Londýn se vzpamatovává z nepokojů, v jejich popisu převládají dohady
Petr JedličkaS výjimkou počtu zraněných policistů a založených požárů není víkendové dění v Londýně prozatím důsledně objasněno. Britská média však přinesla řadu informací, z nichž lze sérii střetů, násilností a rabování zrekonstruovat alespoň obecně.
Desítky lidí byly zraněny, desítky obchodů vyrabovány a stovky údajných výtržníků zatčeny během víkendových nepokojů, které se ze severolondýnského Tottenhamu postupně rozšířily do čtvrtí Enfield, Walthamstow, Brixton a Waltham Forest. Požárníci museli hasit desítky ohňů. Dílčí případy rabování a ničení byly hlášeny také z Islingtonu a nákupní zóny na Oxford Circus v centru města.
Většinu incidentů mají dle britských médií na svědomí lidé obývající zmíněné, převážně chudší části Londýna. Série násilností byla započata již v sobotu - v den, kdy právě někteří z nich vyrazili do ulic s požadavkem, aby policie zveřejnila pravdu o čtvrtečním úmrtí jejich souseda, známého či příbuzného, devětadvacetiletého Marka Duggana.
Není prozatím jasné, zda byly ty které přečiny spáchány prostě nahněvaným davem či nejrůznějšími gangy, které se rozhodly situace zneužít. Zřejmé je, že se v ulicích pohybovali lidé z obou skupin; ve snahách odhadnout celkový podíl jedné či druhé z nich však stále převládají jenom dohady.
Od čtvrtka do soboty
Mark Duggan byl podle informací BBC otcem čtyř dětí; v očích tottenhamské policie šlo ale především o nepřizpůsobivého jedince s častými problémy se zákonem. Hlídka jej zadržela ve čtvrtek v rámci operace Trident - zátahu proti vlastníkům nelegálně držených zbraní. Duggan cestoval v té době taxíkem a po zastavení vozu údajně jednoho z policistů postřelil. Další pak podle policejní verze palbu opětovali a prchajícího Duggana zabili.
Ještě v pátek byl incident považován za událost místního významu a jako takový prošetřován. Prvotní dohady, že byl popraven kulkou do týla, vyvrátila sama Dugganova rodina po identifikaci těla. Pak se však začaly šířit zprávy zpochybňující další část oficiálního výkladu a také informace, že zbraň nalezená při Dugganově těle byla uzavřena v pouzdře a nepoužitá.
V sobotu okolo páté odpoledne místního času dorazil k tottenhamské policejní stanici asi 120členný dav místních obyvatel, včetně rodiny zastřeleného, a žádal „pravdu“ a „spravedlnost“. Když po hodině nikdo z budovy stanice nevyšel a na situaci nereagoval, vzrostla dle svědků nervozita, která se kolem osmé hodiny večerní změnila v nahněvanost. Ve 20:20 vzplála dle časového přehledu Guardianu dvě opodál stojící policejní auta, někdo vrhl proti kordonu přítomných policistů první kameny a láhev s benzínem zapálila jeden dům. Nastala potyčka, jež záhy zachvátila celou ulici a poté i oblast.
Hasiči vyjeli do nedělního rána k celkem 49 požárům. Shořely desítky odpadkových košů a aut, několik pater budov a obchodů a také dvouposchoďový autobus.
Dle výpovědí několika svědků, jimž dává prostor opět Guardian, předcházel první erupci vlastního násilí útok policistů s pendreky na 16letou dívku. Ta podle jedněch měla na kordon hodit cihlu, dle jiných ke kordonu pouze přistoupit.
Některé z obchodů byly před vyhořením také vykradeny. Rabovat ve větší míře se ale začalo až po půlnoci. V souvislosti s majetkovými a násilnými trestnými činy bylo zadrženo celkem 42 lidí. Místní policii se situaci zdařilo ovládnout až v časných ranních hodinách.
Noc na pondělí
V průběhu nedělního večera se nepokoje, a zejména rabování, rozšířily i do dalších čtvrtí. Policie povolala po sobotní zkušenosti posily z mimolondýnských regionů. Nasazeny byly jak zásahové jednotky s těžkooděnci, tak policisté v civilu, na koních i se psy.
Rabující skupinky si ovšem dle policejního výkladu naplánovaly postup s pomocí sociálních sítí a v noci začaly do obchodů vyrážet organizovaně. Činily tak prý navíc ve velkých skupinách a mimo Tottenham, a tak se jim na řadě míst podařilo zcizit většinu inventáře. Dle agenturních informací braly zejména elektroniku, značkové oblečení a zlaté šperky.
Také v průběhu noci na pondělí došlo k násilným srážkám. Počet zraněných policistů (na rozdíl od protistrany evidovaný) stoupl na 35 a počet zadržených nad stovku.
Dojem šoku a zděšení z víkendových událostí, který je znát i z agenturních zpráv, během neděle a pondělního dopoledne umocnily i tematické televizní reportáže. Zejména Sky News se přímo zaměřila na příběhy vystrašených Londýňanů, jež v místě nepokojů vlastní nějakou nemovitost, či zvláště křiklavé případy rabování a vypalování luxusních obchodů. Stejná stanice rovněž opakovaně odvysílala provolání bratra zastřeleného Marka Duggana Shauna Halla, který vyzýval rozběsněné ke klidu.
Komise, odsudky, hry
Vedle policie samotné se případem zabývá i Nezávislá komise pro vyšetřování stížností na policii (IPCC), jejíž mluvčí opakovaně slibují objasnit jak čtvrteční incident, tak všechny sporné události následujících dní. Kvůli nepokojům již přerušila dovolenou i britská ministryně vnitra Theresa May, která od neděle poskytuje médiím jedno vyjádření za druhým.
Všichni politikové, jimž byly položeny příslušné otázky, násilnosti odsoudily. Stránky novin i agentur současně plní informace o uzávěrkách ulic, výpadcích v dopravě a nových bezpečnostních opatřeních.
Britská média se pak v souvislosti s tématem věnují ještě dopadům na přípravy Olympijských her. Ty mají v Londýně proběhnout příští rok, podle starosty Borise Johnsona by ale měly být i navzdory víkendovým událostem „fantastické“.
Další informace
BBC News London riots: Theresa May to meet police chiefs
The Guardian Doubts emerge over Duggan shooting as London burns
The Guardian Tottenham riots: a peaceful protest, then suddenly all hell broke loose
New Statesman Our streets are aflame. Now black Britain will be allowed its say
New Statesman "Why did the Tottenham riots happen?" Let's all guess