Vláda odmítla návrhy Ústeckého kraje reagující na situaci v severních Čechách

Kabinet Petra Nečase ve Sněmovně nepodpoří návrhy Ústackého kraje, které reagují na napjatou situaci na Šluknovsku. Definitivně o návrzích bez ohledu na stanovisko vlády rozhodne parlament.

(vd)

19.10.2011 13:38

Dsc_0319

Na Šluknovsku je situace složitá již delší dobu. A zatímco místní Romové nárůst kriminality odsuzují, na napjaté atmosféře se přiživují extremistické skupiny obyvatel. Foto Saša Uhlová, DR

Vláda občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných nepodpořila předlohu Ústeckého kraje, podle které by bylo opakované páchání některých přestupků trestným činem s až dvouletou sazbou vězení. Stejné stanovisko pak kabinet Petra Nečase zaujal i k návrhu zákona o sociálním bydlení. Informuje o tom ČTK.

Podle regionem připraveného zákona o sociálním bydlení by totiž náklady na sociální bydlení měly být hrazeny přímo ze sociálních dávek. Nečasův kabinet ve svém stanovisku nicméně tvrdí, že lidé se tím nenaučí hospodařit se svými příjmy. Návrh týkající se přestupků je pak dle předběžného stanoviska kabinetu v rozporu se zásadami trestního zákoníku.

Trestným činem by podle předlohy Ústeckého kraje totiž měly být opakované drobné krádeže, které lze nyní posuzovat jen jako přestupek. Vězení by tím pádem hrozilo i lidem, kteří páchají přestupky proti občanskému soužití, jako je vyhrožování újmou na zdraví a drobné ublížení na zdraví.

Tresty odnětí svobody by soudy mohly ukládat rovněž za opakované prohřešky proti veřejnému pořádku, k nimž patří rušení nočního klidu, vzbuzování veřejného pohoršení a znečištění veřejných prostor a budov.

Vládna nicméně poukazuje na to, že používání neurčitých pojmů jako „drobné ublížení na zdraví" a „schválnosti" jsou z pohledu trestního práva nepřijatelné. Vládní politici se ale opakovaně vyjádřili o možnosti vzniku registru přestupků.

Za určitých okolností by pak opakovaný přestupek mohl být hodnocen jako trestný čin a případně postižen alternativním trestem.

Další informace:
Deník.cz Vláda nepodpoří návrhy kraje reagující na Šluknovsko


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.