socialistické Solidarity. Kateřina Krejčová, která je v současné době na studijním pobytu v Kanadě, podá zprávu o tamních právě probíhajících masových protestech. Její řeč bude zprostředkována přes internet.

Český filozof Michael Hauser ze Socialistického kruhu pronese přednášku o Slavoji Žižkovi. V sobotu večer bude také promítán film o devastujících dopadech neoliberální politiky v České republice Závod ke dnu a v následné diskusi vystoupí jeho režisér Vít Janeček.

Česká novinářka a aktivistka Jana Ridvanová, členka Socialistické Solidarity, vystoupí na přednášce o okupované Palestině. Toto téma organizátoři považují za důležité, neboť dění v této zemi podle nich zásadním způsobem určuje podobu celého Blízkého východu. Ridvanová se tématem zaobírá dlouhodobě a region i sama navštívila.

O teoretické uchopení současné krize z marxistické perspektivy se pak pokusí již zmiňovaný Mark Thomas v rámci přednášky Marxistické uchopení krize. O opozičním hnutí proti minulému režimu, polském odborovém hnutí Solidarita, vystoupí další zahraniční host Andy Zebrowski. S tím souvisí téma, které zpracuje člen SocSolu Vítězslav Lamač a vysvětlí, proč se SocSol hlásí k autentickému socialismu a minulý režim zásadně odmítá – jeho analýzu podá v příspěvku Charakter minulého režimu – státní kapitalismus ve Východním bloku. Pozitivní alternativu k stalinistickému i volno-tržnímu systému pak nastíní Jan Májíček v přednášce Co je socialismus zdola.

O legendě českého undergroundu, originálním marxistickém filozofovi, básníkovi a spisovateli Egonu Bondym bude nakonec přednášet Martin Šaffek ze SocSol, který se dílem této osobnosti dlouhodobě zabývá.

Socialistická Solidarita je radikálně levicová skupina, vydává měsíčník Solidarita, pořádá debaty na rozličná témata a zároveň je aktivní v rozličných sociálních hnutích.

Akce se koná v galerii Lapidárium, Rámová 6. Přednášky začínají vždy v 10:00.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

podrobný program Pátek, 1.Června 2012, 17:55:41

tak, jak byl před časem rozeslán na pozvánce:

Sobota 2. 6. 2012

10.00–11.15 Charakter minulého režimu: Státní kapitalismus ve Východním bloku – Vítězslav Lamač (SocSol)
11.45–13.00 Marxistické vysvětlení krize – Mark Thomas (SWP – Británie)
14.00–15.45 Škrty, neoliberalismus a odpor napříč Evropou (panel) – Tereza Stöckelová (ProAlt), Jan Májíček (SocSol/ProAlt), Mark Thomas (SWP – Británie), Andy Zebrowski (Pracownicza Demokracja – Polsko)
16.00–17.15 Palestina – Jana Ridvanová (SocSol)
17.45–19.00 Filosofie Slavoje Žižka – Michael Hauser (SOK)
19.15–21.00 Závod ke dnu (film, vstup volný) – v diskusi vystoupí Ilona Švihlíková (SocSol/Alternativa zdola), Vít Janeček

Neděle 3. 6. 2012

10.00–11.15 Za čím stojí marxist levý? – politické aspekty díla Egona Bondyho – Martin Šaffek (SocSol)
11.45–13.00 Dělníci proti „dělnickému státu“ – hnutí Solidarność – Andy Zebrowski (Pracownicza Demokracja – Polsko)
14.00–15.15 Univerzita a neoliberalismus (panel) – Stanislav Štech, Lukáš Matoška (Iniciativa za svobodné vysoké školy/SocSol)
15.45–17.00 Co je socialismus zdola? – Jan Májíček (SocSol/ProAlt)
17.45–19.00 In memoriam Vladislav Vančura – Jiří Brabec

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.