Ministr průmyslu Kuba: Smlouvu ACTA by měli projednat ústavní soudci

Po vlně protestů proti smlouvě ACTA uspořádal ministr průmyslu kulatý stůl. Po jeho skončení uvedl, že by měl spornou smlouvu před její ratifikací projednat Ústavní soud. Smlouvu ostře kritizují Piráti, neboť podle nich omezí svobodu na internetu.

(vd)

10.04.2012 17:11

Ivan_barto_

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Foto Petr Studničný

Ministr obchodu a průmyslu (MPO) Martin Kuba svolal na úterní dopoledne kulatý stůl ke kontroverzní smlouvě ACTA. Po jeho skončení informoval novináře, že navrhne vládě, aby smlouvu před její ratifikací projednal Ústavní soud. Vláda se k dohodě připojila, ratifikační proces ale po vlně demonstrací a protestů pozastavila.

Smlouvu kritizuje především Česká pirátská strana. Podle Jakuba Michálka, který se za Piráty kulatého stolu zúčastnil, je ACTA v rozporu s Evropskou chartou lidských práv.

„A není to jen stanovisko Pirátů, neslučitelnost konstatuje analýza odborníků z Metropolitní univerzity v Londýně a Oxfordské univerzity vypracovaná na žádost europoslanců. Toto potvrzuje stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů," vysvětlil s tím, že Úřad na ochranu osobních údajů upozornil na nepřijatelný zásah ACTA do soukromí, kdy mají být osobní údaje českých občanů sdělovány třetím zemím.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu není kompetentním orgánem k posouzení souladu ACTA s lidskými právy," dodal Michálek. Předseda vlády Petr Nečas už dříve přitom žádosti Pirátů, aby předložil ACTA k posouzení Ústavnímu soudu, nevyhověl. Česká pirátská strana kritizuje i formát úterního jednání.

Podle Pirátů šlo totiž o uzavřenou schůzku, a to navzdory faktu, že ji ministr prezentoval jako kulatý stůl pro všechny zúčastněné strany. „Dosavadní přístup ministerstva naznačuje, že MPO setrvává na své pozici, že ACTA nepřinese žádné změny,“ uvedla Česká pirátská strana v tiskovém prohlášení.

Piráti proto uspořádají vlastní kulatý stůl, který se bude konat 10. května. „Protože chceme o odmítnutí ACTA jednat otevřeně, za účasti skutečně všech stran a zejména občanů, kterých se týká, pokračujeme v přípravách kulatého stolu ohlášeného na 10. května. Uskuteční se v 17:00 na pražském Klárově,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš

Na rozdíl od úterního jednání budou podle něj program, agenda i účastníci zveřejněny s předstihem. „Oproti ministrovi Piráti na jednání zvou veřejnost i média, která o dnešním jednání nevěděla," řekl předseda Pirátů.

Piráti požadují odstoupení od smlouvy ACTA a zastavení ratifikačního procesu. ACTA podle nich jednostranně zvýhodňuje nahrávací průmysl, dotýká se svobody šíření informací, umožňuje vládám tlačit firmy do cenzury Internetu, vzbuzuje obavy o mezinárodní přepravu generických léčiv, která by mohla zachraňovat životy, a ukrajuje občanům soukromí a další občanská práva.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.