Radičová nakonec zůstane premiérkou, voleb se ale už nezúčastní

Slovenští politikové se shodli na změně ústavy, která umožní dovládnout kabinetu dosavadní premiérky. Iveta Radičová mandát přijala. Současně ovšem oznámila, že v jarních volbách už kandidovat nebude.

(pjed)

25.10.2011 19:33

A2

Premiérka se podle vlastních slov nezapojí ani do zimní kampaně své strany. Po volbách chce jet na dovolenou. Foto archiv EPP, flickr.com

Slovensko nakonec k předčasným volbám dovede stará vláda Ivety Radičové. Stane se tak navzdory nedůvěře, kterou jí vyslovili poslanci v úterý 12. října, i předchozím výrokům premiérky. Slovenský prezident Ivan Gašparovič podepsal v pondělí změnu ústavy, která pověření Radičové umožní. Staronová premiérka mandát přijala. Zároveň ale uvedla, že v příštích (březnových) volbách už kandidovat nebude.

Otevřeně se nechce zapojit ani do kampaně své strany, SDKÚ-DS.

„Prijala som zodpovednú úlohu, a to priviesť slovenskú spoločnosť k voľbám na poste premiérky. Moja účasť v kampani bude zodpovedným napĺňaním funkcie premiérky,“ cituje Radičovou Pravda.sk.

Podle slovenských médií odmítla premiérka s kandidaturou za SDKÚ-DS i možnost, že by se do voleb zapojila s nějakou vlastní stranou. Komentátoři tak mluví o konci, případně přerušení její politické kariéry.

Sama Radičová v úterý nevyloučila, že se do politiky v budoucnu vrátí. Po volbách chce ovšem dle vlastních slov odjet na dovolenou, a pak se věnovat vědecké práci.

Proč odchází?
Staronová premiérka vysvětlila své důvody pro odchod v úterý dopoledne. Stalo se tak krátce před jednáním vedením její strany.

„Do (minulých) parlamentných volieb som vstupovala s heslom: Spolu to dokážeme. A niečo sme spolu skutočne dokázali - šetrením, zverejňovaním zmlúv alebo podporou mladých rodín (...) Ale nedokázali sme to dotiahnuť do konca. Preto som si položila otázku - Môžem si opäť povedať, že spolu to dokážeme? Myslím si, že nie. Preto som sa rozhodla, že v nastávajúcich voľbách nebudem kandidovať a nebudem sa uchádzať o dôveru občanov,“ sdělila předsedkyně vlády novinářům.

Iveta Radičová stojí od léta 2010 v čele pravicové čtyřkoalice stran SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd. Slovenskými komentátory je označována za nejdůvěryhodnějšího člověka na tamní politické scéně. Zároveň je jí však vytýkán nedostatek autority a schopnosti vést.

Nedůvěra byla premiérčině kabinetu vyslovena poslanci v z úterý 11. na středu 12. října. Radičová tehdy svázala hlasování o posile Evropského nástroje finanční stability (tzv. navýšení eurovalu) s důvěrou svojí vládě. Učinila tak i přesto, že SaS dlouho dávala najevo rozhodnutí návrh nepodpořit.

Reformy neprosadí
Možnost dovládnout zaručuje Ivetě Radičové změna ústavy, níž se na konci týdne dohodli předsedové koaličních stran s opozičním Směrem-SD. Díky ní může prezident pověřit výkonem mandátu i předsedu (zde předsedkyni) vlády, jíž byla vyjádřena nedůvěra. Mandát takového kabinetu je nicméně oslaben. Podle dohody stran nemá rozhodovat o zásadních reformách hospodářské, sociální, vnitřní i zahraniční politiky, pokud to nevyžaduje naléhavá nutnost.

Radičová přitom podobnou úpravu ještě minulý týden odmítala.

„Nie som zástanca takýchto zmien,“ uvedla ve čtvrtek 20. října pro deník SME.

„(Ústava) je najvyšší zákon a zmeny by mali byť prediskutované a pripravené a nie preto, že sa niečo nedá vyriešiť, tak ideme plátať,“ doplnila.

Po vlastním schválení ústavy a dalších rozhovorech se ale premiérka rozhodla zkrácený mandát přijmout.

Předčasné volby se mají na Slovensku konat 10. března 2012. Strana Radičové SDKÚ-DS si teprve zvolí lídra, jenž její kampaň povede. Favoritem listopadových primárek je předseda strany Dzurinda. Volby samotné by měl podle průzkumů vyhrát Směr-SD Roberta Fica. Kdyby se hlasovalo nyní, dokázal by dokonce sestavit vládu s většinovou podporou bez partnerů.


Další informace:
SME.sk Prezident podpísal zmenu Ústavy, Radičová môže dovládnuť
SME.sk Radičová potvrdila, že kandidovať nebude
Aktualne.sk Radičovú v parlamente už neuvidíme. S politikou skončí
Pravda.sk Iveta Radičová kandidovať nebude, v politike zrejme končí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.