Klaus navrhl do funkce veřejného ochránce Zahradníka a Boka

Jedna z dvojic kandidátů na ombudsmana je po úterku známa. Prezident navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka a znovu aktivistu Johna Boka.

(čtk)

24.08.2010 14:54

245353_mediafax_mikulas_krepelka

Zesnulý ombudsman Otakar Motejl převzal v roce 2009 vysoké polské státní vyznamenání z rukou svého polského kolegy. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Prezident Václav Klaus v úterý navrhl kandidáty pro druhou volbu ombudsmana. Jsou jimi bývalý jihočeský hejtman za ODS Jan Zahradník a znovu také občanský aktivista John Bok.

Jan Zahradník byl zakládajícím členem Občanského fóra středoškolských učitelů Jihočeského kraje. V roce 1990 se stal členem  zastupitelstva Českých Budějovic. V následujících letech úspěšně kandidoval za ODS ve všech komunálních volbách a od roku 2000 byl jihočeským hejtmanem. V  lednu 2009 byl jmenován  prorektorem Jihočeské univerzity pro zahraniční vztahy. V říjnu se objeví na čelném místě kandidátky ODS do budějovického zastupitelstva.

Své dvě nominace by měl ve středu oznámit i Senát, vybírat bude z pěti návrhů dodaných senátory a senátními kluby. O nominaci se ucházejí bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, které při první volbě v červenci chybělo ke zvolení sedm poslaneckých hlasů, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, předseda Židovské obce v Praze František Bányai, nynější zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová a pražský advokát Jan Matys. Šestá navržená, advokátka Klára Samková Veselá, v pondělí z rodinných důvodů od kandidatury odstoupila.

Současná i bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová by pokládaly za vhodné zakotvení institutu veřejného ochránce práv do Ústavy. Podle bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského by ombudsman měl mít právo sám navrhovat Ústavnímu soudu rušení zákonů nebo jejich částí. Advokát Jan Matys si myslí, že je třeba víc využívat kárných žalob k Nejvyššímu správnímu soudu, podle předsedy pražské židovské obce Františka Bányaie by se měl dál soustředit na zlepšování právního prostředí. Bányai se domnívá, že práce ombudsmana si zasluhuje lepší prezentaci na veřejnosti. Rád by využil své zkušenosti z dvacetileté práce v židovské obci s řešením problémů lidí, kteří se cítí být ukřivděni.

Podle Anny Šabatové je instituce ombudsmana v zásadě dobře nastavena a vyžadovala by jen drobné změny. Úřad podle ní hlídá dobrý výkon administrativy. Jitka Seitlová se domnívá, že je třeba zdůraznit zodpovědnost úřadů vůči občanům, jimž svými rozhodnutími způsobily škodu. Chtěla by se zaměřit na činnost soudů a na větší efektivitu činnosti kanceláře ombudsmana.

Uvedli to dnes ve svých vystoupeních v senátním výboru pro lidská práva. Své představy o práci ombudsmana mohou sdělit i Senátu jako celku na jeho středeční schůzi. Na ní senátoři v tajné volbě rozhodnou o tom, kteří dva z pětice adeptů se v Poslanecké sněmovně utkají s Johnem Bokem a Janem Zahradníkem, navrženými prezidentem.

Varvařovský v úterý v Senátu jako jediný z kandidátů uvedl, že své zvolení neočekává. „S úsměvem pozdravím vítěze, nečekám, že bych uspěl," řekl. Případné vybrání by bral jako bonus. Ombudsman by se podle Varvařovského měl stát zákonným připomínkovým místem při přípravě prvních předpisů, výsledky jeho práce by měly být více zveřejňovány a popisovány. Samotné vyřizování stížností je už „spíše taková rutina", kterou kancelář ombudsmana zvládá, uvedl bývalý soudce.

Sněmovna bude nástupce zesnulého Otakara Motejla vybírat už podruhé, v červencové volbě žádný z kandidátů nezískal pro zvolení dostatek poslaneckých hlasů. Ze současných kandidátů byla tomuto cíli nejblíže Šabatová. Pro druhou volbu ji znovu nominovali senátoři ČSSD a dva členové Klubu TOP 09 a Starostové. Opakovaně byla navržena také Seitlová, a to senátorem za TOP 09 Václavem Jehličkou. Bányai, Varvařovský a Matys jsou novými kandidáty, které nominovali senátoři ODS.

Druhá volba se uskuteční v Poslanecké sněmovně do pátku 7. září.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.