Radičová už nechce být ani prezidentkou, do politiky se prý nehodí

Po kandidatuře do parlamentu vyloučila dosluhující premiérka i možnost, že by se v roce 2014 ucházela o nejvyšší funkci ve státě. Podle slovenských komentátorů opustí politiku příští rok nejspíše nadobro.

(pjed)

04.11.2011 15:45

A1

Iveta Radičová kandidovala na prezidentku v roce 2009. Zde s Karlem Schwarzenbergem. Foto archiv EPP, flickr.com

Slovenská premiérka Iveta Radičová odmítla, že by se v příštích prezidentských volbách znovu ucházela o příslušný post. Stalo se tak ve čtvrtek, v pořadu Slovenské televize Večer pod lampou.

„Ja už som sa raz na prezidentskú kampaň nahovoriť dala, nevyšlo mi to. Myslím si, že v prezidentskej kampani sa má človek pokúsiť raz a keď mu občania povedia nie, tak to treba rešpektovať. Mne občania už raz povedali nie,“ vysvětlila.

Radičová se o nejvyšší funkci ucházela v roce 2009. Tehdy ji porazil nominant opozičního Směru-SD a SNS Ivan Gašparovič. V přímé volbě nicméně získala přes milion hlasů.

Dosluhující předsedkyně vlády se také již minulý měsíc nechala slyšet, že nechce kandidovat ani v předčasných parlamentních volbách a že po 10. březnu 2012 vystoupí ze svojí strany, SDKÚ-DS.

Podle slovenských komentátorů je tak velmi pravděpodobné, že Radičová opustí příští rok politiku nadobro.

Sama Radičová mluví o změně povolání od 11. října, kdy její kabinet ztratil důvěru Národní rady SR, slovenského jednokomorového parlamentu.

„Čosi sa vo mne v tú noc zlomilo. Keď som sedela v pléne a počula opozičníkov, čakala som, že sa otvoria dvere, vojde Stano (její zesnulý manžel, známý humorista – pozn. red.), podá mi ruku a povie: ,Poď preč, nepatríš sem‘,“ řekla ve čtvrteční relaci.

Vláda Ivety Radičové pozbyla důvěru v hlasování o rozšíření pravomocí a úvěrových kapacit Evropského nástroje finanční stability (EFSF), tzv. navýšení eurovalu. Proti se postavili poslanci koaliční strany SaS a dvou menších frakčních uskupení OKS a Obyčejní lidé.

Začíná kampaň
Předsedové čtyř stran pravicové koalice – SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd – se ve druhé polovině října dohodli s hlavním opozičním uskupením – Směr-SD – na ústavních změnách. Díky nim může kabinet Ivety Radičové dovládnout až do jara, ovšem s omezenými kompetencemi.

Na slovenské politické scéně se však současně probíhají již první předvolební šarvátky. SDKÚ-DS a SaS zápasí o pravicového voliče, v KDH se vede vnitřní pře, zda spolupracovat raději se Směrem-SD, nebo s pravicí, a malá uskupení OKS a Obyčejní lidé pracují na svém zviditelnění.

Podle všech průzkumů by měl březnové volby vyhrát Směr-SD. Otázkou zůstává, zda bude potřebovat koaličního partnera, či jestli dokáže sestavit vládu sám.

SDKÚ-DS by měla dle šetření z konce října skončit druhá, s odchodem Ivety Radičové však nepochybně o část podpory přijde. Dosluhující premiérka je na Slovensku stále populární. Dle čísel agentury MVK, jež mezi 20. a 26. říjnem měřila preference potenciálních prezidentských kandidátů, by Radičovou volilo 30 procent dotazovaným. Nejpopulárnější politik a předseda Směru-SD Robert Fico by podle MVK získal 26, 8 procenta hlasů.

SDKÚ-DS povede do voleb její zakladatel a dlouholetý předseda Mikuláš Dzurinda, SaS Robert Sulík.


Další informace:
SME.sk Radičová nechce kandidovať na prezidentku
SME.sk V prezidentských voľbách by najviac hlasov získala Radičová
Aktualne.sk SDKÚ-DS povedie do volebného boja Dzurinda
Pravda.sk Radičová sa do prezidentských volieb nechystá


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.