Pozastavíme ratifikaci ACTA, slíbil Nečas. Požadujeme záruky, reagují pirátí
Vratislav DostálVláda podle premiéra pozastaví ratifikační proces dohody ACTA. Kabinet chce podle něj věc ještě analyzovat. Předseda pirátů Ivan Bartoš hodnotí Nečasův výrok zdrženlivě. Zmiňovaná analýza měla proběhnout před tím, než ČR smlouvu podepsala, vysvětlil.
Podle premiéra Petra Nečase vláda pozastaví ratifikační proces mezinárodní smlouvy proti šíření nelegálních kopií (ACTA). Podle jeho slov chce kabinet otázku ještě analyzovat.
„Vláda nechce v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím," uvedl v pondělí Nečas. Proto si vyžádá si názory externích odborníků. „Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," vysvětlil Nečas.
Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.
„Piráti jsou samozřejmě rádi, že k tomuto kroku došlo. Budeme nicméně požadovat záruky, že Česká republika k ratifikaci nepřistoupí potají, tedy stejným způsobem, kterým ACTA došla k podpisu ve dvaadvaceti členských zemí EU,“ reagoval na pondělní Nečasův výrok v rozhovoru pro Deník Referendum předseda České pirátské strany Ivan Bartoš s tím, že považuje Nečasovu změnu postoje za výsměch veřejnosti, neboť premiér nyní pozastavuje ratifikaci smlouvy, kterou mimo jiné vyjednal resort jeho strany.
Podle Bartoše měla navíc vláda zmiňovanou analýzu provést předtím, než Česká republika smlouvu podepsala. „My určitě kvitujeme, že se dohodou vláda začne zabývat. Skandální mi ale přijde, že se tím ministři nezabývali, než tu dohodu schválili," doplnil pak předsedu pírátů místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.
Pozastavení ratifikace dohody ACTA přivítali i opoziční sociální demokraté. ČSSD podle předsedy Bohuslava Sobotky již v minulých týdnech upozorňovala na riziko nepřijatelného porušování občanských svobod a práv, skryté za snahou posílit vymáhání práv duševního vlastnictví.
„Avizovali jsme také, že v této podobě dohodu ACTA v parlamentu nepodpoříme. Ochrana zisků soukromých společností se v demokratickém právním státě nesmí stát důvodem pro omezování svobody občanů a zásahy do jejich soukromí,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany v tiskovém prohlášení.
Předseda pirátů pak dodal, že navzdory slibu premiéra Nečase bude jeho strana pokračovat v protestech. „Na sobotu chystáme další demonstrace, a to demonstrace celosvětové. V EU ostaně zbývá ještě daších 20 zemí, které mají potenciální ratifikaci stále na stole,“ vysvětlil Bartoš pro Deník Referendum s tím, že akce proběhnou ve více než třinácti městech České republiky
A podle Ferjenčíka svůj nesouhlas s ACTA vyjádří občané v nejméně 139 městech ve více než 24 zemích. Podle něj je hlavním cílem ACTA globální vynucování politiky duševního vlastnictví na Internetu i mimo něj se všemi důsledky.
Kvůli podpisu dohody internetoví aktivisté také zablokovali web české vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. V pondělí také média informovala, že hackeři získali údaje o všech členech ODS.
Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že mají s dokumentem velké problémy. Podle ministerstva průmyslu bude k přijetí smlouvy třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ACTA zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.
Další informace:
Českénoviny.cz Vláda pozastaví ratifikační proces protipadělatelské dohody ACTA