Některé severočeské radnice zpřísňují kontroly lidí pobírajících dávky

Radnice některých měst ve Šluknovském výběžku prověřují majetkové poměry občanů, kteří pobírají sociální dávky. Za vzor jim slouží Chomutov nebo Litvínov, kde prověřují například to, zda vlastní příjemce dávek auto.

(vd)

06.10.2011 16:00

Dsc_0319

Ve Šluknovského výběžku se v posledních týdnech konalo několik protestních pochodů. Foto Saša Uhlová, DR

Některé radnice měst na Šluknovsku kontrolují majetkové poměry občanů pobírajících sociální dávky. Například v Rumburku úředníci podle ČTK na konci minulého týdne kontrolovali bary a herny, kde odhalili 14 lidí, kteří údajně dávky popíjeli a hráli na automatech.

Podle Mf Dnes pak ve Varnsdorfu kontrolují, zda příjemce dávek nevlastní nebo nepoužívá vůz. Na ubytovnách úředníci podle listu hledali i satelity a počítače a rovněž jejich majitelům chtějí dávky zkrátit v případě, že tyto prý nadbytečné věci neprodají.

Obzvlášť důsledná chce být podle listu radnice v případě satelitů na ubytovnách, které mají zcela zmizet, aby neprovokovaly.

Varnsdorfský místostarosta Josef Poláček z ODS přitom pro ČTK uvedl, že se radnice mohou v některých případech dostat na hranici zákona, neboť počítač se minimálně u nezaměstnaných považuje za prostředek hledání práce.

„Chceme jít tak daleko, jak nám to zákon jen umožní. U počítačů budeme postupovat individuálně, podle situace rodiny i dětí v ní. Ale zároveň je potřeba ukázat slušným lidem, že těm, kteří žijí z dávek, nebude vše donekonečna procházet," uvedl pro ČTK s tím, že pro peníze se chodí do práce, nikoli na úřad.

„Čím menší město, tím menší anonymita. Naše pracovnice sociálního odboru vědí, který klient na tom jak je," uvedla nicméně pro ČTK starostka Šluknova Eva Džumanová s tím, že se obec narozdíl od větších měst soustředí spíše na kontroly vyplácení dávek na bydlení, kontroly nájemních smlouv či na počty lidí v bytech a školní docházku tamních dětí.

Další informace:
Českénoviny.cz Města na Šluknovsku přitvrzují podmínky vyplácení dávek


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Tomáš Tožička - Duchcov

Fašisti Čtvrtek, 6.Října 2011, 17:19:4

Nutit zbídačelé prodat pár zbylých věcí za směšnou cenu.
Plýtváme miliony na kontrolu chudáků a na kapitalisty neplatící daně se díváme shovívavě jako na hrdiny...

Img_4546

martin škabraha - autor erót-ické literatury

Pátek, 7.Října 2011, 14:10:43

Tento přístup má logiku. Ti lidé začnou víc než teď páchat drobnou kriminalitu, přičemž se zároveň zavedou zákony umožňující i za to posílat do vězení jako za trestný čin. Takže se dostanou více pod kontrolu represivních orgánů, a o to asi jde.

Luděk Ševčík - OSVČ

Pátek, 7.Října 2011, 15:39:28

Pane Tožičko jste přesný. Chudoba se stává trestným činem a korupce, krácení daní a další zlodějiny hrdinstvím. A zase je někdo vzadu, kdo nasměroval hněv lidu, kam potřeboval. Lidé se radují, že nějakým chudákům vezmou satelity, jak kdyby to něco řešilo. Nebude se ale mluvit o opravdu velkých zlodějích a vo tom to je. Navíc o trochu menší chudáci se budou cítit bohatší než socky, což je uklidní. Co bude dál? Budou kontrolovat třeba invalidní důchodce, jestli si nekupují z "našich daní" zákusky? Paradoxem je prohlášení starosty, že " pro peníze se chodí do práce, nikoli na úřad". Jednak on si pro ně sám chodí na úřad a pokud ví o někom, kdo odmítl práci, jeho povinností je konat a ne vykřikovat nějaká profláknutá neoliberální hesla. Hergot, ti mě hnuli žlučí!

Filip Outrata - Praha

Pátek, 7.Října 2011, 17:59:31

Pane Škabraho, a ještě ke zvýšení kapacit privatizovat vězeňství, a plán bude zcela dokonalý.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.