Před rokem zemřel první český ombudsman Otakar Motejl

Otakar Motejl patřil jako ombudsman k nejdůvěryhodnějším ústavním činitelům. Byl obhájcem disidentů, předsedou Nejvyššího soudu, ministrem spravedlnosti a prvním veřejných ochráncem práv. V jeho osobě si tato funkce vydobyla velký respekt.

(čtk)

08.05.2011 10:08

230269_mediafax_tomas_tkacik

Otakar Motejl se jako ombudsman těšil ve společnosti velkému respektu. O to smutnější je, že z volby jeho nástupce udělala Poslanecká sněmovna s prezidentem jen další frašku. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Před rokem, 9. května 2010, zemřel ve věku 77 let první český ombudsman Otakar Motejl. Někdejší advokát disidentů, pozdější šéf Nejvyššího soudu a ministr spravedlnosti, patřil v průzkumech veřejného mínění k nejdůvěryhodnějším osobám z ústavních činitelů. Instituce veřejného ochránce práv, nebo-li ombudsmana, jež před jeho zvolením v roce 2000 v Česku neexistovala, si v jeho osobě získala respekt nejen u nevládních organizací, ale i u některých svých dřívějších oponentů.

Pražský rodák po studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy působil nejprve jako advokát. V září 1968 se stal soudcem Nejvyššího soudu v Praze. V dubnu 1970 z Nejvyššího soudu odešel a poté až do roku 1990 znovu vykonával advokátní praxi. Obhajoval tehdy řadu disidentů či aktivistů nezávislých hnutí. Po pádu totality dohlížel na vyšetřování událostí 17. listopadu 1989. V lednu 1990 opět oblékl soudcovský talár jako předseda Nejvyššího soudu ČSFR. Do čela Nejvyššího soudu byl jmenován i po rozpadu federace. V letech 1998 až 2000 vykonával funkci ministra spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana.

Ač původně nepatřil k horlivým zastáncům zřízení úřadu ombudsmana, byl nakonec v roce 2000 zvolen do jeho čela. Veřejným ochráncem práv, jehož úkolem je chránit občany před byrokratickým přístupem úřadů, jej poslanci v roce 2006 zvolili i na další šestileté období. Respektovaný právník byl držitelem několika vyznamenání, mimo jiné stříbrné medaile Sdružení amerických právníků (1991). V roce 2000 ho francouzský prezident jmenoval komandérem Řádu Čestné legie.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.