Slovensko volí. Směru jde o silnou vládu, pravici o přežití

Podle posledních průzkumů mají vstup do parlamentu jistý pouze tři strany; reálnou šanci má ale dalších šest. Znalci sledují zejména vyhlídky SDKÚ-DS a SaS, dosud nejsilnějších pravicových stran v zemi.

(pjed)

08.03.2012 19:00

Aktualizováno: 10.03.2012 11:02

A1

Směr Roberta Fica si bude tentokrát partnery vybírat. Foto David Noack, flickr.com

Už jen hodiny zbývají do okamžiku, kdy budou na Slovensku oznámeny první výsledky voleb do Národní rady, a tím i vyjasněno další směřování země. Jasným favoritem zůstává Směr – sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, jehož vítězství je téměř jisté. Pozorovatele tak především zajímá, zda bude moci sestavit většinou vládu sám, a kolik jiných stran se do slovenského parlamentu dostane.

Podle posledních průzkumů by v Národní radě mohli zasednout zástupci až devíti stran; může se ale i stát, že pětiprocentní hranici překročí pouze tři.

V úterý zveřejněné výsledky šetření agentury Focus připisují Směru-SD 39,7 procenta odevzdaných hlasů. Preference strany přitom již několik měsíců mírně, leč stále stoupají.

Druhé nejsilnější zastoupení by mělo mít Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) Jána Figeľa s 10,4 procenty hlasů. Podpora KDH je v poslední době stálá. Třetí by měl dle zjištění Focusu skončit pravicově liberální Most-Híd s Bélou Bugárem v čele. Stranu, jež vznikla v roce 2009 odštěpením ze Strany maďarské koalice a získáním podpory prvních politiků-disidentů z roku 1989, chce volit 7,0 procent voličů. Také její podpora mírně vzrůstá.

Směr-SD, KDH a Most-Híd mají vstup do sněmovny téměř jistý. Dalších pět uskupení kolísá kolem pětiprocentní hladiny. Nejvyšší preference z nich mají dle Focusu dvě nová hnutí: Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti vedené poslancem Igorem Matovičem (6,7 procenta) a 99% – občanský hlas, jehož sponzorem a nejznámějším představitelem je podnikatel Ivan Weiss (5,2 procenta).

Oběma těmto hnutím však v poslední době ubývá stoupenců – pravicově zaměřeným Obyčejným lidem kvůli odchodu 37 osobností z kandidátek, který podnítil rozkol nad přístupem ke kauze Gorila; spíše levicovým 99% pak kvůli podezření, že část podpisů předložených registraci strany byla falešná.

Z úpadku nových hnutí mohou dle znalců těžit zavedené pravicové strany SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy a SaS Richarda Sulíka. Čísla Focusu oběma připisují podporu 5,1 procenta voličů. Kdysi nejsilnějším stranám slovenské pravice uškodily zejména aféry Gorila a Sasanka, jakož i roztržka v kabinetu Ivety Radičové. Ten vládl na Slovensku od léta 2010 a spolu s řečenými jej tvořily KDH a Most-Híd.

Reálnou šanci na překročení 5procentní hranice mají dle zjištění Focusu ještě Slovenská národní strana Jána Sloty (4,7 procenta) a Strana maďarské koalice, jíž vede József Berényi (3,9 procenta).

Podle zástupců konkurenčních agentur je nicméně vypovídací hodnota zmíněných čísel sporná. Přes 14 procent respondentů Focusu sdělilo, že k volbám nepůjdou. Dalších více než 32 procent přitom uvedlo, že ještě neví, koho volit, nebo svou preferenci odmítlo prozradit.

Podle Jána Beránka z agentury Polis, citovaného na Aktuálne.sk, činí tak velká skupina nerozhodnutých jakoukoliv prognózu problematickou.

Naposled s Radičovou
Volby na Slovensku se letos konají předčasně, protože vláda Ivety Radičové přišla na podzim o důvěru. Stalo se tak poté, co svázala s důvěrou hlasování o posile eurovalu, kterou SaS Richarda Sulíka odmítla podpořit.

Radičová následně oznámila, že po blížících se volbách odejde z politiky. Slovenská média nedávno informovala, že přijala nabídku přednášet na univerzitě v Oxfordu.

Volby samotné bude Radičová už pouze komentovat, a to jako stálý host volebního bloku TV Markíza.

O vstup do slovenského parlamentu se tento rok uchází 26 politických subjektů – o 8 více než předloni. Volit na Slovensku má letos právo přibližně 4,3 milionů lidí.

Národní radu SR tvoří jedna komora se 150 poslanci.


Další informace:
SME.sk Parlamentné voľby 2012: Preferencie a porovnania strán v grafe
Pravda.sk Smer a SDKÚ: všetko je inak
Pravda.sk SNS za päť minút dvanásť stiahla z kandidátky exministra Mikolaja
SME.sk Mimoparlamentné strany vyzvali voličov, aby hlasovali za nové strany
SME.sk Pád na hranicu zvoliteľnosti môže voličov i motivovať
Aktuálne.sk Bombastické vyvrcholenie kampane chystá len Smer, ostatní prepadli depresii
Aktuálne.sk Focus: Hnutie 99 percent tesne predbehlo SDKÚ aj SaS
Aktuálne.sk Politikom sa bude ťažko spať. Do volieb budú ešte asi dva prieskumy


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Neděle, 11.Března 2012, 12:40:58

Výsledky slovenských voleb pak zde: http://denikreferendum.cz/clanek/12754-slovenske-volby-vysledky-a-prekvapeni

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.