Šéf největších britských odborů vyzval k mobilizaci stávkového hnutí

Předák britského odborového svazu Unite Len McCluskey napsal do Guardianu komentář, ve kterém vyzývá k mobilizaci celého stávkového hnutí. Podle McCluskeyho je vládní pojetí úspor výslovně ideologické a jako takové je ho potřeba příští rok zlomit.

(čtk)

21.12.2010 15:05


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Len McCluskey je dosud nejvýznamnějším z odborových předáků, kteří otevřeně vyzvali k úzké spolupráci se studentským hnutím. Foto archiv Luna17activist.blogspot.com

Předseda největší odborové centrály v Británii v pondělí vyzval ke koordinovaným stávkám proti způsobu, jakým vláda provádí úsporná opatření. Jeho výzva předcházela výjimečné oficiální schůzce konzervativního premiéra Davida Camerona s delegací odborů.

Len McCluskey, který byl nedávno zvolen do čela největšího britského odborového svazu Unite, v článku v deníku The Guardian vyzval k „rozsáhlému stávkovému hnutí“ příští rok proti „bezprecedentnímu útoku“ na sociální stát. Škrty, které plánuje vláda usilující o snížení rozpočtového deficitu, označil za „výslovně ideologické“.

Cameron, který je od květnových voleb v čele koaliční vlády konzervativců a liberálních demokratů, přijal asi patnáctičlennou delegaci vedenou Brendanem Barberem, předákem zastřešujícího Odborového kongresu (TUC).

Naposledy se konzervativní premiér oficiálně sešel s odboráři před pětadvaceti lety. Tehdy na konci stávky horníků jednala Margaret Thatcherová se soudobým předákem TUC Normanem Willisem. Její nástupce John Major se s vedením TUC nesešel během sedmi let v úřadě ani jednou, i když jednal s některými odborovými předáky soukromě.

Britská média schůzku interpretují jako snahu udržet vzájemnou komunikaci v době, kdy lze očekávat nárůst protestů poté, co začnou být citelné dopady rozpočtových škrtů. Stejně tak podle médií nedávné studentské protesty proti razantnímu zvýšení školného ukázaly širší nespokojenost ve společnosti. TUC plánuje na březen velké shromáždění proti škrtům, i když konkrétní stávky vyhlášeny nebyly.

Vůdce opozičních labouristů Ed Miliband McCluskeyho výzvu kritizoval. Souhlasil s tím, že vládní škrty jsou přehnané, ale příslušný apel označil za „přehnanou rétoriku“, která ničemu nepomůže.

Podle Barberových slov odboráři na schůzce zdůraznili „zásadní nesouhlas se záměry vlády soustředit se jen na snižování deficitu“. „Jasně jsme (premiéru Cameronovi) řekli, že to bude mít ohromně negativní dopady na budoucnost veřejných služeb, na stav naší společnosti a na pracovní místa,“ uvedl Barber.

„Samozřejmě máme odlišný názor, a je důležité, že jim náš postoj vysvětlujeme,“ okomentoval pozici Cameronův mluvčí.

Premiér chce s odbory dle oficiálních komentářů vést „konstruktivní dialog“. „Rozhodně nechceme koordinované stávky,“ doplnil mluvčí.

Vláda nicméně zároveň popřela, že by chystala změny v zákonech o stávce. K tomu ji v souvislosti s rostoucí opoziční náladou v britské společnosti vyzvali někteří konzervativní politici.

Další informace:
The Guardian Unions, get set for battle


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.