Po Argentině znárodňuje i Bolívie, s vlastníkem se ale prý dohodne
Petr JedličkaBolivijský prezident Morales nařídil znárodnění největšího provozovatele elektrické přenosové soustavy dekretem a povedl pomocí vojska. Na rozdíl od argentinského případu mu přitom Španělsko žádnými sankcemi nehrozí.
Patnáct dní po avízu znárodnění kontrolního balíku akcií největší ropné společnosti v Argentině (YPF) oznámil podobný krok také bolivijský prezident Evo Morales. Dle jeho projevu z úterý 1. května přebírá Bolívie vlastnictví společnosti TDE, největšího provozovatele elektrické přenosové soustavy v zemi. „Na počest všeho bolivijského lidu, jenž stále usiluje o obnovu kontroly nad přírodními zdroji a základními službami, znárodňujeme společnost Transportadora de Electricidad,“ řekl Morales doslova.
TDE v Bolivii vlastní na 1900 kilometrů přenosových sítí, to jest přibližně 73 procent soustavy. 99,94 procent akcií společnosti doposud kontrolovala španělská korporace Red Eléctrica.
Morales zdůvodnil opatření podobně jako argentinská prezidentka Cristina Fernándezová u YPF: cizí společnost zanedbávala investice do spravovaných kapacit, a tím poškozovala národní zájmy. Řada komentátorů ale argument bolivijského prezidenta rozporuje. Morales totiž uvedl, že se do příslušných kapacit investovalo od roku 1996 v průměru jenom 5 milionů dolarů ročně; Red Eléctrica ovšem TDE koupila až v roce 2002 (za 120 milionů dolarů) a dle vlastního účetnictví následně investovala 60 milionů dolarů.
Znalci z agentur vidí za krokem převážně politické motivy. Evo Morales a jeho Hnutí za socialismus vládnou v Bolívii od ledna 2006 a o posílení kontroly státu nad veřejnými službami i strategickými odvětvími usilují už od počátku.
Ne jak v Argentině
Právně ošetřil Morales znárodnění prezidentským dekretem. Fakticky jej provedla armáda, která ještě v den projevu obsadila sídlo a klíčová zařízení firmy. Podle středečních a čtvrtečních zpráv přitom opatření vyvolalo daleko mírnější reakce než dubnové znárodnění v Argentině, které proběhlo klidněji.