Z Varnsdorfu a Nového Boru se protesty přesunou do Ústí nad Labem

V sobotu 8. října se v Ústí nad Labem uskuteční demonstrace, na kterou se chystají i příznivcí Dělnické strany sociální spravedlnosti. Dle ČTK se účastníci akce sejdou na Mírovém náměstí ve 13:00 a budou pochodovat na Lidické náměstí před magistrát.

(vd)

29.09.2011 15:27

Dsc_0319

Dělnická strana sociální spravedlnosti má jasno: Ne my, ale to vy všichni Liškové, Džamily a Kocábové jste si z toho udělali byznys. Všechny ty různé agentury, které se tváří, jakože pomáhají, a přitom nejsou k ničemu, tvrdí její předseda. Foto Saša Uhlová, DR

Ze Šluknovského výběžku se protestní pochody přesouvají do Ústí nad Labem, kde se v sobotu 8. října uskuteční shromáždění, jehož se plánují zúčastnit i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Pro ČTK to uvedl předseda severočeské buňky krajně pravicové strany Petr Kotáb.

„Podporujeme práva slušných občanů bez rozdílu barvy pleti a přejeme si co nejrychlejší, dlouhodobé řešení problému i na místech, kde situace ještě nevyeskalovala do takových rozměrů, jako ve Šluknovském výběžku," uvádějí organizátoři akce.

V plánu je podle svolavatele pochodu Milana Sůry krátký projev na Mírovém náměstí a pak pochod ulicemi Hrnčířská, Velká hradební kolem Krajského úřadu, Bratislavská, Winstona Churchilla, Masarykova na Lidické náměstí před ústecký magistrát.

Podle Sůry potvrdili účast i zastánci stejného názoru z jiných měst. Jak napsal v diskusi na sociální síti, jedná i s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Ostatně právě Kotáb publikoval v pondělí na webu DSSS text nazvaný Vyjděme všichni do ulic, ve kterém ostře odsuzuje nejen proromské aktivisty a neziskové organizace, nýbrž i kabinet Petra Nečase a takřka celou polistopadovou politickou elitu.

DSSS: Odmítněme obviňování z údajného rasismu
Kotáb v textu své příznivce nabádá, aby odmítli obviňování z rasismu. „Odmítněme všichni obviňování z údajného rasismu. Vyjděme do ulic a ukažme, že nám jde pouze o klidný a různými kriminálními živly nerušený život,“ uvedl Kotáb z nenonacistické DSSS.

Podle jeho názoru pomyslná číše trpělivosti přetéká a míní, že se co nejdříve zcela převrhne. „Přes neutichající protesty, které se konají především ve Varnsdorfu, ale i v dalších městech naší země, se stále nic moc neděje a vládnoucí špičky problém neřeší,“ kritizuje kabinet Petra Nečase Kotáb.

„Ne my, ale to vy všichni Liškové, Džamily a Kocábové jste si z toho udělali byznys. Všechny ty různé agentury, které se tváří, jakože pomáhají, a přitom nejsou k ničemu,“ vypůjčuje si pak slova svého předsedy Tomáše Vandase, aby rozšířil výčet těch, kdo podle něho nesou vinu na současné napjaté situaci na severu Čech.

V lokalitě je nicméně situace složitá již delší dobu. Počátkem srpna ji pak vyhrotil údajný útok pětice Romů s mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily. Konají se demonstrace a protestní pochody proti Romům.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se přitom stupňuje již dva roky. A až v posledních týdnech se tu atmosféra zradikalizovala. Místní přitom podle informací ČTK tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i se sociálně slabými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají.

Na sestěhování sociálně slabých prý založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Nicméně místní Romové nárůst kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů. Proti sobotní akci v Ústí nad Labem chce proto aktivně vystoupit také iniciativa V Ústí neonacisty nechceme, zatím ale není jasné jakou formou.

„Schůzku máme až dnes. Ve stejném termínu ale bude i pochod ve Varnsdorfu, který je pro nás priorita, budeme tam s místními Romy na ubytovnách," uvedl ve čtvrtek pro ČTK Miroslav Brož z iniciativy.

Další informace:
Českénoviny.cz Protesty ze Šluknovského výběžku se v říjnu přesunou do Ústí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.